Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tünel İnşaatında Yeni Teknolojiler ve Bu Teknolojilerin Geleceği

0 318

Dijital teknolojilerin kullanımının bir diğer nedeni, müşterilerin gereksinimlerini karşılayacak şekilde entegre süreçleri ve farklı endüstrileri desteklemektir. Bu entegre ortam, paydaşların, ürün kullanımdayken bile proje yaşam döngüsü boyunca verimli ve etkili olacak şekilde verileri, bilgileri ve bilgileri paylaşmalarına olanak sağlayacaktır. Nihai ürünün nasıl olmasını istediğini bütünsel olarak anlayarak, müşterinin gelişmiş tasarım ve yapım yöntemlerinin kullanımından faydalanacağı genel olarak kabul edilir. Tünel İnşaatında Yeni Teknolojiler ve Bu Teknolojilerin Geleceği
Bu işbirliği kültürü, paydaşların ekip işbirliğini geliştirmek için bu teknolojileri kullanmasına olanak tanır. Örneğin, (sanal) toplantılar, proaktif olmak için ihtiyaç duyulan projenin tüm aşamalarında müşterilerin gereksinimlerini, gizli maliyetleri ve proje risklerini önceden belirlemeye yardımcı olabilir. Dahası, bu işbirlikçi ortamdaki paydaşlar, rekabetçi bir satın alma stratejisi tasarlama kapasitesine sahip olacaklar. Bu strateji, projeyi sorunsuz bir şekilde yürütmelerine, riskleri ortadan kaldırmalarına ve müşterilerin gereksinimlerini proje çıktıları ve sonuçlarına göre eşleştirmelerine yardımcı olacaktır.
Bundan böyle, erken aşamada herhangi bir değişiklik yapmak veya ürünün gelecekte tekrar kullanılabilir olmasını sağlamak daha kolay olacaktır. Araştırmalar, entegre işbirlikçi teknolojilerin ekip işbirliği üzerindeki etkisinin, inşaat projelerinin tüm aşamalarında bir işbirliği kültürü oluşturmak olduğunu göstermektedir.
Paydaşların ve proje ekibi üyelerinin her an her yerden erişebilmeleri için proje verilerinin belirlenmiş izinlerle güvenli bir ortamda tutulması gerekir. Bunu başarmak için ortak bir veri ortamının (CDE) kurulması gerekir. Bu ortamda, tüm proje verilerinin ISO 19650 standardından standart dosya adlandırma dönüşümlerine dayalı olarak doğru şekilde etiketlenmesi gerekir. Bu, meta verileri kullanarak aramaları kolaylaştırır ve verimsiz aramalarda boşa harcanan zamandan tasarruf sağlar. Kolay ancak güvenli uzaktan erişime sahip olmak, projelere kimin dahil olduğu (Organizasyon Dağılım Yapısı), her bir kişinin ne sunması beklendiği hakkında daha fazla bilgi sağlayan herhangi bir proje faaliyetinin önceden tanımlanmasına yardımcı olabilecek daha fazla (proje) veri analizine de izin verir (İş Kırılım Yapısı) ve her bir faaliyetin maliyetinin ne olduğu (Maliyet Döküm Yapısı).
Toplanan ve güncellenen verilerin tümü, projenin tamamlanmasından önce, sırasında ve sonrasında herhangi bir kararın desteklenmesi amacıyla daha fazla analiz için kullanılabilir. Bu tür bir veri analizi, yatırımcıların proje fikirlerini ilerletmeye değip değmeyeceğini kanıta dayalı olarak anlama kapasitesini destekleyebilir ve aynı zamanda projeyi etkileyebilecek diğer faktörler dikkate alınarak değerlendirilebilecek riskleri önceden belirleyebilir. Bu riskler her türlü siyasi, ekonomik, sosyal, çevresel, mevzuat, teknolojik ve sürdürülebilirlik konuları içermektedir.
Tünelleme projelerinde kullanılan veriler, Lazer Tarayıcı, Sensörler, denetimler vb. Birçok farklı araç kullanılarak toplanır ve çeşitli formatlarda gelir. Tüm bu veri setleri, paydaşlara eşzamanlı olarak, yani gerçek zamanlı veya gerçek zamanlı olarak sunulabilir. Altyapı bakımı için analitik araçların artmasıyla birlikte, Büyük Veri analitiği, projenin tüm yaşam döngüsü boyunca üretilen yüksek Hacim, Değer, Çeşitlilik, Hız ve Doğruluk nedeniyle inşaat sektöründe giderek artan bir alandır. Bulut tabanlı veriler ve BIM modelleri için telif haklarıyla ilgili endişeler bu araştırmaların kapsamı dışındadır. Buna ek olarak, fiziksel cihazlar, araçlar (tedarikçiler) ve elektronik, sensörler, yazılımlarla gömülü diğer proje materyallerinden oluşan bir ağ olarak Nesnelerin İnternetinin (IoT) gücü vb. gibi.
Tünel İnşaatında Yeni Teknolojiler ve Bu Teknolojilerin GeleceğiAutodesk Revit, CADduct ve Tekla, Navisworks, Solibri gibi yazılımları kullanan entegre işbirliği ortamını kullanarak bilgileri görselleştirme gücü, paydaşların ve ekip üyelerinin tutarlı bir şekilde anlamasına ve meydana geldiğinde herhangi bir sorunu teşvik etmesine olanak tanır. Temel proje zorlukları arasında, AEC endüstrisi, inşaat projelerinin tesliminde verimliliği artırmak için süreçlerin geliştirilmesinde bilgi paylaşımı ve işbirliği eksikliğiyle karşı karşıyadır. Temelde BIM’in ünlü olduğu şey budur ve BIM entegre ortamının inşaat sektöründe daha fazla gelişme gerektirmesinin nedeni budur. Kapogiannis ve Sherratt, mimari, mühendislik ve inşaat sektöründeki işbirliği kültürünün gerekliliğini ve etkisini vurguluyor.
BIM hakkındaki bilgi ve daha yüksek olgunluk seviyeleri, otomasyon yoluyla inşaat verimliliğini artırmayı amaçlayan süreçlerin daha da geliştirilmesini gerektirir. İnsanlara bilgiyi desteklemeye ve geliştirmeye yardımcı olabilecek araçlar, Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi kullanan makinelere öğretmektir. Bu fikir, bir projedeki bir süreci ve bir olayı simüle etmek için daha ileri gidebilir, örneğin tedarikçilerden malzeme teslim etmek veya bir duvarı boyamak için bir robotu maliyet bütçesi dahilinde oldukça hızlı bir şekilde kullanmak. Bu, paydaşların yeni iş modelleri oluşturmasına da yardımcı olabilir.
İşverene COBie gibi bilgi alışverişi platformları kullanılarak ilgili aşama teslimatlarının modellerinin ve yönetiminin düzenli olarak gözden geçirilmesi (Karar), BIM sürecinin önemli bir yönüdür. İşveren, Değişim Bilgi Gereksinimlerinin (EIR) ortak bir ortamda projenin satın alma aşamasında tanımlanmasını ve kararlaştırılmasını sağlamalıdır. İşbirliği ortamlarında gerçekleştirilen proje toplantıları, kilit paydaşların tasarım modellerini 3B ve diğer çıktılarda belirlemesine, anlamasına, analiz etmesine ve gözden geçirmesine, geri bildirim sağlamasına ve PLQ aşamalarını doğrulamasına olanak tanır. İdeal olarak, sürecin üç ana aşaması olmalıdır:
• Gözden geçirme toplantısından önce,
• İnceleme toplantısı sırasında,
• İnceleme sonrası toplantı.
BIM olgunluğunun yüksek seviyelerinde teslim edilen projeler için, bu tür gözden geçirme toplantıları normalde bir projektör kullanılarak sanal bir ortamda (aşağıda gösterildiği gibi) veya CAVE (Bilgisayar Destekli Sanal Ortam) gibi sanal model olanakları kullanan daha büyük projelerde ve veya sürükleyici laboratuvar genellikle yerel üniversitelerde veya ileri eğitim kolejlerinde mevcuttur.

Tünel İnşaatının GeleceğiTünel İnşaatında Yeni Teknolojiler ve Bu Teknolojilerin Geleceği

CoSpaces, EC tarafından finanse edilen, FP6’nın IST Programı kapsamında finanse edilen bir IP projesidir ve genel amacı, dağıtılmış sanal üretim işletmelerindeki bireyler ve proje ekipleri için yenilikçi işbirliğine dayalı çalışma alanlarını destekleyen organizasyonel modeller ve dağıtılmış teknolojiler geliştirme amacına sahiptir. Bu nedenle, inşaat projelerinde tünel açma için CoSpace’lerin ve benzer teknolojilerin kullanılması, etkili ortaklıklar, işbirliğine dayalı çalışma kültürü sağlayacak, yeniliği teşvik edecek, üretkenliği artıracak, tasarım döngülerinin uzunluğunu azaltacak ve üretim aşamalarını uygulamak için bütünsel bir yaklaşım benimseyecektir.
Bu, gelişmiş insan iletişimi, yenilikçi görselleştirme, bilgi desteği ve doğal etkileşim yoluyla sağlanacak ve mevcut çalışma uygulamalarını küresel pazarda daha rekabetçi hale getirecek. CoSpaces, bu ortak çalışma alanlarını üç sektöre göre doğrulamayı önermektedir: havacılık, otomotiv ve inşaattır. Ancak teknolojinin jenerik doğası gereği teknolojinin etkisi bu üç sektörün ötesine geçecektir. CoSpaces, işbirliğine dayalı çalışma alanları oluşturmak için teknik, organizasyonel ve insan ağlarını geliştirmenin iddialı görevini üstlenecek. Bu, bu misyona kendini adamış Avrupalı uzmanlardan oluşan bir konsorsiyum tarafından yönetilen sistematik ve entegre bir RTD faaliyetleri, yaygınlaştırma, eğitim, gösteri ve kullanım faaliyetleri programı aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

Kaynakça:
https://tunnelingonline.com/emerging-technologies-in-tunnel-construction/ https://leonard.vinci.com/en/tunnel-tech-tunnelling-towards-the-future/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku