Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ticari Uçuşlarda Yolcu-Bavul Eşleşmesi Nedir?

0 303

Ticari Uçuşlarda Yolcu-Bavul Eşleşmesi Nedir?Havacılık sektörü,

her geçen gün daha da gelişmektedir. Bu gelişimle beraber gerek yolcular gerekse de yolculara taşıma hizmeti sunan ulusal ve de uluslararası kurumlar yeni durumlarla karşılaşırlar. Özellikle bu durumlardan sonuç çıkaran kurumlar, yeni düzenlemelere gider. Bu da havacılık sektörünün daha da gelişmesi ve de konforlu hale gelmesine yardımcı olur. Şu an havacılık sektörünü bu hale getiren en büyük buluş, şüphesiz ki jet motorunun keşfidir. Jetin yapımıyla beraber insanların kat ettikleri mesafeler aynı kalsa da zamandan hiç olmadığı kadar tasarruf etmiştirler. Bu da sektörün daha da büyümesine ve de en çok tercih edilen araç olarak uçağın seçilmesine olanak sağlamıştır. 1950’lerle beraber özellikle de Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nde uçmak gündelik hayatın bir parçası olarak en Amerikalıların hayatına girmiştir. Özellikle uçuşların artması beraberinde çeşitli uygulamaları da getirmiştir. Bunlar arasında en başı çeken, yolcunun seyahati öncesinde check in yapması olmuştur. Check in her ne kadar önemsiz bir uygulama gibi görünse de aslında durum hiç de öyle değildir. Check in’le alakalı olarak düşen ve düşürülen uçaklar dahi vardır. Bu aslında çok önemli bir prosedürdür.

Günümüzde uçmak çok sıradan bir hal aldığından, check in uygulamaları da kimi zaman tam olarak prosedüre uygun bir şekilde yerine getirilmemektedir. Oysa ki, bu uçağın güvenli bir seyir gerçekleştirmesi anlamında son derece önemli kabul edilir. Check in esnasında uçağın hangi bölümünde ve de hangi koltukta oturacağınız belirlenir. Bunun yanı sıra, ayrıca varsa el bagajınız ve de uçağa teslim edeceğiniz valiziniz, taşıma şartlarına uygun mu değil mi bu da tespit edilir. Aslında bu en önemli meseledir. Check in’in en önemli özelliklerinden biri uçuşa katılacak olan yolcunun kendi bavulunu kendi adı altında bagaja teslim etmesidir. Bu çok kati bir kuraldır. Bunun adı yolcu bavul eşleşmesidir. Herkesin kendi bagaj limitleri bulunur ve bu aşıldığında bagaj bir başka yolcuya rica minnet teslim edilmemelidir. Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da bu gibi durumlar kesinlikle yolcular tarafından kabul edilmez. Ancak ülkemizde yardım maksatlı olarak kabul eden yolcular bulunur. Örneğin yolcu bavul eşleşmesinde siz, check in dahi yaptırsanız, uçağa girişte size verilen biniş kartını okutup, uçağa binmediğiniz sürece sizin valinizin uçağa alınmasına izin verilmez. Bu durumda check in dahi yaptırsanız, sonrasında uçağı kaçırdığınızda bavulunuz uçağa alınmamış olur. Ancak valizinizi başka biri adına bagaja verirseniz bu durumda yasal olarak hiçbir hakkınız korunmaz.

Ticari Uçuşlarda Yolcu-Bavul Eşleşmesi Nedir?Yolcu bavul eşleşmesi aslında kişinin uçağa binene kadar valizinin uçağa alınmaması durumu olup, çok dikkat edilen bir kuraldır. 1989 tarihinde Pan Amerikan’a ait bir 747, Londra’dan New York’a sefer gerçekleştirmeden önce, bir Arap yolcu check in sırasında ciddi bir şekilde check in görevlisi ile tartışmış ve de henüz check in yaptırmadan valizini check in kontuarından geçirttirmiştir. Bu kişi daha sonra hiç uçağa binmemiş olduğu halde valizi uçağa alınmıştır. Yaklaşık 300 kişiyi taşıyan Pan Amerikan uçağı İskoçya’nın Lockerbee kasabası üzerinde infilak etmiştir. Bu Arap turist valizine irtifaya dayalı bir bomba koymuştur. İşte burada es geçilen yolcu bavul eşleşmesi kuralı yüzlerce insanın yaşamına mal olmuştur. Bu yaşanan terör saldırısı sonrasında yolcu bavul eşleşmesi kuralı daha da bir dikkatli incelenir olmuştur. Öyle ki bu kural dönemin en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Pan Amerikan şirketinin iflasını da beraberinde getirmiştir. Çünkü şirket burada kusurlu bulunmuştur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.