Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

UEFA İntertoto Kupası Nedir?

0 636

UEFA Intertoto Kupası, UEFA’nın en eski organizasyonlarının başında gelmekteydi. Öyle ki bu organizasyon Kupa Galipleri Kupası’ndan hemen sonra gelen ve bu kupayı besleyen bir turnuva mahiyetindeydi. Ancak ilerleyen yıllarda popülaritesini yitiren bu turnuva kulüpler açısından pek de önemli görülmemeye başlandı ve ardından da UEFA bu organizasyonu ile ilgili sıra dışı bir karar aldı ve turnuvayı kaldırma yoluna gitti. UEFA Kupası’na günümüzdeki adıyla UEFA Avrupa Ligi’ne katılamayan kulüplerin bir eleme oynaması ile bu turnuvaya katılmasına yönelik bir futbol turnuvasıdır. Bu turnuva temmuz ayında düzenlenir ve kazananlar UEFA Kupası’nda ön eleme oyna hakkına kavuşurdu. Ancak turnuvanın kavurucu yaz aylarına denk gelmesi burada mücadele edecek takımlar açısından bir çekilmezlik hali yaratıyordu bu durumu gören UEFA 2008 yılında bu turnuvayı son düzenlemiş ve gelecek yıllarda bu turnuvanın artık düzenlenmeyeceğini ve onun yerine en başarılı 4 ülkenin takımlarının doğrudan UEFA Kupası’nın ön eleme turuna katılacağını açıklamıştır.

20130811174333!UEFA_Intertoto_Cup_logo.svg
Intertoto Kupası’nda eleme usulü söz konusuydu. Takımlar seri başı ve seri başı olmayanlar şeklinde potlara ya da Türkçe ifadesiyle torbalara ayrılıyordu ve aynı ülkelerin takımlarının birbirleriyle eşleşmemesi koşuluyla bir seri başı takımla seri başı olmayan takım eşleşmesi yapılıyordu. İki turlu bir eleminasyon sistemi öngörülüyor ve bu iki eleme turunu geçen kulüplere UEFA Kupası bileti veriliyordu. Eleminasyon turunda takımlar birbirleri ile iki maç yapıyorlardı. Turnuvada deplasman golü kuralı geçerliydi ve takımlar evlerinde gol yememeye yönelik bir kapalı futbol oynamayı tercih ediyorlardı. Bu UEFA organizasyonunda en başarılı kulüp Hamburg kulübüdür. Ülkesel bazda başarıya baktığımız vakit en başarılı ülkeler İspanya ve Almanya göze çarpmaktadır. Türkiye’den bu turnuvayı şampiyonlukla tamamlayan sadece bir takım bulunmaktadır bu da Kayserispor’dur. Kayserispor, Ertuğrul Sağlam yönetiminde 2006 yılında bu kupada oldukça zorlu rakipleri geride bırakarak her iki eleme turunu da başarıyla geçerek kupayı müzesine götürmüştür. UEFA Intertoto Kupası’nda başarı gösteren takımlar UEFA Kupası’nın 2. ön eleme turunda oyna hakkı kazanıyordu. Bu turlar ise Ağustos ayında oynanıyor ve kazananlar doğrudan birinci turda yarışacak takımların arasına dahil edilerek kura çekimi yapılıyordu. Bu kura çekiminde de aynı şekilde seri başı ve seri başı olmayan takımların eşleştirilmesi yöntemine başvuruluyordu. Bu turnuvadaki en başarılı takımlar olarak Hamburg, Atletico Madrid, Everton, Leeds, Hertha Berlin, Wolfsburg, Strasbourg, Kayserispor, Vllaznia ve Boavista gösterilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku