Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ucuz Uçak Bileti Satın Almak İçin 10 İpucu

0 285

Ucuz Uçak Bileti Satın Almak İçin 10 İpucu

Uçak biletinin bir gezi maliyetinin en büyük parçalarından biri olduğu düşünülürse, bunu uygun fiyata bulmak gezinizin önemli bir parçası haline geliyor. Sonuçta bilete ne kadar harcarsanız gezinin diğer parçalarından o kadar kısmanız gerekiyor. Havayolları ise her geçen gün değişen teklifleri ile her bütçeye hitap eden fiyatlar sunuyor ve müşterin yapabileceği tek şey doğru stratejileri kullanarak uygun fiyatlı biletleri bulmak oluyor. Bu sebeple, bugünkü yazımızda bu süreçte size yardımcı olabilecek 10 ipucunu ele aldık.

  1. Erken alın.

Uçak fiyatlarının sürekli değiştiğini biliyoruz, bu sebepten uygun fiyatlı bilet bulmak için zamanlama her şeydir diyebiliriz. Eğer yoğun zamanlarda gitmeyi planlıyorsanız, resmi tatil veya okul açılış kapanış zamanları gibi, 12 hafta öncesinde; normal bir zamanda alıyorsanız ise 7-8 hafta öncesinde almanız bütçenize yardımcı olacaktır.

  1. Gideceğiniz zaman konusunda esnek olun.

Uygun fiyata uçak bileti bulmanın bir başka anahtarı da gideceğiniz tarih ve saatler konusunda esnek olmak. Bilet fiyatlarının her tarihte aynı olmadığı bir gerçek, gideceğiniz tarihler üzerinde yapacağınız birkaç günlük değişiklik ile çok daha ucuza bilet bulabilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti Satın Almak İçin 10 İpucu

  1. Gideceğiniz yer konusunda esnek olun.

Aradığınız tarihlerde esnek olmanın yanı sıra gideceğiniz yerde de esnek olmak yine daha uygun fiyatlı biletler bulmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için bazı web siteleri gitmek istediğiniz yerin yakınlarını da görebilmeniz için harita kullanmanıza izin verirken bazıları gideceğiniz yer olarak tüm dünyayı seçmenize izin vererek fiyatlarını karşılaştırmanıza yardımcı oluyor.

  1. Birden fazla şirket kontrol edin.

Ne kadar aceleniz olursa olsun her zaman birkaç havayolu şirketinin fiyatlarını karşılaştırın. Bunu yaparken Biletall.com gibi güvenilir bir siteyi kullanmanız hem gereksiz risklerden kaçınmanıza hem de zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur. Ayrıca sınırlandırmanız gereken kalkış saatiniz ya da aktarmalı/aktarmasız olma durumu varsa bunu aramanıza dahil edebilir, düşük fiyattan yükseğe sıralayarak arama sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

  1. 24 saat kuralını uygulayın.

Biletinizi satın aldıktan bir gün sonra uçak bileti fiyatlarını kontrol edebilir ve fiyatların düşüp düşmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer fiyatlar düşmüşse havayolunu arayarak biletinizi iptal ettirebilir ve bir ceza ödemeden daha uygun fiyata aynı bileti satın alabilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti Satın Almak İçin 10 İpucu

  1. Aile veya arkadaş grubunuzu parçalayarak arama yapın.

Zamandan tasarruf etmek için tüm gruba beraber bilet bakmak bütçenizi sarsıyor olabilir. Birçok kişi için arama yapıldığı zaman havayolu şirketleri o grup için uygun en yüksek fiyatları seçer, örneğin 100, 200 ve 300 liralık üç ayrı fiyatta bilet varsa 3 kişilik bir arama yapıldığında herkesin bileti 300 liralık olarak hesaplanır. Tüm grup için beraber arama yapmakla başlayıp uçakta herkes için yer olup olmadığını kontrol ettikten sonra küçük gruplar halinde aramanızı ve alışverişini tamamlayabilirsiniz. Daha fazla efor isteyen bir seçenek olduğu doğru ama amaç daha az para harcamaksa biraz efor sarf etmek gerekiyor…

  1. İki değişik havayolu şirketi kullanın.

Uçak bileti alırken gidiş ve dönüşte farklı havayollarını kullanmak size daha iyi bir teklif sunabilir. Genelde gidiş-dönüş bilet arandığı zaman aynı havayolu şirketinin uçuşları birleştirildiğinden ayrı ayrı arama yapmak aynı işi yaparken daha uygun bir teklif sunar.

  1. Havayolu şirketi ile iletişime geçin

Şirketlerin ödül programlarını takip etmek ve firmaların elit üyesi olmak toplayacağınız puanlar ile daha uygun fiyatlı biletler almanızı sağlar. O yüzden ne sıklıkla uçarsanız uçun havayollarının ödül programlarına kaydolmayı unutmayın, bazı havayollarında sadece kaydolarak bile mil ve puan kazanabilirsiniz.

  1. Araştırmanızı gizli modda yapın.

Eğer birkaç kere baktığınızda fiyatların arttığını düşünüyorsanız haklı olabilirsiniz. Web siteler kullandıkları çerezler ile siteye kaç defa girdiğinizi takip edip sizi fiyatların arttığına inandırmak ve hızlı bir şekilde bileti almanızı sağlamak için fiyatları otomatik olarak arttırma taktiği kullanıyor olabilir. Bundan kaçınmanın en kolay yolu aramanızı gizli modda yapmak, eğer normal modda arama yapmaya devam etmek isterseniz de çerezleri temizlemeyi veya başka bir tarayıcıyı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tarayıcınız üzerinden Ctrl + Shift + N tuşlarına aynı anda basarak gizli modda tarayıcınızı açabilirsiniz.

  1. Alternatif havaalanlarına bakın.

Bu madde alternatifleri arasındaki en zahmetli seçenek olabilir. Gideceğiniz yere her zaman direkt uçmak zorunda değilsiniz, her ne kadar daha yorucu olsa da gitmek istediğiniz bir yerin yakınlarındaki havaalanına uçup oradan başka bir havayoluyla ya da otobüs ile oraya geçebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey aktarmalar arasında yeterli zaman bırakarak gecikme durumunda diğer biletinizin iptal olmasını önlemek.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.