Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Sıcak Yerleri

0 412

Dünyanın En Sıcak YerleriBilimsel olarak insanların daha güneşli yerlerde daha mutlu ve daha rahat olmaya meyilli olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Güneşi sevenlerden biri iseniz ancak soğuk bir yerde yaşıyorsanız, bu yazımızı gözden geçirmelisiniz. Phoenix ve Sacramento gibi büyük ABD şehirlerinden, Sahara Çölü’nde gizli olan Yunan adalarına ve Afrika kasabalarına kadar, en güneşli yerler listesini sizler hazırladık.
1-Tucson, Arizona, ABD
Güney Arizona’daki ABD-Meksika sınırının 97 km kuzeyinde bulunan Tucson, her yıl 3.800 saatin üzerinde güneş ışığına sahip 520.000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Kent, açık gökyüzü, yüksek sıcaklık ve nispeten düşük nem ile karakterize olup, sıcak bir çöl iklimine sahiptir.
2-Larnaka, Kıbrıs
İkonik palmiye ağaçları gezinti yolları ve güzel kumsallarıyla tanınan Larnaka, Kıbrıs’ın üçüncü büyük şehridir. Popüler bir turistik yer olan Larnaka, yılda yaklaşık 3.360 güneş saatiyle Akdeniz’in en güneşli yerlerinden biri olup, yaz mevsiminde yağmurlu havaları çok nadirdir.
3-Asvan, Mısır
Güney Mısır’da Nil Nehri’nin doğu kıyısında bulunan yoğun bir pazar ve turizm merkezi olan Asvan, dünyanın en sıcak, en güneşli ve en kurak şehirlerinden biridir. Yerel iklim, her sezonda son derece açık, aydınlık ve güneşli olup, neredeyse yıllık 4.000 saatlik güneş ışığı ile maksimum teorik güneş ışığına yakındır.
4-Perth, Avustralya
Avustralya’nın dördüncü en büyük şehri olan Perth, dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak bilinir ve sıcak ve güneşli iklimi kesinlikle yaşam için harika bir yer olmasının nedenlerinden biridir. Her yıl 3.230 saat güneşli olan Perth, aslında Avustralya’nın en güneşli ve en büyük şehridir.
5-Key West, Florida, ABD
Yıl boyunca açık gökyüzü ve sıcak hava sıcaklıklarıyla bilinen Key West, Florida’daki Monroe İlinde bir şehir olup, yaz ve kış arasındaki sıcaklık farkı ile Karayipler’e benzer tropik vahşi bir iklime sahiptir.
Dünyanın En Sıcak Yerleri6-Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki en kalabalık şehri olan Dubai, lüks otelleriyle ve dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa ile ünlüdür. Kent ayrıca tüm yıl boyunca sıcak ve güneşli bir iklime sahip olup, yılda 3,500 güneş saati ile, Ortadoğu’da olduğu kadar dünyadaki en güneşli yerlerden biridir.
7-Hartum, Sudan
Sudan’ın başkenti ve ikinci büyük şehri olan Hartum, yıllık ortalama sıcaklıklar 30 ° C civarında olan, dünyanın en sıcak ve güneşli büyük şehirlerinden biridir. Şehir 5.230.000 nüfusa sahip olup, her yıl 3.730 saatten fazla güneşli gün geçirmektedir.
8-Las Vegas, Nevada, ABD
“Dünyanın kumul başkenti” olarak anılan Las Vegas, içinde bulunduğu yalın Mojave Çölü tipik bir subtropikal çöl iklimine sahiptir. Şehir yıl boyunca bol miktarda güneş alıyor ve yılda yaklaşık 310 güneşli gün ortalamasına sahip olmasına rağmen, listedeki diğer bazı şehirlerin aksine, Las Vegas çok düşük nem oranına sahiptir.
9-Mykonos, Yunanistan
Mykonos, Ege Denizi’nde bulunan küçük bir Yunan adasıdır. Popüler bir turistik yer olan ada, canlı gece hayatıyla ve güzel kumsallarıyla ünlüdür. Mykonos, mevsimsel rüzgarlarla ve bol güneşli gün geçiren şehir, 300 gün boyunca açık gökyüzü ile subtropikal bir iklime sahiptir.
10-Toliara, Madagaskar
Madagaskar’ın güneybatısındaki sahilde yer alan Toliara, sıcak ve güneşli iklimi nedeniyle “Güneş’in Şehri” olarak bilinir. Sıcaklıklar burada çok yüksek ancak şehir, dayanılmaz hale getiren güçlü rüzgârlarla karşı karşıyadır. Ortalama olarak, Toliara yılda 3.600 saat kadar güneş almaktadır.
Dünyanın En Sıcak Yerleri11-Alice Springs, Avustralya
Avustralya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki en büyük üçüncü şehir olan Alice Springs, kabaca Avustralya’nın coğrafik merkezinde bulunmaktadır. Yılda yaklaşık 3.500 saat bol güneş ışığı ile karakterize, sıcak bir çöl ortamı vardır.
12-Malaga, İspanya
Avrupa’nın en güneydeki büyük şehri olan Malaga, Afrika’nın sadece 130 km kuzeyinde İspanya’nın güney kıyısında yer almaktadır. Yerel iklim, çok yumuşak kışları ve sıcak yazlarla subtropikaldir. Malaga, yılda ortalama 300 gün güneş ışığına sahip olup, yıl boyunca bol miktarda güneş ışığına sahiptir.
Dünyanın En Sıcak Yerleri13-Lodwar, Kenya
Lodwar, Turkana Gölü’nün batısındaki kuzey-batı Kenya’daki en büyük şehirdir. 50.000 kişiye ev sahipliği yapan şehir, yıl boyunca çok yüksek sıcaklık ve çok az yağış içeren sıcak bir çöl ortamına sahiptir. Afrika’nın en güneşli şehirlerinden biri olan Lodwar, yılda 3.600 saat güneş ışığına sahiptir.
14-Antofagasta, Şili
Yaklaşık 345.000 kişiye ev sahipliği yapan Antofagasta, Kuzey Şili’nin liman kentidir. Şehir Atacama Çölü sahilinde olduğu için, sadece 3.4 mm yıllık bir yağışla sıcak kuraklığa maruz kalmaktadır. Antofagasta, her sene 300 günden fazla güneşli zaman dilimi geçirmektedir.
15-Keetmanshoop, Namibya
Güney Namibya’da bulunan Keetmanshoop’un sıcak, çöl iklimiyle çok sıcak günlere sahiptir. Keetmanshoop, yılda 3.870 saatin üzerinde bir ortalama güneş ışığına sahip olan ve % 87’nin üzerinde bir dönemi kapsamakta olup, yıl boyunca gezegende en güneşli yerlerden biridir.
16-Sal, Cape Verde
Cape Verde takımadalarının bir parçası olan Sal, Batı Afrika kıyılarındaki küçük bir tropikal adadır. Süper beyaz kumlu plajları ve berrak suları ile bilinen Sal, her yıl 350 günden fazla güneş ışığına ve sıcak bir iklime sahiptir.
17-Bilma, Nijer
Bilma, Sahra Çölünün kalbinde, Kuzeydoğu Nijer’de bulunan bir vaha kasabasıdır. Burada, yılda yaklaşık 4.000 saat parlak güneşli güneş ışığı olup, gün boyu güneş ışığına maruz kalma süresi oldukça fazlladır. Bölge sıcak, güneşli ve kuru havaya sahip olup, yaz sıcaklık değeri 43 derecelere kadar ulaşmaktadır.
18-Sacramento, Kaliforniya, ABD
ABD’nin başkenti Sacramento, ABD’nin en güneşli yerlerinden biri olarak gösterilen yerlerden biri olup, özellikle Temmuz ayından eylül ayına kadar 3 ay boyunca güneşli gün geçirmektedir. Bu ayrım, güneş ışığının mümkün olan en yüksek yüzdesi olarak dünya üzerindeki en güneşli yeri olmaktadır.
19-Riyad, Suudi Arabistan
7,3 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan Riyad, Suudi Arabistan’ın başkenti ve en büyük kentidir. Şehrin aşırı yüksek sıcaklıklara sahip sıcak bir çöl iklimi vardır. Örneğin, Ağustos ayında ortalama yüksek sıcaklık 43.6 ° C olup, Riyad, aynı zamanda yılda ortalama 3.225 saat güneşli zaman dilimi geçirmektedir.
20-Phoenix, Arizona, ABD
Arizona eyaletinin başkenti ve en büyük şehri olan Phoenix, içinde bulunduğu yanındaki Sonoran Çölü gibi tipik bir subtropikal çöl iklimine sahiptir. Güneş ışığı yılda 3.870 saatten fazla dik gelmekte olup, ortalama olarak yılda en az 38 ° C sıcaklıkla 107 gün geçirmektedir.
21-Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki başkent ve ikinci en kalabalık şehir olan Abu Dabi, yıl boyunca yüksek sıcaklık ve güneşli mavi gökyüzü ile karakterize, sıcak bir çöl iklimine sahiptir. Yerli halk her yıl ortalama 3.500 saat güneş ışığının tadını çıkarıyor.
22-Upington, Güney Afrika
İhracat kalitesindeki üzümler, kuru üzümler ve şaraplar ile ünlü olan Upington, Güney Afrika’nın Kuzey Cape şehrinde bulunan bir şehirdir. Upington, Kasım ayından Ocak ayına kadar üç ay boyunca gezegende en güneşli yer olarak kaydedildi. Her yıl, şehir 3.700 saatten fazla güneşlenme süresi yaşamaktadır.
23-Marakeş, Fas
Fas’ın dördüncü en büyük şehri olan Marrakesh karla kaplı Atlas Dağlarının eteklerine yakın fakat Sahra kenti çok sıcak, güneşli, yarı kurak iklimi ile ünlüdür. Marakeş’te yılda yaklaşık 3,130 saat güneşli gün geçirmektedir.
24-Maskat, Umman
Umman’ın başkenti ve en büyük metropol şehri Muscat, nispeten yüksek nem oranına ve sıcak bir çöl iklimine sahiptir. Yaz aylarında sıcaklık, 50 ° C’ye yakın bir mesafeye erişebilir. Yıllık güneşlenme süresi ortalama olarak yaklaşık 3.500’dür.
25-Yuma, Arizona, ABD
Arizona’nın güneybatı köşesinde yer alan Yuma, aşırı hava koşulları nedeniyle dikkat çekmektedir. ABD’deki herhangi bir yerleşim yeri her zaman, en kuru, en güneşli ve en nemli, yağış oranlarının en düşük olduğu bölgedir ve yılda en uzun süre güne sahiptir, günlük maksimum sıcaklık 32 ° C olup bu sıcaklık değeri artabilmektedir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-sunniest-places-you-might-want-to-visit/5/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.