Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uçakların Bakım ve Onarımının Önemi

0 268

5405_1-aircraft-maintenanceBir uçak kazası, bu dev makineleri bir anda küçük parçalar haline getirebilir. Kazanın nedeni ise, çoğu zaman enkazın içinde gizlidir. Bu bir nevi samanlıkta iğne aramaya benzer, modern bir jet uçağı yüzbinlerce farklı parçadan meydana gelir. Bu parçalardan herhangi birinde meydana gelen bir arıza felaketle sonuçlanabilir.

Eksik bir vida uçuşun güvenliğini tehlikeye atabilir. Yapılan düzenli denetimler sayesinde yolcular, güven içinde uçmanın zevkini yaşıyor; ancak gözden kaçan en küçük nokta bile bir trajedi ile sonuçlanabilir. Gerekli denetimler yapılmazsa uçaklar asla havalanamaz. Bir uçuşun merkezine genellikle pilotlar koyulur, ancak söz konusu uçuş emniyeti ise bakım onarım ekibi de en az pilotlar kadar önemlidir. Yüksek performanslarını daima koruyabilmek için, uçaklara birçok yolcudan daha fazla ‘Check-Up yapılmaktadır. Bir uçağın operasyonel nitelikleri bakımı ve işletilmesi arasında aslında çok karmaşık bir ilişki vardır. Yolcu uçakları indikleri her havalimanında kontrolden geçer, buna “A Kontrolü” denir. Uçak etrafında yapılan dikkatli bir gezinti pek çok sorunu ilk bakışta ortaya koyar. Gerekli hallerde daha kapsamlı olan B ve C Kontrollerine de başvurulabilir.

5405_diploma_ac_maint

Wright kardeşlerin, 1903’de Kuzey Carolinada ki Kitty Hawk yakınlarında gerçekleştirdikleri o tarihi uçuşta kullanılan uçak, binbeşyüz parçadan oluşuyordu. Bir 737, 360 binden fazla parçaya sahiptir. Bu parçalardan her birinin görevini tam olarak yaptığından emin olmak zorundasınızdır. Parçaların boyutu önemli değildir. Eksik tek bir vida bile uçuşun güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu havacılık sektörünün zor yoldan öğrendiği bir derstir.

Şirketler daha fazla kazanabilmek için çeşitli kısıtlamalara giderler. Eğer bu kısıtlamalar uçağın bakım ve onarımını ilgilendiren bir hususla alakalı ise, bu genellikle felaketle sonuçlanır. Havacılık yasaları gereği öngörülen bakımlar, şekline ve zamanına uygun olarak yapılmadığı zaman, birçok havayolu şirketi cirosunu artırabilir; ancak bu artış,beraberinde şirketin iflasını da tetikleyebilir. Çünkü kazaya karışan herhangi bir uçağı yüzünden mahkum edildiği tazminat sebebiyle iflas etmesi kaçınılmazdır.

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...