Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kozmetik Ürünlerin Cilde Zararı Var Mıdır?

0 595

Kozmetik Ürünlerin Cilde Zararı Var Mıdır?Kozmetik ürünlerin kullanımı Mısır’a dayanır. O zamanda bile insanlar gözlerine sürme çekip süt banyosu yaparlarmış. Günümüzde de kozmetik sektörü çok geniş bir ağa sahiptir. Bayanların yanı sıra erkekler de kozmetiği sıklıkla kullanırlar. Fakat kozmetik sektörü çok geniş olduğundan, bir liraya da ruj satılırken yüz elli liraya da ruj bulunmaktadır. Her zaman pahalı olan iyimidir? Genellikle böyledir.

Ucuz kozmetik kullanımı; cildi yıpratır, solunumunu engeller, çeşitli lekelere neden olur. Hatta böyle ucuz kozmetik ürünlerin içinde kanstrojen maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle ya doğal ürünler kullanılmalı, ya kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Orta kesime hitap eden kozmetik markalarıda vardır. Bunlar diğerlerine göre daha kullanılabilirdir. Cildinize ucuz kozmetik kullanmak yerine hiç kullanmamanız sizin için en yararlı olandır.Örneğin; ucuz bir parlatıcı yerine dudaklarınıza vazelin uygulamanız daha yararlıdır. Yada saçınızı açıcılarla açmak yerine papatya yağı sürüp güneş ışığına çıkmak daha yararlıdır. Evde hazırlayacağınız çeşitli doğal kokulu yağlardan hazırlayacağınız parfümler hem daha uzun süre kalıcılığını hem de cildinizi korur.

Kozmetik Ürünlerin Cilde Zararı Var Mıdır?Yanlış kremler, ucuz maskaralar, rujlar, allıklar. Bunlar tamamen cildinizin daha erken yaşlanmasına, erken yaşta cilt sarkmalarına, sivilcelere, uçuklara, kirpiklerinizin dökülmelerine neden olur. Bu nedenle ucuz ve yanlış kullanım yerine paramızı biriktirip, geç olsada kaliteli en azından bilinen ve kullanılan bir marka olmasına dikkat etmeliyiz. Aynı şekilde erkeklerinde kullandığı koltuk altı roll-onların hem koku kalıcılığı uzun sürmez hem de terleme önleyii etkisi bulunmaz.

Aslında bilinçsize kullanılan tüm ürünler sağlığa zararlıdır. Cildimiz dış etkenlerden en çok etkilenen asıl giysimizdir. Bu nedenle cildimize kullandığımız ürünlere dikkat etmeli, yanlış ve ucuz ürünler tercih edip sağlığımızdan olmamalıyız.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku