Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Santa Clara Neresidir?

0 348

Santa Clara Neresidir?Santa Clara,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin bünyesinde yer alan 50 eyaletten biri olan California’ya bağlı bir kenttir. Söz konusu bu kent, California ve de Amerika Birleşik Devletleri için oldukça önemli bir yerleşim yeridir. Bölgenin ve de bu coğrafyanın en tarihi semtlerinden olan Santa Clara, popüler kültürde de son derece önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni şüphesiz, şehrin de yer aldığı California eyaletinde bulunan bir diğer önemli kent Los Angeles’tır. Los Angeles sınırları dahilinde yer alan Hollywood, Santa Clara şehrine de hizmet etmiştir. Bunu yaptığı projelerle sağlamıştır.

California’nın en güzel kentlerinden olması sebebiyle oldukça değerli bir lokasyonda bulunan Santa Clara, bölgenin Los Angeles’tan sonraki en önemli şehri olan San Francisco’ya da oldukça yakındır. İki şehir arasında var olan mesafe aşağı yukarı, 72km civarındadır. Bu da doğal olarak gerek ticaret ve gerekse de turizm alanında şehirlerin birbirlerine bağlı olması sonucunu doğurur. Aslında tam olarak Santa Clara şehri, San Francisco’dan beslenir demek daha doğru bir ifade olacaktır. San Francisco Körfez Bölgesi’nde yer alan bu güzide şehir, son derece butik bir nüfusa sahip oluşu ile bilinmektedir. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Santa Clara‘nın kökleri 18. yüzyılın bile ötesine kadar uzanır.

Santa Clara Neresidir?Bu anlamda gerek tarihi gerekse de açık hava müzesi kıvamıyla kendisini ziyarete gelenleri eli boş göndermeyen ve de oldukça tatmin eden bu şehir, Amerikan şehirleri arasında oldukça hatırı sayılır bir yere sahiptir. California eyaletinin batısında yer alan Santa Clara, Pasifik ile kıyısı bulunan oldukça görsel bir liman şehridir. Aslında doğrudan kıyısı bulunmasa da sadece 5km’lik bir mesafe ile Pasifik Okyanusu’na Santa Clara üzerinden ulaşılması mümkündür. Bu anlamda gerek Amerikalı gerekse de yabancı ki, Avrupalılar başta olmak üzere birçok gezgine güzel bir tatil fırsatı sunar. Amerika Birleşik Devletleri’nin 1700’lü yıllarda yerleşime açılan en önemli noktalardan birinde yer alan Santa Clara, resmi olarak 5 Temmuz 1852 tarihinde şehir statüsü kazanmıştır.

Santa Clara Neresidir?Adını Saint Clara of Assisi’den alan bu güzel şehir, günümüzde son derece eşsiz kabul edilebilecek bir şehir planlamasına da sahiptir. Son yapılan sayıma göre bu şehrin sınırları dahilinde yerleşik olarak ikamet eden kişi sayısı 126 bin civarındadır. Bu da şehri, son derece sakin ve de butik bir mini kente çevirmektedir. Her ne kadar küçük bir yer olsa da Santa Clara, birçok alanda kendine yetebilen bir yerleşim yeridir. Öyle ki, şehrin çok farklı alanlarda kendine özgü kurum ve de kuruluşları bulunur. Bunlar arasında en önemlisi şüphesiz ki, Santa Clara Üniversitesi’dir. Ayrıca şehrin yasal sınırları dahilinde yer alan ve de bölge için son derece önemli olan Levi’s Stadyumu ve de Super Bowl 50 gibi etkileyici tesis ve de organizasyonlar dikkati çeker.

Santa Clara, ne yazık ki, aktarma yapmadan ulaşabileceğiniz bir şehir değildir. Bu da bölgeye ulaşım bağlamında en az bir kere aktarma yapılması zorunluluğunu da beraberinde getirir. Bu anlamda Avrupa merkezli havayolları ya da Türk Hava Yolları da tercih edilebilir. Aslında bu şehre aktarma yapmadan ulaşmanın bir yolu doğrudan San Francisco şehrine tarifeli olarak uçaktır. Oradan da karayolu ile 1 saat gibi bir sürede Santa Clara‘ya ulaşmanız mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.