Gaziantep İlinde Görülmeye Değer 7 Efsane Yer

Gaziantep, Gazi ünvanlı ve yemekleri ile meşhur bir şehir olduğu kadar gezilip görülmesi gereken birçok yeri vardır. Bu yerler:
1- Zeugma Mozaik Müzesi: Müze gezmeyi sevenlerin mutlaka uğraması gereken ve müzekart ile ücretsiz gezilebilecekleri bir yer. Bu müzede Zeugma Antik Kenti’nden çıkan mozaikler sergilenmektedir. Bu müze dünyanın en önemli müzelerinden bir tanesidir. 2011 yılında açılmıştır.

2- Gaziantep Kalesi: Türkiye’nin en güzel kalelerinden olup ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı belli değildir. Bu kale Roma döneminden itibaren daha çok kullanılmış içinde panorama müzesi vardır. Ayrıca şehrin savunması ile ilgili heykeller ve rölyefler vardır.

3- Bakırcılar Çarşısı: Bakır işçiliğinin örneklerini görmek mümkün olan bu çarşı yüzyıllarca geçmişe sahiptir. Şahinbey ilçesindedir. Gaziantep ilinin en eski alış veriş yeridir. Pazar günleri hariç her gün açıktır ve turistlerin büyük ilgisini çeker.

4- Dülük Antik Kenti: Hâlâ yaşanan bir antik kenttir. Geleneksel kesme taş evleri vardır. Gaziantep’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu yer şehrin 10 km kuzeyindedir. 600 bin yıllık geçmişe sahiptir ve birçok medeniyetin izlerini taşır.

5- Rumlale: Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine bağlı Kasaba köyü sınırlarında yer alır. Antik dönemlere dayanan bir tarihi vardır. Fotoğraf çekmeyi sevenler mutlaka Rumkale’yi ziyaret etmelidir. Tekne turları ile gezilebilir. Doğa ile uyumlu bir yapıdır.

6- Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi: Türkiye’nin ilk cam müzesidir. 2008 yılından itibaren hizmet vermektedir. Müzede Roma ve İslami döneme ait eserlerin yanında cam eserler mevcuttur.

7- Gaziantep Hayvanat Bahçesi: Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yer alır. 1000 dönümlük bir araziye kurulu olup içinde 200 tür hayvan bulunur. Bu hayvanat bahçesi dünyanın önemli doğal yaşam parklarındandır. Çocuklarıyla gezmek isteyenler için kesinlikle çok iyi bir adrestir.
Bu saydıklarımız Gaziantep’te gidilebilecek birçok yerden sadece çok azıdır. Bunları dışında daha onlarca gezilip görülecek yerler vardır. Bunlar: Kasetli Tilmen Höyük, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Tahmis Kahvesi, Pişirici Mescidi, Belkıs Köyü, Araban Kalesi, Bey Mahallesi, Gaziantep Oyuncak Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Kurtuluş Camii, Almacı Pazarı, Hacı Nasır Camii, İki Kapılı Hamam, Yesemek Açık Hava Müzesi, Ömeriye Camii, Planetaryum, Tarihi Gümrük Han, Gezegenevi, Arkeoloji Müzesi, Boyacı camii, Atatürk Anıt Müzesi, Nacar Camii, Gaziatep Savaş Müzesi, Ali Nacar Camii, Karkamış Antik Kenti, Mevlevihane Vakıf Müzesi.

Gaziantep’te herkese ve her ilgi alanına uygun gezilip görülecek yerler vardır. Tarihin derinliklerine inmek, kültür gezisi yapmak, çocuklarıyla hoşça vakit geçirmek isteyenlerin tercih edebilecekleri tam bir gezi şehridir. Ayrıca eşsiz lezzetleri ile Gaziantep Türkiye’nin görülesi şehirlerinden biridir.

Kaynakça:
www.liveonedream.com › Gezi – Seyahat

Yazar: Serpil Altunyay

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar