Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Thomas de Torquemada Kimdir?

0 171

tomas-de-torquemadaThomas de Torquemada 15. yüzyılda İspanya’da yaşamıştır. O dönemde İspanya kralı beşinci Ferdinand ve kraliçe Isabel Katolik olmayanları İspanya’dan çıkarmak istiyordu. Bu yüzden engizisyon mahkemesi kurulmuştu. Bu kurulan mahkemenin başına da Thomas De Torquemada geçirildi.

Torquemada işini en mükemmel yapan engizisyonculardandır. Katolik olmayan herkesi sorgulamış, vicdani kanaat kanunundan yararlanarak Katolik olmayanları cezalandırmıştır. Torquemada bir çok işkence aletinin mucididir. Katolik olmayanlar için hiç olmadık işkence aletlerini yapmaktan çekinmemiştir. Engizisyon mahkemesinin kararını en mükemmel sekilde uygulanmıştır. Öyle ki mahkeme suçlunun kaç kemiğinin kırılmasını istemişse o kadarını kırmıştır. Ne eksik ne de fazla… Yaklaşık 2000 kişinin infazını gerçekleştirmiştir. Kendisi bilhassa Yahudileri öldürmüştür. Bu yüzden Yahudi Celladı olarak tanınır. Gençliğinden ölümüne kadar işini severek yapmış, gelen bütün iş tekliflerini reddetmiştir.

Yazar:Ali Çalıkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku