Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyaca Ünlü "Mexico City Metrosu"

0 361

Mexico City, Kuzey Amerika ülkelerinden Meksika‘nın başkentidir. Bu şehir, istatistiki veriler nazara alınırsa dünyanın en kalabalık şehridir. Yaklaşık olarak 30 milyona yakın bir nüfusa sahip olan Mexico City, bu anlamda dünyanın en popüler yerleşim yerleri arasında kabul edilir. Kuzey Amerika kıtası’nın üç ülkesinden biri olan Meksika, sahip olduğu yoğun nüfusu sebebiyle, oldukça karmaşık bir trafiğe sahiptir. Özellikle de başkent Mexico City, bu yoğun trafik keşmekeşinin başrol oyuncusu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konu üzerine uzun yıllar çeşitli çalışmalar yürüten Meksikalılar, 1970’li yıllara gelindiğinde artık bir toplu ulaşım hattına da kavuşmuşlardır. Ülkede toplu ulaşım birçok vasıta aracılığı ile zaten başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Ancak dünya üzerinde hiçbir ulaşım aracı metro sistemi ile boy ölçüşemez. Bu sonuç sistemin trafik sorunu olan bölgelere hayat vermesi ile ortaya çıkmıştır. Kuzey Amerika kıtasının en büyük metro hattı, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletine bağlı kendisiyle aynı adlı New York şehrinde bulunan New York Metrosu’dur. Bu metro, bu kıtanın en büyük ve aynı zamanda da en işlek metro hattıdır. Bu hat sonrasında ise, Mexico City Metrosu gelir.Dünyaca Ünlü "Mexico City Metrosu"

Görüldüğü üzere ülkenin ve kıtanın en büyük ulaşım araçları arasında yer alan Mexico City Metrosu, bölgenin en önemli hizmetlerinden biri olarak kabul edilir. Kuzey Amerika kıtası baz alındığı vakit, kendisine ikinci sıra düşen Mexico City Metrosu, dünya geneli ile kıyaslanıldığında ise yine ilk on içersinde yer almayı başarmaktadır. Bu da söz konusu metro için büyük bir şöhret anlamına gelir. Mexico City Metrosu, Meksikalıların ulaşımı öyle rahat bir seviyeye getirir ki, birçok insan araçlarını kullanmak yerine metroyu ister istemez seçmek mecburiyetinde kalır. Meksika pazarı ele alındığı vakit, bir araç sahibi olmak sanıldığı kadar da zor değildir. Ancak buna rağmen, Meksikalılar ya da başka bir ifadeyle Mexico Cityliler metro ile ulaşımı araçlarını terk etmek suretiyle ilk tercihleri olarak belirlemektedir. Şehrin tam merkezinde yer alan Mexico City Metrosu, 12 adet farklı güzergah ile bütün ilçelere yayılır. Bu da tercih nedenini açıkça ortaya koyan bir unsurdur. Bulunan bu güzergahların 195 adet durak bulunur. 4,7 milyon yolcuyu her gün bir noktadan başka bir noktaya ulaştıran Mexico City Metrosu, dünya çapında bir hizmet sunar.

Ülkenin ve kıtanın en popüler metroları arasında yer alan Mexico City Metrosu, yıllık yaklaşık olarak 1,7 milyar Meksikalı ve turiste hizmet vermektedir. Bu ulaşım aracı, dünyanın en işlek 9’uncu metrosu olarak kayıtlara geçmektedir. Resmi açılışı 4 Eylül 1969 tarihinde yapılan Mexico City Metrosu, 390 adet lokomotif ve vagon kombinasyonundan oluşan trenlerle hizmet vermektedir. Sistemin uzunluğu ise 226,5km’dir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku