Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

0 377

Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?Anlık mesajlaşma uygulamalarının sayıları ve kullanım alanları her geçen gün artıyor. Peki, bu uygulamalar ne kadar güvenli? Acaba mesajlarımızı, fotoğraflarımızı başka kişilerle paylaşıyor mu diye bir soru hepimizin aklını kurcalamıyor değil ?

Uçtan uca şifreleme nedir?

Gönderdiğiniz mesajlar, eğer ki uygulamanın servisini sağlayan sunucusunda depolanıyorsa 3. şahıslarla paylaşılması mümkün. Mesajlarınız gönderilirken şifrelenmeden gönderiliyorsa örneğin internet servis sağlayıcınız veyahut ağınızda bulunan kötü niyetli kişiler tarafından erişilebilmesi imkânsız değildir.

Uçtan Uca Şifreleme Ne İşe Yarıyor?

İşte tam bu noktada ortaya uçtan uca şifreleme çıkıyor. Yapılan yazılı mesajlaşmaların gönderici ve alıcı dışında görüntülenmesini engelliyor. Yapılan araştırmalarda ise çoğunluğun düşüncesi 3.şahısların erişebildiği yönünde. Aslında pek de öyle olmadığı aşikar. SMS gibi çok kolay erişilebilir iletişim araçlarıyla kıyaslandığında son derece güvenli. Ayrıca belirtmek isteriz ki uçtan uca şifrelemenin günümüz şartlarında çözülebilmesi pek de mümkün değil. Biz tabii ki önleminizi almanızı öneriyoruz.

Peki, Bu Mesajlar Nasıl Ele Geçiriliyor?Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

Virüs içeren yazılımlarla cihazınıza erişilebiliyor. Telefonlarınıza virüs içeren yazılımları yüklemek için ios için jailbreak, android için ise rooting denilen yazılımlar denetlenmediği için virüslere karşı ciddi tehditler oluşturabiliyor.

Yazar: Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.