Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’nin Yepyeni Sarayı; Ak Saray

0 45

Ak Saray Nerededir?

Ankara ilinin Yenimahalle ilçesinin Beştepe isimli mahallesinde Atatürk Orman Çiftliği’nin arazisine yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın (halk dilinde Ak Saray) yapım süreci, Bakanlar Kurulu’nun 2012 yılında ‘Başbakanlık Hizmet Binası yapımı amacıyla Gazi Yerleşkesi arazisini ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan etmesi ile başlamıştır. 150 dönümlük arazi üzerinde yapılan inşaat, uzun süre Başbakanlık Binası olarak anılsa da Cumhurbaşkanı seçildikten sonra nerede ikamet edeceği ve çalışma binası olarak nereyi kullanacağı merak edilen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Azerbaycan‘a seyahatinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı basın açıklamasında Cumhurbaşkanlığı’nın Atatürk Orman Çiftliği’ndeki binaya geçeceğini söylemesiyle konu netlik kazanmıştır.

6476_ak_saray

Ak Saray’ın Maliyeti Ne Kadardır?

Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada Ak Saray’ın maliyetinin 1 milyar 370 milyon TL olduğu ifade edilmiştir.

Ak Sarayın Özellikleri Nelerdir?

Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi’nde üç bloktan oluşan idari binadan, Cumhurbaşkanı’nın kabullerini yapacağı binaya, misafirlerin ağırlanacağı mekanlardan, kış bahçelerine, botanik parklardan, devasa kongre merkezine kadar çok farklı özellikte bölümler bulunmaktadır. Sarayın toplam 1150 odadan oluştuğu ifade edilmektedir.

Binada Beyaz Saray’daki Oval Ofis’e benzeyen bir oda da düzenlenmiş olup, bu oda casusluk olaylarına karşı son teknoloji kullanılarak “sağır oda” olarak tasarlanmıştır. Odada konuşulanların dinlenmemesi, böcek yerleştirmenin önüne geçilmesi amacıyla hiçbir şekilde priz kullanılmamıştır.

6476_ak_saray_mimari

Ak Saray, kimyasal ve nükleer silahlarla yapılması muhtemel olanlar da dahil olmak üzere her türlü saldırıya karşı en yüksek düzeyde korumayla inşa edilmiştir. Parmak izi ve retina okuma sistemleri bulunmakta olan sarayın mimarı Şefik Birkiye’nin ifadesine göre, “Türkiye’nin en iyi korunan binası” olarak anılmaktadır.

Yerleşkenin altında Pentagon modelinden esinlenilmiş Harekat Merkezi’nin yer aldığı kampus, yüksek güvenlik açısından tüm özellikleri taşımaktadır. Bu merkez doğal afetlerde kriz merkezi olarak da kullanılabilecektir. Çelik destekli özel betondan yapılan “Hükümet Harekat Merkezi” olarak kullanılabilecek olan yapı; bomba, füze gibi balistik silahlara, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı korunaklı hale getirilmiştir. Uydu dahil her türlü haberleşme olanağına sahip binada, kriptolu telefonlar bulunmakta olup, her türlü dinlemeye ve takibe karşı ses ve elektromanyetik yalıtım sağlanmıştır.

6476_ak_saray_ozellikleri

Selçuklu, Osmanlı ve Avrupa mimarisinden örneklerin yer aldığı yapının dış cephesinde doğal taşlar kullanılmıştır. Yerleşkede cami, kreş, matbaa, lojman gibi yapılar da bulunmaktadır. Ankaranın her tarafından görülen yerleşkede binaların çoğu bölümünün aydınlatması güneş enerjisi ile sağlanmakta, atık sular da değerlendirilerek, biriktirilen yağmur suları çimlerin ve yeşil alanların sulanmasında kullanılmaktadır. Binaya kurulan vantilasyon sistemi ile de içeriye özel bir havalandırma sağlanmaktadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku