Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tok Tutan Besinler Nelerdir ?

0 403

Tok Tutan Besinler Nelerdir ?Fazla kilolar sadece dış görünüşümüzü etkilemez. Kanser, solunum yetmezliği, karaciğerde yağlanma, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulmak sağlığımız açısından önem taşımaktadır.

Kilo vermek özellikle yemek yemekten keyif alanlar için hiç kolay olmayabilir. Eğer yeme isteğinizle başa çıkamıyorsanız, sizi tok tutan besinlerden yararlanabilirsiniz. Lif içeriği yüksek olan besinler, midemizde daha fazla hacim kaplar. Böylelikle doygunluk hissi oluşturur. Ayrıca bağırsaklardan yavaş emildiği için kan şekerinizi hızla yükseltmez. Bu durum daha geç acıkmamızı sağlar. Kilo kaybını destekleyen bir diğer besin grubu da, posalı olanlardır. Bu besinlerin sindirilmesi zor olduğundan daha fazla kalori yakmamıza sebep olur. İşte karşınızda sizi tok tutacak ve kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacak besin önerileri.

Yulaf ezmesi: Yüksek miktarda beta-glukan lifi içerdiği için uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca açlık hormonu olan ghrelini baskılar. Yulaf ezmesini kuru meyve ile tatlandırarak kendinize sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Yumurta: Yüksek protein değerine sahip olan yumurta, tok tutan besinlerin başında gelmektedir. Yumurtayı kayısı kıvamında haşlanmış olarak sabah kahvaltısında tercih edebilirsiniz.

Elma: Vitamin ve mineral bakımından zengin olan elma, lifli yapısı ve içerisinde bulunan su sayesinde tokluk hissini uzatır. Ayrıca düşük kalorilidir. Ara öğünlerde bir orta boy elma tüketerek açlığınızı yatıştırabilirsiniz.

Yeşil çay: İyi bir antioksidan olan yeşil çayın, metabolizma hızı üzerinde etkileri bulunmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, kalori yakmanıza sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak yeşil çay içenlerin, içmeyenlere göre yüzde 45 oranında daha yavaş kilo aldığı tespit edilmiştir.

Tok Tutan Besinler Nelerdir ?Yoğurt: İçeriğindeki protein sayesinde, tok tutucu özelliğe sahiptir. Vücudumuz proteini yakarken, karbonhidrata göre daha fazla kalori harcadığından protein içerikli besinler kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca yoğurt, iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Yapılan araştırmalar, kalsiyum bakımından yetersiz beslenildiğinde daha zor kilo verildiğini göstermiştir.

Sirke: İçerisinde bulunan asetik asit sindirim hızını yavaşlatmaktadır. Bu durum yemek yedikten sonra, kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağlar ve daha uzun süre tokluk hissedilmesine neden olur. Sirkeyi, salata ve çorbanıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Badem: Ham halde tüketeceğiniz badem, yağ yakılmasına yardımcı olmaktadır. Bununla beraber, doyurucu özellikleri, içerdikleri yağ asitleri ve yüksek antioksidan özellikleri ile insülin direncini kırarlar.

Acı biber: İçerdiği kapsaisin adlı madde, vücut ısısını yükselten etkisiyle metabolizmayı hızlandırır. Böylelikle daha fazla yağ yakımını sağlayarak kilo vermeye destek olur.

Brokoli: Zayıflama sürecinin vazgeçilmezleri arasında yer alan brokoli, yüksek lif içeriği ile kişiyi uzun süre tok tutmakta ve içerisindeki mikrobesleyiciler ile kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Yazar: Dilara Yeten

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku