Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ümit Zileli Kimdir?

0 446

Ümit Zileli 1959 yılında doğmuştur. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. 1978 yılında Anadolu Ajansı’ nda gazeteciliğe başlamıştır. Daha sonraki kariyer hayatı Günaydın, Ankara, Ekspres ve Barış gazetelerinde çalışmıştır. 1982 yılında ABD Los Angeles’ ta kurulan Güneş’ in muhabirliğini yapmıştır. Türkiye’ ye döndükten sonra da Nokta, Güneş, Son Havadis, Bulvar ve Milliyet gazetelerinde çalışmıştır.

zileli1991 yılında TRT kanalında Değişen Sanat ve 25 Kare isimli programın moderatörlüğünü yapmıştır. Daha sonra Kanal 6 ve Kanal E kanallarında moderatörlük yapmıştır. Son olarak Business Channel Turk ekranlarında Söz Sizde isimli programın moderatörlüğüne devam etmektedir. 1993 yılında özel radyolar yayına geçtiği sırada ilk haber yorum programını Sesli Gazete isimli programla sunmuştur. Programın devamı Radyo Tatlıses radyosunda hafta içi sabah saatlerinde sunmaktadır.

1997 yılından beri Cumhuriyet Gazetesin’nde Düz Çizgi köşesinde makalelerini yayınlamaktadır. Ayrıca Kanal Biz ekranlarında ve Avrasya TV ekranlarında Ses Ver Türkiye isimli programının sunuculuğunu yapmaktadır. Beyaz Tv ekranlarında Latif Şimşek ve Rasim Ozan Kütahyalı’ nın birlikte sunduğu Dinamit programında yorumculuk görevi de yapmıştır. Odatv’ de ayrıca köşe yazarlığı yapmaktadır.

Ümit Zileli, Türkiye P:E.N Yazarlar derneği üyesi olmuştur. 2014 yılın seçimlerinde İşçi Partisi’ nin İstanbul Şişli Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmiştir. Bu seçimlerde İşçi Partisi %1 oranında oy alarak en yüksek ilçe oy oranına sahip olmuştur.

Ümit Zileli sürdürdüğü meslek hayatı boyunca köşe yazıları hariç ayrıca kitaplarda yayınlamıştır. Vur Emri- Bir Asteğmenin Tunceli Anıları, Karanlığa Karşı Yazılar- Irkçı, Şeriatçı, Mandacı Kuşatma, İşbirlikçiler, Aydının İhaneti, Vurgun Demokrasisi, Cumhurun Trajedisi – Karşı Devrimin Kısa Tarihi isimli kitapları yayınlanmıştır.

Gazetecilik ve program sunuculuğu yapan Ümit Zileli, yoğun iş temposuna rağmen işinde başarılı olmuştur. Köşe yazılarına devam ederek ilgi çekmiş ve yorum yaptığı programlarda yorumları da dikkat çekici olmuştur. Gazeteci ve yazar Ümit Zileli bir sonraki seçimlerde tekrar aday olup olmayacağı kesin değildir. Aday olduğu yıl İşçi Partisi’ne kazandırdığı oy oranı ile siyasette de başarılı olabileceğini göstermiştir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku