Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bilişim Suçu Ne Demektir?

1 180

Bilişim Suçu Ne Demektir?Bilginin ve paylaşımın teknolojik ve elektronik düzenler aracılığıyla yapılması ve aktarılması işlemine bilişim adı verilir,bilişim suçu da bu konuyla bağlantılıdır.Günümüzde internet olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır olumlu ya da olumsuz tarafları elbet var ancak bilişim suçları bu konunun olumsuz kısmını kapsamaktadır. İnternet aracılığıyla ve bu platformlar sayesinde gerçekleştirilen suçlar bilişim suçları olarak adlandırılmaktadır.

Genel Hatlarıyla Bilişim Suçları:
– E-mail adresinizin çalınması
– Online ödeme işlemlerinizde şifre çalınması
– İnternet ortamında bilgilerinize erişilmesi
– Virüsler yoluyla bilgisayarınızın ele geçirilmesi…

Benzer suçları şu şekilde genelleyebiliriz,sanal ortamda şahsınıza ait herhangi bir şeyin çalınması ya da değiştirilmesi bilişim suçlarını kapsamaktadır peki bu durumda neler yapabiliriz ve kime başvurmalıyız? Bu aşamada yapmanız gereken; bir dilekçeye e-mail adresinizi ekleyerek savcılığa iletmeniz yeterli sonrasında savcılık sizlere ulaşacak ve işleminiz değerlendirmeye alınacaktır. Bilişim suçlarının en çok işlendiği kısım kredi kartı şifreleridir. Kredi kartı şifreleri çalınarak hesabınıza giriliyor ve bu hesaptan sizin onayınız olmadan para çekilip,işlem yapılabiliyor.

Bilişim Suçu Ne Demektir?Kredi Kartında Nelere Dikkat Etmeliyiz?
– Kartınızı aldığınız an şifrenizi hemen değiştiriniz
– Şifreniz güvenli ve tahmin edilmesi zor bir şifre olmalı
– Online işlemlerinizi güvensiz bir ortamda yapmayınız
Telefon bankacılığında sorulan sorulara ve yapılan işlemlere dikkat ediniz
– Online alış verişlerinizde 3D denilen özelliğin olmasına özen gösteriniz
– Online bankacılıkta hesap cetvelinizi düzenli olarak kontrol ediniz…

Bilişim Suçu Ne Demektir?Kredi kartı en çok işlenen suçlardan biri ancak yapılan araştırmalar da şunu göstermekte, kullanıcılar genellikle kolay şifre seçimi yapmakta ve internet cafe gibi güvenlik seviyesi düşük ortamlardan alış veriş ve ödeme gibi işlemlerini gerçekleştirmektedir. Genellikle virüs barındıran sitelere giren kullanıcılar daha çok mağdur durumda bunun için dikkat etmeniz gerekenleri sıralayacak olursak;

– Lisanslı bir virüs programı edinmelisiniz
– Flashbellek ya da harici disk kullanırken dikkatli olunuz
– Download işlemlerinizi güvenilir sitelerden yapınız
– Bilgisayarınızda kullandığınız şifrelerinizi kimseyle paylaşmayınız
– Çok önemli dosyalarınızı bilgisayar dışında yedekleyiniz
– Kullanmış olduğunuz işletim sistemi hakkında bilgi edininiz…

Bu güvenlik önlemleri sizleri elbette koruyacaktır ancak yine de internet ortamı çok güvenilir değil banka işlemleri ve alış verişlerinizde 3D özelliğini mutlaka tercih ediniz ve çok sık gerçekleştirmemeye özen gösteriniz.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku