Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

UEFA Kupa Galipleri Kupası Nedir?

0 416

UEFA Kupa Galipleri Kupası, UEFA tarafından düzenlenen en eski turnuvaların başında gelmekteydi. Bu organizasyon Şampiyon Kulüpler Kupası’ndan sonra gelen ve bu kupaya doğrudan katılamayan kulüplerin Avrupa’da ülkelerini temsil ettikleri bir diğer turnuva mahiyetindeydi. Bu turnuvaya katılan Avrupa kulüpleri ikincil nitelikte kulüpler olması hasebiyle Şampiyon Kulüpler Kupası’na oranla daha az popüler bir turnuva olarak kabul ediliyordu. Bunun başlıca nedeni kupaya katılan tüm kulüplerin ulusal düzeydeki kupalarını kaldıran kulüpler olmasıydı. Oysa Şampiyon Kulüpler Kupası’na katılan kulüpler ulusal liglerini şampiyon olarak tamamlayan takımlardı. Hem ulusal ligi hem de ulusal kupayı kaldıran takımlar diledikleri turnuvaya katılma hakkına sahiplerdi.

EHF_Kupa_Galipleri_Kupası_Logo

Ancak tarihte ulusal ligini ve kupasını alan hiç bir takım Şampiyon Kulüpler Kupası’na katılmak yerine Kupa Galipleri Kupasına katılmamıştır. Kupa Galipleri Kupası ilerleyen senelerde popülaritesini yitiren bir turnuva haline gelmiştir. Nihayetinde 1998/99 sezonunda son kez düzenlenerek UEFA uygulamasından kaldırılmıştır. Bunun başlıca nedeni bu turnuvanın kulüpler tarafından pek de önemli görülmemeye başlanmasıdır. Turnuvanın kaldırılmasının ardında UEFA bu turnuvaya katılan takımların UEFA Kupası çatısı altında mücadele etmeye devam edeceğini duyurdu. UEFA Kupası’na günümüzdeki adıyla UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak bu takımlar artık daha mücadele gücü yüksek kulüplerle çekişecekti. Turnuva klasik eleme sistemi şeklinde dizayn edilmiş ve hiçbir eleme safhasında grup süreci tesis edilmemiştir. uefa-kupa-galipleri-kupasi_35555Seri başı ve olmayan takımların birbirleri ile eşleşmesi sonucu finale kadar bir knock-out sistemi öngörülmüştür. Aynı ülkeden birden fazla takım yer almadığından herhangi bir kısıtlama olmaksızın kulüpler doğrudan birbirleri ile eşleşebiliyorlardı. İlk üç tur doğrudan eleme usulü ile düzenlenmiş ve iki ayaklı maçlar oynanmıştır. Çeyrek ve yarı finaller ise gene klasik şekilde knockout sistemiyle geçilmiştir. Ancak final UEFA tarafından en geç 3 yıl önce belirlenmesi koşuluyla tarafsız bir sahada oynanırdı. Ancak bu tarafsız saha 3 yıl öncesinde belirlendiğinden bazı kulüpler finali kendi sahalarından oynayabilme imkanına da sahip olabiliyordu. Turnuvanın en başarılı takımları arasında genel olarak İtalyan, İspanyol ve İngiliz takımlarının yer aldığını belirtmeliyiz. Milan ve Ajax kupanın en başarılı iç ve dış saha sonucu alan takımları olarak kayda geçmiştir. Öyle ki bu iki takım ne içerde ne de dışarıda herhangi bir mağlubiyet almaksızın kupaya uzanan 3 takımdan ikisidir. Kupanın herhangi bir safhasında mağlubiyet almaksızın kupaya uzanan diğer bir takımda Manchester United’dır.

Bu kupayı en son kazanan İtalyan ekibi S.S. Lazio olmuştur. Turnuvanın en başarılı takımı ise bu kupayı 4 kez müzesinde götürme başarısı gösteren İspanyol devi FC Barcelona’dır.

Kaynakça:
UEFA Dergisi 2010

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.