Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Surinam Nasıl Bir Ülkedir?

0 1.238

Surinam Nasıl Bir Ülkedir?Surinam

ya da resmi olarak ifade edildiği haliyle Surinam Cumhuriyeti, Atlantik Okyanusu ülkelerinden biridir. Bu ülke, dünyanın en büyük iki su kütlesinden biri olarak kabul edilmiş olan Atlantik’in üzerinde yer alan bir devlettir. Coğrafi olarak oldukça önemli sayılabilecek bir hatta konumlanmış olan bu ülke, bölgede yer alan sömürgeci Avrupalı devletlerce uzun bir süre boyunca sömürülmüştür. Bu anlamda söz konusu ülke her ne kadar Atlantik Okyanusu’na komşu olsa da, bu ülkeden doğan ve de kökleri Avrupa’ya kadar uzanan çok sayıda kişi söz konusudur. Hatta bunlardan bazıları da topluma mal olmuş son derece tanınmış simalardır. Bu ülke, konum olarak Güney Amerika kıtasında yer alır ve de bölgenin Atlantik Okyanusu’yla komşu olan devletlerinden biridir. Bakıldığında yer aldığı coğrafyada çok sayıda önemli ülke bulunur. Bunlar arasında komşuları da olan Guyana ve Brezilya da bulunur. Söz konusu ülke, doğuda Fransız Guyanası, batıda Guyana, güney de ise Brezilya ile komşu konumundadır. Bu da ülkeyi oldukça stratejik bir coğrafyada var olan bir devlet haline getirir. Ülke, iki Amerika olarak ifade edilen kuzey ve güneyin Güney Amerika olanında yer alır ve de buranın kuzey batısında konuşlanır.

Surinam Nasıl Bir Ülkedir?Bilindiği gibi Güney Amerika’nın neredeyse tamamına yakın bir kısmı Avrupa kıtası merkezli ülkelerce sömürülmüştür. Bu sömürge faaliyetinin öncüleri arasında Portekiz, İspanya ve de Fransa gelse de bunların haricinde az da Hollanda sömürgesine de rastlamak mümkündür. Bu sömürgeler arasında en az faaliyet Hollandalılarca yürütülmüştür. Hollanda, Güney Amerika sınırlarında en büyük kolonisini Surinam’da kurmuştur. Bu anlamda uzun yıllar boyunca ülke Hollandalıların güdümünde kalmış ve de bu ülkenin dilini benimsemiştir. Halen Flamancanın resmi dil olarak kabul edildiği Surinam, koloni olduğu dönemde çok sayıda göçmenin Avrupa sınırlarına kadar ulaşmasına da olanak sağlamıştır. Başka bir ifadeyle Hollanda, sahip olduğu az nüfusu bir şekilde göçmenlerden ayrıştırmış ve de kolonisi olan ülkelerden köle olarak çok sayıda siyahiyi topraklarına getirmiştir. Bu anlamda günümüzde siyahi ve de Hollandalı çok sayıda Surinamlı bulunur. Surinam, Hollandalıların da inancı olan Hıristiyanlığın yoğun bir şekilde benimsendiği bir Güney Amerika coğrafyası haline gelmiştir. 25 Kasım 1975 tarihiyle beraber Hollanda Kraliyet’inden ayrılan Surinam, kendi bağımsızlığını elde etmiş ve de ayakta durmaya çalışan önemli Güney Amerika ülkelerinden biri olmuştur.

Surinam Nasıl Bir Ülkedir?Güney Amerika’nın en küçük ülkeleri arasında yer alan Surinam, bunu nüfusunda da çok açık bir şekilde hisseder. Nüfusu 560 bin seviyelerinde olan bu ülkenin kişi başına düşen milli gelir miktarı ise, 6 bin 400 Amerikan doları civarındadır. Ülkenin küçük oluşu sınırları dahilinde çok az sayıda yerleşim yeri olmasını da beraberinde getirmiştir. Bu anlamda ülkeye başkentlik yapan ve de aynı zamanda en önemli şehir olan Paramaribo, dikkat çekicidir. Surinam her ne kadar Güney Amerika’da olsa da bu ülke aslında sahip olduğu kültür ve de ırk sebebiyle, Asya ülkelerinden Hindistan ile son derece benzeşir. Zaten ülkenin sınırları dahilinde yaşayanların yüzde 25’den fazlası Hint kökenlidir. Bu da Surinam’ı Güney Amerika’nın Hindistan’ı yapar. Surinam son derece küçük ve de popüler bir devlet olmaması sebebiyle birçok ülkeden tarifeli olarak uçulamayacak bir yerdir. Bu yüzden bölgeye ulaşmak için çok defa aktarma yapmanız gerekir. Bu anlamda ortalama seyahat süresi en azından 20 saat olarak söylenebilir. Bu takip edilecek rotaya göre değişiklik gösterir. Ama bu değişiklik artış yönünde olacaktır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.