Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Toprağın Rengini Belirleyen Faktörler

0 331

Toprağın Rengini Belirleyen FaktörlerToprak yapı itibarı ile farklı bileşenlerden oluşan bir karmaşıklığa sahiptir. İçinde kayaların aşınma durumu sonucunda açığa çıkan bir takım mineraller, ölü bazı organizmaların ya da bitkilerin parçalanması sonucunda oluşan bazı organik maddeler, su, hava, çeşitli gazlar ve organizmalar bulunmaktadır. Dolayısı ile toprak rengi bileşimindeki maddeler ile çok yakından ilişkilidir. Toprağın yapısında bulunan farklı mineraller renginde oldukça etkili olmaktadır. Örneğin toprak bileşeninde yaygın şekilde bulunan demir minerallerinden olan götit sarıkahverengi, hematitse kırmızı, siyah renktedir. Yine toprakta çok yaygın bir biçimde bulunan minerallerden biri olan kalsiyum karbonat diğer adı ile kalsit beyaz renkli yarı şeffaf bir yapıda olan mineraldir. Yerkabuğu yapısında en çok bulunan ikinci mineral olma özelliği taşıyan kuvars ise beyaz, gri renktedir. Mangan içeren bazı mineraller ise çoğunlukla siyah renkte olmaktadır.

Toprağın kahverengi bir görünümünün olmasının en temel sebebi ise bileşiminde bulunan organik maddelerdir. Toprakta bulunan organik yapıdaki maddeler (ölü bitki ve bazı organizma kalıntıları) canlı organizmalar tarafından parçalanıp daha basit yapıda olan kimyasal maddelere ayrıştırılır. Bu maddelerden oluşan karışıma humus adı verilir. Yüksek oranlarda karbon elementi içeren humus karışımı koyu kahverengi görünümdedir ve toprağın en üst katmanlarında yer alır. Toprağın daha derinlerde olan katmanlarında humus miktarı bu orana göre azdır ve bu katmanlarda toprak içinde bulunan minerallerin rengi daha belirgin olmaktadır. Dolayısı ile toprağın gözümüze hangi renkte göründüğü bileşiminde olan maddelerin oranı ile çok yakından ilişkilidir.

Kaynakça:
Bilim ve Teknik Dergisi

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku