Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ticari Uçuşlardaki Yolcu Sınıfları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

0 18

Ticari Uçuşlardaki Yolcu Sınıfları Nelerdir, Ne İşe Yarar?Havacılık günümüz itibariyle modern çağın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Bu bağlamda özellikle ticari havacılık sektörü, dünyanın küreselleşmesi konusunda daha önce hiç olmadığı kadar ön plana çıkar. Havacılık 20. yüzyılla beraber modern anlamda insanoğlunun hayatını kolaylaştırması bakımından, yüzyılın buluşu olarak kayıtlara geçmiştir. Oysa 20. yüzyılda çok sayıda keşif ve buluş gerçekleştirilmiş olmasına karşın, bunların hiçbiri uçakla mukayese kabul etmemiştir. Bu da sektöre olan güvenin daha da artmasına ve 21. yüzyılda artık modern uçakların süpersonik uçaklara dönüşmesi kaçınılmaz bir ilerleme olarak beklenti yaratmıştır. Aslında söz konusu süpersonik jetlerin tarihi 20. yüzyıla uzanır. Concord olarak da bildiğimiz ve Haziran 2000’de yaşanan trajik kaza sonrasında ciddi anlamda prestij kaybeden süpersonik jet uçağı son uçuşunu 2003 yılında gerçekleştirmiş ve daimi olarak emekliye ayrılmıştır. Her ne kadar o dönemde bu gelişmeler yaşansa da, günümüzde tekrar Concord üretimi havacılık gündeminde yer alır. Özellikle lüks ve konforu bir araya getiren bu tür uçaklar, çok geçmeden tekrar insanoğlunun hayatına girecek gibi görünmektedir. Öyle ki bu jetlerle Londra’dan New York’a sadece 3 saat gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkündür. Hali hazırda bulunan ve çok büyük bir kısmı Boeing ve Airbus ürünü olan ticari yolcu jetleri, saatte ortalama 900km’lik bir sürate ulaşabilmektedir. Bu da Londra’dan New York’a gerçekleştirilecek seyahatin en kısa rota hesaba katılırsa 6 saat kadar süreceği anlamına gelir.

Airbus ve Boeing’in ürettiği ticari sınıfa mahsus yolcu jetleri, kendilerini satın alan havayolu şirketlerince çeşitli sınıflara ayrılacak biçimde koltuk planına sahiptir. Bu koltuk planlarına göre ağırlıklı olarak First Class, Business Class ve Economy Class olmak üzere üç farklı yolcu sınıfı mevcuttur. Bu sınıflara göre yolcular seyahatleri öncesi ve sonrasında diğerlerine göre çeşitli avantajlara sahiptirler. Sınıflar arasında yer alan en öncelikli kategori, First Class yani Birinci Sınıf yolcularıdır. Bu sınıfta seyahat eden yolculara Business ve Economy Class sınıflarına göre çeşitli imtiyazlar tanınmıştır. Bu ayrıcalıkların başında kişilerin yolculuk esnasında yatağa sahip olmasıdır. Özellikle denizaşırı seyahatlerde oldukça konfor sağlayan bu sınıf, özellikle ünlü sanatçılar ve zengin işadamları tarafından tercih edilmektedir. Business Class olarak bilinen sınıf ise, daha çok iş adamlarınca tercih edilir ve hemen her uçakta vardır. First Class ise çok az sayıda yolcu uçağı modelinde kendisine yer bulur. Bunların başında menzili genellikle 10 saatin üzerinde olan uçaklar yer alır. En ön planda yer alan uçakları ele alırsak, Boeing’in 747, 777 ve Airbus’ın A380 ve A340’ları ön plana çıkar.

Ticari Uçuşlardaki Yolcu Sınıfları Nelerdir, Ne İşe Yarar?Business Class ise, First Class’ın yer almadığı birçok uçakta bulunur. Özellikle orta menzil ve üzerine sahip olan uçaklarda Business Class sınıfı havayolu şirketlerince yolcuların tercihine sunulur. Economy Class ya da başka bir ifadeyle ”Ekonomi Sınıfı” ise, bütün ticari yolcu uçakları açısından en çok koltuk ayrılan sınıfı oluşturur. Havayolu şirketleri bu sınıfa uçaklar ele alınırsa, yolcu kapasitesinin neredeyse yüzde 90 ila 95 arasında değişen bir yüzdesini ayırmıştır. Eğer uluslararası bir yolculuğa çıkacak iseniz, Economy Class ile seyahat etmek size konfor bağlamında çok bir şey kaybettirmese de ekonomik açıdan oldukça karlı bir iş yapmanız anlamına gelecektir. Yolcuların birçoğunun tercihi bu yönde olduğundan havayolu şirketleri de satış ağırlığını Ekonomi Sınıfı üzerine yoğunlaştırmıştır. Bazı havayolu şirketleri ise Economy Confort gibi çeşitli farklı sınıflara da sahiptir. Bu da kısmen Business ile Economy arasında bir sınıfa hitap eder ve de müşterisi hazırdır.

Kaynakça:
http://www.wikizero.net

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.