Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tüm Yönleriyle Eskişehir Ve İlçeleri

0 355

Eskişehir son dönemlerde adından sıkça bahsettiren, gelişmekte olan bir şehirdir. Son zamanlarda en çok çevresel gelişme gösteren kentler arasında üst sıralarda bulunmaktadır. Bu gelişimin nedeni, belediye çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Eskişehir, yenilemeye ve gelişmeye doymayan bir şehirdir. Her gün yeni bir proje ile karşımıza çıkan Eskişehir, görüntüsü ile artık Avrupa ülkelerini yakalamıştır. Eskişehir’in gelişimi çarpık bir yapılaşma değil de tamamen insanların hayatını kolaylaştıracak şekilde dizayn edilmektedir. Diğer şehirlere göre, Eskişehir’de trafik sorunu bulunmamaktadır. Gidebileceğiniz yere rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir içi ulaşımda araba yerine, yürümeyi seçen birçok insan bulunmaktadır. Şehir size istediğiniz her yere yürüyerek gitme imkânını sunmaktadır. Bisiklet kullanmayı seviyorsanız, Eskişehir’in sokaklarında rahatça dolaşabilirsiniz. Eskişehir, bir öğrenci kentidir. Öğrenciler için bulunmaz bir nimet olan Eskişehir, içinde bulundurduğu Anadolu Üniversitesi ile eğitime büyük katkı sağlamıştır. Üniversite öğrencileri için, birçok eğlence mekânları ve sosyal aktivite tesisleri mevcuttur. Öğrenciler zamanlarını kaliteli olarak değerlendirmektedir. Anadolu Üniversitesi, öğrencilerin tercihlerinde her zaman üst sıralarda olmayı başarmıştır. Bu sıralamanın nedeni hiç şüphesiz ki, eğitimi ve Eskişehir’in öğrenciye olan sevgisidir. Eskişehir halkı, öğrencileri kendi çocukları gibi sahiplenirler. Eskişehir’in öğrenciye olan bu olumlu yaklaşımı, Eskişehir’in ”öğrenci şehri” olarak anılmasını sağlamıştır.

8031_2Şehirde gezebileceğiniz ve stres atabileceğiniz birçok güzel yer mevcuttur. Bu yerlerden birisi de, Porsuk Nehri’dir. Bir şehri özel kılan en önemli güzelliklerden bir tanesi, şehrin ortasından bir nehir geçmesidir. Şehrin gelişmesi ile Porsuk, ayrı bir güzelliğe bürünmüştür. Porsuk Nehri’nin kenarında sohbet eden gençler, kahvaltısını huzur ile yapan sevgililer ve el ele tutuşup yürüyen yaşlılara rastlamak artık alışılagelmiş bir durumdur. Eskişehir Porsuk Nehri’nin insanları birleştiren bir özelliği vardır.

Özetle Eskişehir

Eskişehir, Türkiye’nin en kalabalık yirmi beşinci şehridir. Bünyesinde iki üniversite barındırmaktadır. Eskişehir, 2013’te Türk Dünyası Kültür Başkent’i olarak seçilmiştir. Ayrıca UNESCO tarafından verilen, Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti unvanına sahiptir. Eskişehir’in tarihine göz gezdirecek olursak, İlkçağa değinmeliyiz. M.Ö. 14. yüzyılda Hititlerin başkenti olarak kullanılmıştır. Daha sonraları Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslılar bu bölgede yaşamıştır. Şehir Selçuklular döneminde yapılan savaş ile Bizans’ın elinden alınmıştır. Anadolu Selçukluları Eskişehir’i 1289 yılında Osman Gazi’ye vermiştir. Zamanla Eskişehir, Ankara ve Kütahya Beylerbeyi’ne bağlanmıştır. Eskişehir önemli demiryolu tesislerinin bulunduğu bir il haline gelerek, birçok göçmeni kendisine çekmiştir. Bulgaristan, Kafkasya, Romanya ve Kırım’dan çok sayıda göçmen 19. yüzyılda Eskişehir’e yerleşmiştir. Kurtuluş Savaşındaki 5 Meydan Muharebesi’nin 3’ü Eskişehir’de geçmiştir. Savaşın ortasında kalan Eskişehir, çok fazla yara almıştır. Eskişehir’in 1926 yılında yalnızca üç ilçesi mevcuttur. Zamanla yeni ilçeler eklenerek günümüze kadar gelen Eskişehir, tarihi ile müze bir kent olarak adlandırılabilir.

Demiryolu Ağları

8031_2Eskişehir, demiryolu kültürünün en çok gelişti şehirlerden bir tanesidir. Demiryolları için personel yetiştiren Demiryolu Meslek Lisesi Eskişehir’de bulunmaktaydı. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere ulaşım genelde tren ile yapılmaktadır. Şehrin sokaklarını süsleyen tramvay ile caddeleri gezmek sizlere huzur verecektir. Sokakta gezerken kadın vatmanlara rastlamak, Eskişehir için alışılagelmiş bir durumdur.

Eskişehir Lezzetleri

Eskişehir, her türlü damak tadına hitap edecek çeşitliliği ile bilinir. Meşhur Çibörek ile kahvaltınızı yapmak, güne enerjik başlamanız için ideal bir seçimdir. Meşhur Eskişehir Köftesi ile akşam yemeklerinizi adeta bir festivale çevirebilirsiniz. Yemeklerin yanındaki vazgeçilmez içecek ise, Şıra’dır. Misafirleriniz için ideal bir menü hazırlamak istiyorsanız, menünün başına Balaban’ı ekleyebilirsiniz. Tatlı tercihinizi ise, Met Helva’dan yana kullanabilirsiniz.

Eskişehir’de Gezilmesi Gereken Yerler

8031_6Eskişehir, tarihi ve modernliği ile sizleri mutlu edebilecek bir şehirdir. Şehrin kendine has güzellikleri mevcuttur. Tarih kokan sokaklarında içinizi çekecek, modern sokaklarında huzuru yakalayacaksınız. Sizler için Eskişehir’de gezebileceğiniz yerlerin bir listesini hazırladık. Eskişehir’e uğradığınız zaman bu listeyi mutlaka yanınızda taşımalısınız. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Reşadiye Cami, Nasrettin Hoca Türbesi, Kent Park,, Şelale Park, Odunpazarı Evleri, Çukur Çarşı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Devrim Arabası Müzesi, Şehri- Aşk Adası, Hamamyolu, Karikatür Müzesi, Sıcak Sular, Hava Müzesi, Yazılıkaya, Seyit Battalgazi Türbesi, Sivrihisar Pesinus Antik Şehri, Yunus Emre Türbesi, Kızıkcıklı, Japon Bahçesi, Sazova Parkı, Porsuk Nehrinde gondol ve bot gezisi, Kümbet ve Han, Yazılıkaya

Şehrin Simgelerinden Anadolu Üniversitesi

8031_7Üniversitenin tarihi, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olarak 1958 yılına dayanmaktadır. 1982 yılında ise günümüzde de aktif olan, Anadolu Üniversitesi olarak değişmiştir. Üniversitenin ilk dönemlerinde iki kampüs bulunmaktaydı. Daha sonraları Meşelik ve Bademlik Kampüsleri, Osmangazi Üniversitesi olarak değişmiştir.

Osmangazi Üniversitesi, günümüzde de kullanılmaktadır. Anadolu Üniversitesinde şuanda 12 kampüs, 5 enstitü, 7 yüksekokul ve 4 meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi, ülkemiz adına önemli bir eğitim kurumudur. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde barındırdığı 1.350.000 bin öğrenci ile eğitime büyük katkı sağlamaktadır.

Eskişehir’in İlçeleri

Alpu: Türkiye’de sadece Eskişehir’in Alpu ilçesinin Beyazaltın köyünden çıkarılan lületaşı ile tanınmaktadır.

Beylikova: Mahmudiye, Sivrihisar, Alpu ve Mihalıçcık ilçeleri ile çevrelenmiştir. Sütü ile nam salmıştır. İlçenin sloganı ”Süt Diyarı” olarak belirlenmiştir.

Çifteler: İlçede çok fazla yüksek bina bulunmamaktadır. Evler genellikle iki katlı ve kerpiç olarak inşa edilmiştir.

Günyüzü: İlçe genellikle ova üzerinde kurulmuştur. Yer yer dağlar görülse de, ovanın güzelliğine gölge düşürmemektedir.

Mahmudiye: Türkiye Jokey Kulübü’nün harası bu ilçede bulunmaktadır. Yetiştiren taylar Mayıs ayında açık arttırma ile satılmaktadır. Mahmudiye ilçesinde T.J.K ait bir hipodrom yer almaktadır. Ayrıca Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’deki en büyük üçüncü işletmesi olan Anadolu Tarım İşletmeleri, Mahmudiye ilçesinde yer almaktadır.

Mihalgazi: İlçe Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanistan‘dan gelen İnhisar ordusunu püskürterek tarihi geçmiştir. İlçede önemli kaplıcalar bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistler bu kaplıcaları sık sık ziyaret etmektedirler. Ayrıca ilçe, Eskişehir ilinin sezonluk sebze ihtiyacını karşılamaktadır. İlçede halka açık havuzlar ise dikkat çekmektedir.

Odunpazarı: Şehrin diğer yerlerine göre yüksekte kalmaktadır. Şehrin ilk yerleşim yeri olmasıyla dikkat çekmektedir. Odunpazarı’nda yer alan Tarihi Kent Merkezi, 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştır.

Mihalıççık: İlçe genellikle dağlık ve ormanlık araziden oluşmaktadır. Yunus Emre’nin türbesi ve mezarı bu ilçede bulunmaktadır. Bu nedenle ilçe, dışarıdan çok fazla misafiri ağırlamaktadır.

Seyitgazi: İlçe ismini Bizans İmparatorluğu’na karşı vermiş olduğu mücadele ile Battal Gazi’den almaktadır. İlçe eski bir yerleşim yeridir. Bu nedenle yapılar tarihi yansıtmaktadır.

Sivrihisar: Eskişehir’in en büyük ilçesi olan Sivrihisar, Nasreddin Hoca, Yunus Emre, Aziz Mahmut Hüdai, Hızır Bey gibi isimlerin de anıldığı yerdir. Kesin bir kanıt olmamasına rağmen tanınmış bu isimlerin Sivrihisar’lı olduğu varsayılmaktadır. Birçok turist bu nedenle ilçeyi sık sık ziyaret etmektedir.

Sarıcakaya: İlçede zengin mermer yatakları bulunmaktadır. Buradan çıkan mermerler Afyon’a gönderilmektedir. Ülkemizin mermer yataklarının önemli bir bölümü bu ilçede bulunmaktadır.

Tepebaşı: Anadolu Üniversitesi, Tepebaşı ilçesinin içinde yer almaktadır. Eskişehir’in beşinci büyük alışveriş merkezide bu ilçede bulunmaktadır. İlçede Eskişehir Şeker Fabrikası, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş ve TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. gibi önemli fabrikalar yer almaktadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.