Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kendir Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 12.275

Kendir Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?Sağlıklı bir yaşam öncesi yediklerimize ve içtiklerimiz dikkat etmemiz çok önemlidir. Bütün organların sağlıklı bir şekilde işlevselliğe sahip olması için,öncelik,doğru beslenmek ve yediklerimizin bize fayda sağlayacağından kesin emin olarak hareket etmekle başlar. Solunum yetmezliği,kalbin sağlıksız atışı ve kan seviyesinin düşmesi,hormonlarda değişimlere yol açan ani bozukluklar ve organ kaybı,Zeka gelişimin istenilen boyuta ulaşmaması,doğuştan ve sonradan oluşan bütün olumsuzluk durumları sağlıksızlık ile nitelendirilir. Sağlıklı bir yaşam için doğumsal sorunlar yaşamayan kişilerin ,uzun ve sağlıklı yaşaması için gerçek bir bilinç mekanizmasına ihtiyacı bulunmaktadır. Bu bilinç tüketim şeklini vurgular. Bunun başında besinler gelir.

Besinler yaşam kaynağımızdır. Organların daha sağlıklı ve zamanında çalışmasına aracı olur. Birçok ot ve tohumun insan sağlığına verdiği mucizevi faydalardan haberimiz olmaz. Bu nedenle konunun genel olarak yabancısı olur hatta denemek istemeyiz. Unutmayın bitkilerden ve tohumlardan ancak fayda sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken husus kullanım şeklidir. Kullanım şeklini doğru ve bilinçli yaptığınız sürece bitkilerden aldığınız faydalarla uzun yıllar yaşayacak hatta hiç olmadığınız kadar enerjik olacaksınız. O halde kendir tohumunun sağlığa kattığı faydalardan yararlanalım,birlikte faydalanalım. Bakalım bu faydalar tam olarak neler ?

Kendir Tohumunun Vücuda ve Sağlığa Kattığı Hazineler

Kendir Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?Yöresel olarak çetene ya da çedene de denilen kendir tohumu, kenevirgiller familyasında yer alan kendir bitkisinin dişi çiçeklerinden elde edilmektedir. Çiçeklerden elde edilen tohumlar kavrularak değerlendirilmekte, çeşitli şekillerde tüketildiğinde sağlığa ciddi faydalar sağlamaktadır. Sağlıklı yağlar ve proteince zengin olan bu tohumlar beslenmede iyi bir kaynak olmanın yanında, ağrı kesici özelliği sayesinde sağlık açısından da bir o kadar tercih edilmektedir. Kendir yetiştiriciliği eroinde de kullanılan bir bitki olması nedeniyle denetime tabi olarak yapılmakla birlikte iklim ve toprak özellikleri bakımından ülkemizin her yerinde yetişmeye uygundur.

 

Kendir Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?Kendir Tohumunun Hastalıklara Faydası Yapılan geniş araştırmalar neticesinde kendir tohumunun iki önemli hastalığın tedavisinde büyük faydalara sahip olduğu ortaya koyulmuştur. Bu hastalıklar AİDS ve kanser çeşitleridir. Bahsedilen ciddi hastalıklara yakalanan kişiler kendir tohumu içerisinde bulunan THC maddesi sayesinde kendilerini daha sağlıklı hissetmektedir. En önemli etkisi besleyiciliği ve iştah açmasıdır. Kemoterapi veya AİDS tedavisi görenlerin en büyük problemi bağışıklıklarının düşmesi ve dolayısıyla da iştahlarının kapanmasıdır. Kendir tohumu sayesinde bu problem büyük ölçüde aşılmaktadır. Ayrıca tedavi sürecini kendir tohumu ile destekleyen hastalarda ağrılar azalmakta ve ağrı kesiciye olan ihtiyacın miktarı gün geçtikçe düşmektedir. Bu mucizevî tohumun felçli hastalarda hareket kabiliyetini arttırdığı da araştırmalarda net şekilde ortaya koyulmuştur.

Kendir Tohumu İyi Bir Gıda Takviyesidir Hastalıklara olan olumlu etkileri dışında kendir tohumu içeriğindeki besin maddeleri nedeniyle iyi bir gıda takviyesi olarak da sayısız faydaya sahiptir. En önemlisi yararlı yağ asitleri ve kolay sindirilebilir protein kaynağına sahip olmasıdır. Bu sayede sağlıklı beslenmeye harika katkıları bulunmaktadır. Omega 3 ve 6 bakımından da oldukça zengin olan kendir tohumu insan sağlığı için çok önemli olan 10 adet esensiyal amino asitin hepsini barındırmaktadır. Harika tohumun içeriğinde bulunan linoleik asit kolesterolün düşürülmesi, yağ yakılması, hormon bozuklarının giderilmesi, metabolizmanın hızlandırılması konusunda ciddi yardımcı olmaktadır.

Kendir Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?Son olarak E vitamini zengini kendir tohumu saç, tırnak ve cilt sağlığını korumakta, desteklemektedir. Kendir Tohumunun Kullanım Olanakları Kendir tohumu pek çok rahatsızlığa çözüm, sağlığa faydalıdır. Ancak hangi hastalığa ne şekilde etki edeceği kullanım şekline bağlı olarak değişmektedir. Örneğin romatizmal ağrıların dindirilmesi için tohumlar kaynatılıp suyu içilirken, öğütülüp balla karıştırılarak tüketildiğinde gaz sancılarını ve sindirim sistemi problemlerine iyi gelmektedir. Yine kendir tohumlarının belli oranın üzerinde tüketilmesiyle sakinleştirici etkisinden yararlanabilmektedir. Ancak sakinleştirme etkisi ciddi sonuçlar da doğurabileceğinden doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır.Kendir tohumu bilinçli tüketilmelidir. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
sağlıkvakti.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.