Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’de Ölmeden Önce Görülmesi Geren 10 Muhteşem Göl

0 283

Türkiye coğrafyası geçmişten günümüze kadar birçok medeniyetin ilgisini çekmiştir. Coğrafyamızın içinde bulunan doğal güzellikler, tüm insanlığın dikkatini cezbetmektedir. Ülkemizin kaynakları o kadar zengindir ki, attığınız her bir adım sizi yeni bir heyecan verici görüntüye sürüklemektedir. Ülkemizin birçok bölgesinde bulunan doğal ve yapay güzellikler turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Türkiye’nin dört bir tarafından bulunan harika göllerimiz ile ülkemizin güzelliği pekişmiştir. Huzuru ve rahatlığı yakalayabileceğiniz bu göllere beraber göz atalım.

Artvin Karagöl

8007_artvin_karagolArtvin muhteşem doğa manzarası ile meşhurdur. Yeşillikleri ve ormanları ile ünlü ilimizdeki Karagöl, görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Göle Artvin’in muhteşem manzarası yansımaktadır. Renkler adeta birbiri ile dans etmektedir.

Karagöl’de binbir çeşit balık bulunmaktadır. Balıkların suda bıraktığı izler ile Karagöl’ün muhteşem manzarası adeta bir sanat eserini yansıtmaktadır. Fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri olan Karagöl, gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Karagöl’ün çevresini sarmalayan dağlar, gölü eşsiz bir güzelliğe bürümüştür. Ayrıca bu göl, çevresindeki dağlara da ismini vermektedir. Karagöl, Artvin’in Şavşat ilçesine yarım saat uzaklıkta bir mesafede bulunmaktadır. Göle ulaşım kolay olarak sağlanabilmektedir.

Bolu Yedigöller

Sonbahar denilince görülmesi gereken yerlerden birisi de Yedigöller’dir. Yedigöller’in hikâyeleri anlatmakla bitmez. Her birinin ayrı ayrı hikâyeleri bulunmaktadır. Sonbaharla bağdaşmış olan Yedigöller, eşsiz güzelliği ile insanları büyülemektedir.

Sonbaharın kızıllığı ve sarılığını Yedigöller üzerinde görmek size büyük bir zevk verecektir. Kapankaya Seyir Terası’na giderek, çayınızı yudumlarken manzarayı doya doya seyredebilirsiniz. Yazın kavurucu sıcaklığından kurulmak istiyorsanız, Yedigöller sizi her zaman ağırlayacaktır.

Ankara – Konya Tuz Gölü

Tuz Gölü, yerli turistleri etkilediği kadar yabancı turistlerin de dikkatini çekmektedir. Yılın her mevsimi ziyaretçi akınına uğrayan Tuz Gölü, sizlere adeta kar üzerinde yürüyor hissini verecektir. Tuz üzerinde attığınız her adımda da içinizi titretecek olan sesler ile Tuz Gölü’nün muhteşem manzarasını doya doya yaşayabilirsiniz. Güneş’in batarken bizlere sunduğu kızıllığı seyretmenin en iyi yolu, Tuz Gölü üzerinde yürürken bu manzarayı izlemektir.

Tuz Gölü’nün beyazlığı ile güneşin kızıllığı bir araya gelince, ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır. Birçok fotoğrafçı, en güzel karelerini Tuz Gölü üzerinde çekmiştir. Sizler de fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, hemen Tuz Gölü’nün yolunu tutmalısınız.

Burdur Salda Gölü

8007_saldaTürkiye’nin şüphesiz en temiz ve derin gölü, Salda Gölü’dür. Göl, Toros dağlarının içinde kendine yer bulmuştur. Yeşilova ilçesine bağlı olan Salda Gölü, aynı zamanda krater bir göl özelliği taşımaktadır. Göl karşımıza ayna gibi çıkmaktadır. Saf bir temizliği bulunan Salda Gölü, yılın her mevsimi ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Bolu Abant Gölü

Doğayla iç içe bir göl olan Aban Gölü’nün çevresi, Çam ve Kayın ağaçları ile kaplıdır. Yılın her mevsimin de insanlar Abant Gölü’ne adeta akın etmektedir. Doğal güzelliği size saflığı yansıtan Abant Gölü, İlkbaharın gelmesiyle kendini nilüferlerle kaplamaktadır. İlkbahar’da Abant Gölü’nü ziyaret ederseniz, Çam ve Kayın ağaçlarıyla bezenmiş gölün üzerinde muhteşem kokulu nilüfer çiçekleri ile karşılaşırsınız.

Son zamanlarda Abant Gölü’nün çevresinde bir takım yol genişletme çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar gölün doğal güzelliğine gölge düşürse de, yapılan çalışmalar bittikten sonra Abant Gölü eski güzelliğine kavuşacaktır.

Isparta Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü, halk arasında ‘Yedi Renkli Göl’ olarak anılmaktadır. Bunun nedeni ise, Güneş ışıklarının zaman zaman göl üzerinde oluşturduğu farklı yansımalardan gelmektedir. Güneş belirli zaman aralıkların da Eğirdir Gölü’nün üzerinde, muhteşem renklerdeki yansımaları bırakmaktadır. Eğirdir Gölü, Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölüdür. Eğirdir Gölü aynı zamanda, kentin su ihtiyacını da karşılamaktadır. Göl, Isparta halkının göz zevkine hitap ettiği kadar yaşamsal kaynaklarını da karşılamaktadır. Bu nedenle Isparta için Eğirdir, adeta bir yaşam kaynağıdır.

Ardahan Çıldır Gölü

8007_ulaBu göl, Ardahan ve Kars sınırları içinde yer almaktadır. Ardahan Çıldır Gölü’nün en önemli özelliği ise, Doğu Anadolu’nun en büyük 2. gölü olmasıdır. Ayrıca suyu da çok tatlıdır. Bu gölün etrafında bitki örtüsünün gelişmiş olduğunu söyleyemeyiz ama, gölün çevresindeki otlaklarda hayvancılık epey yapılmaktadır. Bu gölün suyunun tatlı olmasından dolayı, birçok balık çeşidi mevcuttur. Bu yüzden Ardahan’ da balıkçılık önemli bir yer tutmaktadır.

Halkın büyük bir çoğunluğu balıkçılık ile uğraşmaktadır. Balıkçılık, Ardahan’da önemli bir ekonomik gelir oluşturmaktadır. Ancak bu balık stokları bazen azalmaktadır. Bunun nedeni ise, halkın bilinçsizce ve kurallara uymayarak avlanmalarından kaynaklanmaktadır. Gölün çevresi ve sert bölge burada tarıma pek de olanak vermemiştir.

Çıldır gölü için bazı olumsuz tehlikeler de vardır. Bu tehlikelerin ise, erozyon ve yüksek besin girdisi, yanlış avlanma tekniklerinden kaynaklanmaktadır. Gölün aşırı kirli olduğunu söylemek yanlış olur ama yine de artarak devam eden evsel bir kirlilik bulunmaktadır.

Konya Meke Krater Gölü

Bu göl adını, civarda yaşayan kuşlardan almıştır. Meke Krater Gölü, sönmüş bir volkanın tekrardan suyla kaplanmasıyla oluşmuştur. Bu gölün ortasında adacıklar yer almaktadır. Bu gölde dikkat çeken bir diğer özellikse, gölün en şiddetli yağmurları bile emecek volkanik kütlesinin bulunmasıdır.

Meke Krater Gölü yıllardır aynı şekilde, bozulmadan durmaktadır. Bunun nedeni ise, daha önceden de bahsetmiş olduğumuz gibi gölün volkanik kütlesinin var olmasıdır. Ama gün geçtikçe Konya Havzası’ndaki suların bilinçsiz tüketilmesi ise, gölün suyunun kurumasına sebep olmuştur. İsmini bölgedeki kuşlardan alan bu göl gerçekten bir doğa harikasıdır.

Van Gölü

8007_tuzgoluVan Gölü, volkanik set gölüdür. Bu göl, Nemrut Volkanik Dağı’nın patlamasıyla oluşmuştur. Volkanik dağın patlaması ise, bu bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanmasına sebebiyet vermiştir.

Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölü olmasıyla bilinmektedir. Ayrıca, bu göl üzerinde dört ada yer almaktadır. Van Gölü’nün suyu tuzlu ve sodalıdır. Ayrıca bu göl sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın da en büyük sodalı gölüdür. Ancak suyunun tuzlu ve sodalı olması, bu gölün çevresindeki çeşitliliği azalmaktadır.

Van gölü hakkında bir efsane de vardır. Van Gölü’nde bir canavarın olduğu kulaktan kulağa yayılmıştır. Ancak bu söylentilerin bölgeye ve Van Gölü’ne turist çekmek amacıyla olduğu düşünülmektedir. Van gölü canavarını gören insanların da olduğunu söyleyebiliriz.

Bitlis Nemrut Krater Gölü

Nemrut Krater Gölü adını, Nemrut isminde bir Babil hükümdarından almıştır. Bu göl, Nemrut Dağı’nın patlamasıyla meydana gelmiştir. Nemrut Krater Gölü adında da anlaşılacağı gibi oldukça büyük bir krater gölüdür. Bu gölün en önemli özelliği ise, Türkiye’nin en büyük krater gölü olarak bilinmesidir. Ayrıca Dünya’nın da ikinci en büyük krater gölü unvanına sahiptir. Gölün kraterinin içinde beş göl yer almaktadır.

Bir diğer önemli özelliği ise, gölün birinci derece sit alanı unvanı almış olmasıdır. Bu gölün dışarıya herhangi bir akıntısı bulunmamaktadır. Nemrut Krater Gölü’nün içindeki Ilıca Gölü’nün suyu sıcaktır ve kış aylarında bile bu su donmamaktadır. Hem sıcak hem de soğuk sular ile dolan bu göl gerçekten doğa harikasıdır. Bu doğa harikasını görmeye gelen birçok turistin ilgisini çekmek ve turizmi geliştirmek için, gölün çevresine sosyal tesisler, kayak pistleri gibi aktivite yerleri de yapılmıştır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.