Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tüyler Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler

0 27

Gezegeni bizimle birlikte paylaşan yaklaşık 400 milyar kuş vardır ve her birinin kendine özgü tüyleri vardır. Kuş tüyleri, müthiş renkleri ve şekilleri ile yaradılış sanatının bir göstergesidir. Yaradılış harikası olan bu tüylerin nasıl geliştiği, bir kuşun vücudunda nasıl uzadıkları ve çok yönlü işlevleri hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

Tüyleri Olan Tek Hayvan: Kuşlar

Kuşlarla aynı yaşam stiline sahip hayvanlar vardır. Mesela yarasalar da kuşlar gibi uçabilir, kertenkeleler kuşlar gibi yumurtalar bırakabilir ve sincaplar kuşlar gibi yuvalar oluşturabilir. Ancak bu hayvanların hiçbiri tüylü değildir ve tüyü olmasıyla kuşlar benzersizdir.

Bilim adamları şimdi, dinozorların çoğunun aynı zamanda Tyrannosaurus rex’i de dâhil olmak üzere tüyleri olduğuna inanmaktadır. Yani kuşlar aslında günümüz dinozorlarıdır ve başlangıçta, tüyler çok büyük ebatlardaydılar. Ve yalıtım veya süs için kullanışlar uçuş amaçlı kullanışlarına göre daha fazlaydı. Ancak dinozorlar günümüz kuşları şekilde evrim geçirince tüylerin rolü de uçmalarına yardım etmek için gelişti.

Kuş Türüne Göre Değişen Tüy Sayısı

Genel olarak, küçük ötücü kuşlar 1.500 ila 3.000 arasında spor yapar, kartallar ve av kuşları 5.000 ila 8.000 arasındadır ve kuğular 25.000 kadar tüye sahiptirler. Sinek kuşlarındaki tüy sayısı 1000 civarıdır ve bu tür sayısı ile en az tüyü olan kuşlardır. Penguenlerde inç kare başına yaklaşık 100 tüy ile en yoğun tüy kaplamasına sahip hayvanlardır.

Bu özellikle onları havada tutmak için en hafif kemikleri olan, uçan kuşlar için geçerlidir. Bazı türlerde, bir kuşun iskeleti, toplam vücut ağırlığının sadece yüzde 5’ini temsil eder, yani tüyleri diğerlerinin önemli bir kısmını oluşturur.

Kuş Tüyü ve İnsan Saçı

Derideki foliküllerden dışarı çıkan keratin (aynı zamanda çivilerin, boynuzların ve pençelerin ana bileşeni) denilen aynı lifli proteinden üretilirler. Bununla birlikte, tüyler de açıkça farklıdır. Saçın aksine, ağaç benzeri karmaşık yapılarla dallanırlar. En karmaşık tüyler, daha küçük dallanma barbullarına bölünen, diken diken dallarını filizlenen, rakis adı verilen merkezi bir oyuk şafta sahiptir. Bunlar şık, aerodinamik, form uyan bir kaplama oluşturmak için diğer barbullarla kilitlenir.
Kuşlar, foliküllerindeki küçük kaslar aracılığıyla manevra yaparlar
Bu kaslar bir kuşun derisi boyunca bir ağ oluşturur, bu da tüylerini bir eşleşme görüntüsü için yaymasını sağlar, donma sıcaklıklarına karşı sıkı bir sızdırmazlık oluşturmak için onları birbirine yaklaştırır ve daha iyi uçuş için yüzey alanını artırmak için kanat tüylerini havalandırır.

Tüy Türleri

Tüy kategorileri arasında yediye ayrılır. İşte bir kuşta bulunan yedi çeşit tür;
• Kanat tüyleri
• Kuyruk tüyleri
• Bir kuşun vücudunu kaplayan ve şeklini tanımlayan kontur tüyleri
• Filoplume (duyusal) tüyler
• Daha fazla yalıtım sağlayan tüyler
• Kıl tüyleri
• Bir kuşun gözlerini ve yüzünü koruyan kafadaki tüyleri
Tüyler uçuşa yardımcı olur
Birçoğumuz bu gerçeği bilsek bile yine de vurgulamak gerekir. Kanat tüyleri gerçekten aerodinamik mucizelerdir. Kuşların havalanmasına, gökyüzüne süzülmesine, ölüme meydan okuyan hızlara ulaşmasına, ağaç dallarına ustaca inmelerine ve göçler sırasında binlerce kilometre boyunca sürekli pompalanmasına yardımcı olmak için mükemmel şekilde tasarlanmışlar. Hafif ve esnektirler ve yeterince sağlamlardır. Her kuş türü, özel uçuş ihtiyaçları için doğru tüy dizisine ve kanat şekline sahiptir.
Tüyler kuşların uçmasına yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapar
Tüyleri çok işlevli bir takım elbise olarak düşünmek gerekir. Bir çeşit yağmurluk, güneş kremi, kışlık ceket, zırh ve modaya uyum sağlayan bir kıyafet hepsi bir aradadır. Tüyler, kuşları sadece elementlerden, dikenlerden ve böceklerden korumakla kalmaz, aynı zamanda suyu iter, kamuflaj sağlar ve kuşların heybetli, gösterişli tüyleri eşlerini çekmelerine yardımcı olur.

Tüylerin Özellikleri: Su Taşımak ve Yalıtım

Güneybatı Afrika’daki çöl bölgelerinin bir denizcisi olan erkek kum ormanı, özel göbek tüylerini sulama deliklerinden suyla doldurur ve civcivlerinin içmesi için yuvaya geri götürür.
Bu özel tüyler, kuşun koruyucu dış tüyleri ile derisi arasında, soğuğa karşı yalıtmak için işlev görür. Bu yalıtım aşağı, çapraz çapraz uzun barbula sahip esnek çubuklarla yapılır. Bu, hava moleküllerini kuşun sıcak vücudunun yanında tutan ve aynı zamanda aşırı hafifken ısıyı koruyan sıkı bir termal tabaka oluşturur. Aslında, aşağı doğru o kadar verimlidir ki, insanlar bu teknoloji ile bile daha iyi bir şey yalıtım sağlayamamışlardır.
En uzun kuyruk tüyleri onagadori horozlarına aittir
Japonya‘da yetiştirilen bu evcil tavuklar, 10 metre uzunluğa (32 fit) kadar kuyrukları spor yapabilir.

Tüylerin Değişebilen Renkleri

Melanin adı verilen pigmentlerden biri siyah veya koyu kahverengi tüyler üretir. İlginç bir şekilde, melanin içeren tüyler daha güçlüdür ve aşınmaya ve bakteriyel bozulmaya karşı daha dirençlidir. Porfirin denilen bir başka pigment grubu (modifiye amino asitler) kırmızı, kahverengi, pembe ve yeşil renkler üretir. Karotenoidler adı verilen bitki bazlı pigmentlerin üçüncü grubu kırmızı, turuncu ve sarı tonlar sağlar. Bu durumda, kuşlar karotenoid içeren bitkileri ya da onları yiyen hayvanları aldıklarında tüylere renk eklenir. Örneğin flamingolar pembe renklerini yosun ve karotenoid içeren kabuklular yemekten alırlar.

Sinekkuşu kuşunun yanardöner boğaz tüyleri gibi bazı tüyler, ışığı kıran barbulların keratinindeki karmaşık desenlerden kaynaklanır. Mavi tonlar keratindeki küçük hava cepleri tarafından üretilir. Elde edilen desenler kırmızı ve sarı dalga boylarını iptal ederek mavi dalga boylarının baskın olmasını sağlar.

Çiftleşme ve Tüylerin Güzelliği

Kuş dünyasında zordur ve hız bir kuraldır. Araştırmalar, örneğin, erkek evinin en kırmızım tüylerle ispinozlarının daha çok kadın aldığını göstermektedir. Parlak renklerin doğanın canlılık ve sağlığı belirtme yolu olabileceği varsayılmaktadır. Kuyruk uzunluğu için aynı durum söz konusudur. Araştırmalar, dişi ahır kırlangıçlarının (ve diğer birçok kuş türünün), en çekici kuyruk uzunluğuyla erkekleri bulduğunu göstermektedir. Tavus kuşunda, erkek çekiciliği yanardöner renkler, kuyruk uzunluğu ve tüyleri görüntüsü kadar gösterişli olduğunu sallayarak belirtirler.
Kulüp kanatlı erkek cırcır böceği süper yüksek hızlarda özel kanat tüylerini ovalarlar. Oluşan titreşim, soyulma denilen keman benzeri bir ses çıkarır. Bu hareketin amacı, tabii ki dişileri etkilemek içindir.
Düzenli kuş tüyü tımar aslında çok önemli fonksiyonlara hizmet eder. Temizleme, parazitleri kontrol altında tutar, kiri giderir, tüylerin yumuşak kalmasını sağlar. Ve kuşların en etkili yalıtım, su yalıtımı ve uçuş için tüylerini uygun şekilde ayarlamasını sağlar. Gizli bileşen, tüy kaplamak için kullanılan kuş kuyruğunun tabanının yanındaki yeşil bezinde üretilen özel bir koruyucu yağdır. Baykuşlar ve güvercinler gibi bazı türlerde bu bez yoktur, bunun yerine tüyleri aynı şekilde kaplamak için kullanılan bir toz halinde parçalanan özel tüylere güvenir.

Yağı elek bezlerinden çıkarır, tüyleri gibi karotenoidleri de toplar. Araştırmacılar, flamingoların zaten pembemsi göğüslerinde, boyunlarında ve sırt tüylerinde fazladan göz kamaştırmak için kırmızımsı-turuncu yeşil bir görüntü olduğunu gözlemlemiştir.

Tüyler Düzenli Olarak Değişir

Buna tüy dökme denir ve kuşların normal aşınma ve yıpranmayla nasıl başa çıktıkları, çalışkan tüyleri (hatta dikkatlice tutulanları bile) yavaş yavaş bozar. Kuşlar, türlere bağlı olarak, yıpranmış veya zarar görmüş tüylerinin tümünü ya da bazılarını taze yeni tüylere yol açmak için kademeli bir şekilde tutabilirler. Tuzlar genellikle yılda bir kez meydana gelir, ancak bazı türler daha sık erir.
Özellikle tüy tüylerini moltlar arasında kıran kuşlar için önemlidir. Kısa bir süre için bile uçamamak ölümcül olabilir. Çarpma, zarar görmüş tüylerin bir önceki eriyikten veya bir donör kuştan benzerleri ile kopmasına ve değiştirilmesine izin verir. Prosedür, kanatta hala kırık bir tüyün şaftına ince bir metal veya bambu parçası (çarpma ateli) yerleştirmeyi içerir. Ardından, atelin diğer ucuna bir yedek tüy dökülür ve her şey yapışkanla sabitlenir.

Kaynakça:
National Geographic
toknowisgood.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.