Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vermont Nasıl Bir Şehirdir?

0 477

Vermont Nasıl Bir Şehirdir?Vermont, Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biridir. Vermont, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey doğusunda yer almaktadır. Vermont, Amerika’nın ormanlarıyla meşhur eyaletleri arasında yer almaktadır ve yer altı zenginlikleri ile de ünlü bir bölgedir. Eyaletin komşuları ise, New York, New Hampshire ve Massachusetts’tir. Bunların yanı sıra Vermont’un Kanada‘ya da sınırı bulunmaktadır. Bu anlamda Vermont, Kanada’nın doğu eyaletlerinden biri olan Quebec de komşu konumundadır. Vermont’ta ağırlık olarak Fransız etkisi görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan birçok Fransız kökenli insan Vermont’ta yaşamış ya da yaşamaktadır. Vermont’un başkenti Montpelier’dir. Bu şehir adını Fransa‘daki Montpellier şehrinden almaktadır. 19. yüzyılda burada yaşamış olan Fransızlar bu şehre Fransız şehrinin adını vermeyi uygun bulmuşlardır. Vermont’un başkenti Montpelier iken en büyük şehri Burlington’dır. Burlington gerçek manada Vermont’un kalbi konumundadır. Bölgede eyalet sınırları içersinde yaşayan nüfus sayısı 700.000 civarındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski eyaletleri arasında kabul edilen Vermont, 4 Mart 1791 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin 14. eyaleti olarak kabul edilmiştir. Eyaletin genişliği 130km iken uzunluğu ise 260km’dir. Bölgede oldukça verimli topraklara sahiptir. Vermont’un en alçak noktası deniz seviyesinden 29m daha yukarıda iken en yüksek noktası ise 1339m’dir. Bu anlamda eyaletin ortalama yüksekliği ise 305 m civarındadır.

Vermont’ta birçok alanda faaliyet gösterilmektedir. Nüfus bakımından Amerika Birleşik Devletleri’nin en az nüfusa sahip bölgelerinden biri olan Vermont’ta yaşayan insanların birçoğu deniz ve deniz ürünleri sektöründe faaliyet göstermektedir. Balıkçılık sektörünün oldukça gelişmiş olduğu Vermont’ta bunun dışında avcılık da gelişme göstermiştir. Vermont oldukça dağlık bir coğrafya üzerinde yer almaktadır. Bu dağlık bölgelerin haricinde %20’ye yakın bir kısmında tarım yapılabilecek topraklar söz konusudur. Ancak bölgede tarım yapılmamaktadır. Bu bölgelerde genel olarak yerleşim yerleri söz konusudur. Bölgede irili ufaklı birçok gol ve gölet söz konusudur. Burada balıkçılık sektörü oldukça gelişmiş bir şekilde faaliyet göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey batısında yer alan Vermont’ta iklim şartları çoğu zaman yıkıcı olabilmektedir. Yazları oldukça serin geçiren Vermontlular kışları ise çok soğuk ve yoğun kar yağışı ile geçirmektedirler. Bölgede Aralık Ocak ve Şubat aylarında ortalama olarak -37 santigrat derecelik bir sıcaklık söz konusudur. Bu hava şartlarında çoğu zaman eğitime ara verilmektedir. Bölgede 1993 yılında ölçülen değere göre -46 santigratlık bir sıcaklık tespiti yapılmıştır. Ancak buna rağmen yazları ise bölge oldukça serin ve ılık bir havaya sahip olmaktadır. Temmuz ve Ağustos aylarında bölgede görülen en yüksek sıcaklık değerleri 27 ile 29 santigrat derece arasında değişiklik göstermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus bağlamında en küçük eyaletlerinden biri olan Vermont’ta ağırlık olarak Fransız ve İrlanda kökenli insanlar yaşamaktadır. Burada yaşayanlarından neredeyse tamamı Avrupa kökenli insanlardır. Beyazların yaşadığı diğer Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri ile kıyaslandığında, nüfus yoğunluğunun en fazla görüldüğü yer olarak kayıtlara geçen Vermont’ta %99’a yakın bir oranda beyaz nüfus görülmektedir. Fransa ve İrlanda kökenlilerin dışında Polonyalı nüfusu da hiç de azımsanmayacak bir düzeydedir. Bölgede özellikle doğal taş ocakları ağırlıklı olarak faaliyet göstermektedir. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri’nin mermer, granit gibi doğal taş tedarikinin bir kısmı bu bölgeden sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra bölgede kış ve yaz turizmi de oldukça yaygın bir şekilde faaliyet göstermektedir. Özellikle iç turizmin yoğun yaşandığı bölgelerin başında gelen Vermont’ta oda fiyatları da oldukça makul seviyelerdedir. Bu yüzden bölge sahip olduğu nüfustan daha fazlasına turist olarak ev sahipliği yapmaktadır.

Kaynakça:
US Cities

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.