Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tip 10 Hitomaru Nasıl Bir Tanktır?

0 64

Tip 10 Hitomaru Nasıl Bir Tanktır?Japonya’nın Tip 10 Hitomaru Ana Muharebe Tankı, bugüne kadar dünyanın en teknolojik gelişmiş zırhlı araçlarından biridir. Bu dördüncü nesil araç, başta C4I sisteminin dahil edilmesi olmak üzere, pek çok üst düzey iletişimsel ve savaşçı özellik ile donatılmıştır.
Yaşlanan ikinci nesil Tip 74’ü değiştirmek ve Japon Yer Savunma Kuvveti’nin (JGSDF) üçüncü kuşak Tip 90’ını tamamlamak üzere tasarlanan Tip 10’un teknolojik gücü oldukça yüksektir. Japon Savunma Bakanlığı, araç başına 954 milyon Japon Yen ödemiştir. (8,4 milyon ABD Doları)

İsim

“HITO-MARU” nun “HITO” “HITO-tsu” (Türkçe’de “bir” anlamına gelir) ve “MARU” nun anlamı “sıfır” dan gelir. (“MARU” kelimesinin birincil anlamı “daire” dir. Genellikle bazı fonetik nedenlerle sıfırın yerini alır.)

Tasarım ve gelişim

TK-X / MBT-X projesi adı altında, aracın gelişimi 1990’lı yıllarda başladı, bu arada, Ürün hala üretim hattından yeni çıkmıştı ve üretimin 2010-2011 yılları arasında başlaması bekleniyordu. Japon ordusu, silahlı kuvvetlerinin 21. yüzyıl savaşı için daha uygun ve hazır bir tanka ihtiyaç duyduğunu düşündü.
Mitsubishi Heavy Industries tarafından inşa edilen aracın ilk prototipi, 13 Şubat 2008’de Sagamihara’daki Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nde (TRDI) tanıtıldı. Japon Savunma Bakanlığı, 2009 sonlarında resmen imzalayarak gördüklerini beğendiğini onayladı. 2010 yılında, araçların on tanesi Mitsubishi’den sipariş edildi.

Silah ve Zırh

Tip 10’un ana silahlandırması, isteğe bağlı varil L / 50 veya L / 55 kalibreli 120 mm’lik düzgün delikli otomatik yükleme tabancasını içermektedir. Bu silah, Tip 90’da kullanılmak üzere, bu noktaya kadar Rheinmetall L / 44’ü lisanslı olarak üreten Japon Çelik İşleri (JSW) tarafından tasarlandı ve geliştirildi.
Silah, tümüyle uyumlu NATO 120 mm mermileri ve JGSDF tarafından kullanılan standart 120 mm’lik mermi kullanabilmesine rağmen, Hitomaru tüfeği ayrıca Tip 10 APFSDS (Zırh Delici Fin-Stabilize Atma-Sabot) turunu da ateşleyebilir. Bu tur tank için eşsizdir ve sadece bu özel silahla ateş edilebilir.
Bahsedildiği gibi 120 mm, özel bir mürettebat üyesinin ihtiyacını ortadan kaldıran bir otomatik yükleme mekanizması ile donatılmıştır. Bunun gibi, Tip 10 sadece komutanı ve taretteki topçu ile ve sürücüdeki gövdede 3 kişilik bir mürettebata sahiptir. Otomatik yükleme mekanizması, taretin arka bölümünde yer alır ve bu da oldukça geniş bir görünüme sahip olur. Silah, çeşitli gündüz ve gece uyumlu 360 derece görüş mesafeli nişan dizilerinin yardımıyla hareket edebiliyor. Namlu da bir namlu referans sensörü ile uçlandırılmıştır. Namlunun sağında bulunan bu sensör, namludaki herhangi bir miktarda hareketi tespit etmek için tasarlanmıştır.

İkincil silahlanma, komutanın pozisyonunun önünde çatıya monte edilmiş bir koaksiyel Tip 74 7.62 mm makineli tüfek ve bir .50 cal Browning M2HB’den oluşur. Bu .50 cal, doğrudan komutan tarafından kontrol edilebilir veya uzaktan onun pozisyonundan kontrol edilebilir. Duman bombası rampaları da taretin yanaklarına entegre edilmiştir.

Tip 10 Hitomaru Nasıl Bir Tanktır?Zırh

RPG (Roketle Harekete Geçirilen Bombalar) ve şekilli şarjlı mühimmatlara karşı koruma, Hitomaru’nun zırhının geliştirilmesinde büyük bir etkiye sahipti. Tankın üzerindeki ana zırh plakaları, modüler aplikeli zırh seçeneği ile çelikten imal edilir.
Bazı ek levhaların bazen misyon ve ağırlık parametrelerine bağlı olarak eklenebilen veya çıkarılabilen bir seramik kompozit türü olduğu belirtilmektedir. Bu plakalar, gövdenin kenarlarına, gövdenin önüne veya taretin tamamına eklenebilir. Zırhın gerçek doğası yeni olmak hala gizlidir.
Koruyucu sistemlerin bir diğer kısmı, aracın yan taraflarındaki çamurluklar, gürültü azaltma, kızıl ötesi (IR) imzanın azaltılması, patlayıcılardan yakalama ve çamur atımının azaltılmasına yardımcı olur.

Hareketlilik

Hitomaru, 40 tonluk tankı saygın 70 km / s’e (43.3 mph) iten, sürekli değişken bir şanzıman (CVT) ile 1.200 bg üreten su soğutmalı, dört zamanlı, sekiz silindirli bir dizel motor tarafından desteklenmektedir. CVT şanzıman deponun, ileride olduğu gibi hızlı bir şekilde geriye doğru hareket etmesine izin vererek, hızlı bir şekilde geriye doğru gitmesini sağlar. Tankın taban ağırlığı 40 ton, tam zırh ve silah yükü ile bu 48 tona kadar çıkabiliyor.
Hem Tip 74 hem de Tip 90’dan taşınan bir özellik, Hidropnömatik Aktif Süspansiyon‘dur. Bu Japon kırsalının dağlık arazisi göz önünde bulundurulduğunda, Japon stratejik kafalarının “sahip olması gereken” bir özellik olarak görülüyor. Süspansiyon, tankın arazi tipine bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük sürülmesine, sola veya sağa eğilmesine veya tankın önünü veya arkasını kaldırmasına ve indirmesine izin verir. Bu, silahın yükselme veya depresyon açısını arttırır ve bir düşman aracına hedef göstermeden bir sırt çizgisi üzerinden ateş etme kabiliyeti verir.
Bu süspansiyonun başka bir kullanımı da var. Aracın pruvasına bir buldozer bıçağı monte edilebilir. Tankın önü tamamen bastırıldığında, bu bıçak, döküntüleri ateşleme pozisyonundan temizlemenin veya yeni bir parçanın açılmasına yardımcı olmanın bir yolu olarak hizmet eder.

Haberleşme

Bu aracın yeteneklerinin bir işareti C4I (Komuta, Kontrol, İletişim, Bilgisayar ve İstihbarat) sistemi ile uyumluluğudur. Testler Tip 74 ve Tip 90 ile yapılmış, ancak bu araçlarda sistem için yeterli alan bulunmadığı gözlenmiştir.

C4I sisteminin çalışma mantığı;
1: Komuta aracı düşman aracını gösterir.
2: Komutan, aracın C4I bilgisayar sistemini kullanarak konumu belirler.
3: Bilgi, bölgedeki diğer tanklarla paylaşılır.
4: Bilgi ile hedef edinilir.
5: Hedef devreye girer.

C4I sistemi, tankın JGSDF ağı içinde doğrudan iletişim yeteneğine sahip olmasını sağlayarak tankın dijital bilgileri komuta pozisyonları ve piyade açık bilgisayar sistemi olan Alay Komuta Kontrol Sistemi (ReCS) ile paylaşmasını sağlar. Bu, hem zırhın hem de piyanonun en üst düzeyde uyum içinde çalışmasına izin verir.

Tip 10 Hitomaru Nasıl Bir Tanktır?Hizmet

Tip 10, Japon Zemin Öz Savunma Kuvvetleri ile Ocak 2012’de resmen hizmete girdi ve şu anda aracın üretimi 80 ünitedir, ancak bazı kaynaklar bunun Japonya’nın eski araçlarının ömürlerinin sonuna gelmesiyle 600’e çıkabileceğini göstermektedir.
4 Ocak 2014’te Türk ordusu, Altay’ın kendi yerli ana muharebe tankı olan Tip 10’un güçlü motorunu satın almasıyla ilgilendiğini ifade etti. Bununla birlikte, Mart 2014’e kadar, Japonya’nın sıkı silah ticareti yasaları ile önemli bir etken arasındaki anlaşma düştü.
Tankın astronomik değere değip değmediği, elbette, selefleri gibi tartışmalı olduğu için savaş alanında test edilmemiştir. Bununla birlikte, Kuzey Kore’den giderek artan bir tehditle, Japon Hükümetine değerli bir yatırım olarak görülüyor.
Japon Hükümeti anlaşılır, sistem hakkında bilgi paylaşımı çok gizlidir. Bu şekilde, sistemin nasıl çalıştığına veya sistemin görüntülerine ilişkin kesin ayrıntılar şu an itibariyle mevcut değildir.

Dağıtım Yetenekleri

Tip 90 Kyū-maru Ana Muharebe Tankı 50,2 ton ağırlığındaydı. Japonya’nın daha kırsal bölgelerindeki bazı yol ve köprülerin ağırlık limitleri nedeniyle, Tip 90 sadece Hokkaido’da konuşlandırıldı.
Tip 10 ise, sadece 40 ton ağırlığındadır. Bu, Japonya’nın 17,920 köprülerinin % 84’ünün şimdi Tip 10 ile mümkün olduğu kadar, Tip 90’ın sadece % 65’ine ve ortalama batılı tank için % 40’ına varabilmesi anlamına geliyor.

Tip 11 ARV

Tip 11 Zırhlı Kurtarma Aracı (ARV), şu anda Tip 10 Hitomaru’nun tek varyantıdır. Sürücü ve komutan, aracın sol tarafındaki tek bir bölmeyi paylaşır. Sağ tarafta büyük bir ağır kaldırma alanı vardır. Araç, hidropnömatik süspansiyonu korur ve araç kurtarmanın kolaylaşması için gerekirse daha düşük bir değere sahip olabiliyor. Araç ayrıca kişisel savunma için bir Browning M2HB .50 cal taşır.

Tip 10 Hitomaru Nasıl Bir Tanktır?Tip 10 Hitomaru Özellikleri

Boyutlar (UGY): 31’11 “x 10’6” x 7’5 “(9.49 x 3.24 x 2.3 m)

Toplam ağırlık: 40 ton, 48 ton tamamen silahlı ve zırhlı

Mürettebat: 3 (sürücü, topçu, komutan)

İtme: 4 zamanlı çevrim V8 dizel motor 1,200 hp

Hız (yol): 43.3 mil (70 km / s)

Silâhlanma: JSW 120 mm Pürüzsüz Bore Tabanca

Tipi: 74 7.62 makineli tüfek, Browning M2HB .50 Kal. Makineli tüfek

Üretilmiş: 80 adet

Kaynakça:
History CH

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku