Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Üretilmiş En Lüks Yatlar

0 278

Üretilmiş En Lüks YatlarDünyamızdaki bazı insanlara harcayacakları çok fazla para vardır. Bu insanlar para yatırmak için en popülerinden biri yatçılık veya teknede bir gün boyunca barbekü ile keyfinin tadını çıkarmak olabilir. Fakat bu yazımızda biz çok daha büyük gemilerden bahsediyoruz; bazıları, dünyayı dolaşan ve dünyanın en uzak koylarını ve adalarını keşfedebilen küçük gemi yolcularıdır. Bu listedeki süper yatlar, sudaki gerçek titanlar olup hem limanda hem de hareket halindeyken görüldüğünde etkileyiciliği ile herkesi kendine hayran bırakır.

Üretilmiş En Lüks YatlarKokomo Ailand
Denizle veya dağlarla bir tatil arasında karar vermeyi şimdiye kadar zor bulmuşsanız, en havalı konsept yatlarımızdan yola çıkarak Kokomo Ailand: insanın doğa ile iç içe olmasına izin verir. Bu süper yatın ortasında, palmiye ağaçları, botanik bahçeleri ve hatta bir şelale dolu orman dünyası bulacaksınız. Yatın daha aşağılarında ise, bir deniz altı yemek odası ve köpekbalığı besleme alanı bulacaksınız. deniz seviyesinden 260 metre seviyesinde olan bu yat, çevredeki manzaranın tadını çıkarmak için güzel bir bakış açısı kazandıracaktır.

Üretilmiş En Lüks YatlarDragonship 80
Bu listedeki diğer bir süper yatta, okyanus rüzgarları yerine güneş rüzgarlarına yönelmeliymiş gibi görünüyorsa da, fütüristik görünümlü Dragonship 80’dir. Teknik olarak bir yat olan bu süperyat, rıhtıma yerleştirilirken daha aerodinamik hale getirmek için iki yan gövdesini çekebilir. Üç yelpazesi rüzgarla döner ve gemi için verimli bir enerji sağlayan güneş panelleri ile donatılmıştır.

Üretilmiş En Lüks YatlarMonako Sokakları
Bu yat, Monako caddesini, ünlü otel, turistik yerler de dahil olmak üzere son ayrıntıya kadar gerçeğe dönüştürür ve hatta konuklar, denizde bile Formula 1 sürücüleri gibi hissedebilecekleri tam işlevli bir go-kart pisti içerir.

Üretilmiş En Lüks YatlarHareide 108

Hareide 108, açık hava alanına sahip olmak anlamını yeniden tanımlıyor. Bu konsept yatında, yolcu pasif gözlemciden kayan bir tahtın üstünde, doğayı yakın çekim açısından gözlemlemez. Gemi iki havuzla donatılmış olup, bir tanesi önde, diğeri gemi merkezindeki bahçenin yanındadır ve misafirleri denizci imparatorluğun yöneticileri gibi hissettiren yükseltilmiş bir yemek alanına sahiptir. Hareide 108, 3.000 feet kare (300 m²) güneş paneli ve gemi ile deniz arasında kademeli olarak geçiş yapması nedeniyle dikkat çekicidir.

Üretilmiş En Lüks YatlarTropikal Ada Cenneti
Monako Sokakları’nı yapan aynı ekip tarafından müşterilerine sunulan Tropikal Ada konseptine sahip olan bu yat, tropikal ada yaşamını, özellikle de Polinezyası ve Pasifik Adaları’nı bir tema olarak seçti. Geminin cephesinde bir plaj koyu ve havuza düşen bir su akışı veren yapay yanardağ vardır.
Komorebi
Komorebi kısmen bir Rus buz kırıcıya benziyor ve kısmen spor yelkenli gibi görünüyor. Bu 282 ayak (86 m) uzunluğunda yat, otomatik olarak rüzgardan faydalanmak için dönen, yüzde 30’a kadar güç kullanımını azaltan otomatik yelkenler mevcuttur. İhale tekneleri, yelkenli gemiler ve hatta bir denizaltı bile geminin sahipleri biraz zaman geçirirken yatın ana gövdesi ile gövdeleri arasına çekilebilir. Komorebi, geniş güneş alanlarına yönelik bol miktarda camla donatılmıştır.

Üretilmiş En Lüks YatlarMotor yat A
Motor Yacht A, Rus milyarder Andrey & Aleksandra Melnichenko’nun ünlü oyuncağıydı. Bu süperyat, beyaz, askeri tarzda bir denizaltıyı andıran eşsiz tasarımı ile biliniyor.
Bombaya dayanıklı bir ustalık kabini ile de askeri bir gemiyi taklit eder. Melnichenkos’un yatı sattığı ve böylece Londra’nın Big Ben’inde yer alan kuleden daha büyük bir süper yatlı yelken açabileceği söyleniyor.

Üretilmiş En Lüks YatlarEpifani
Epiphany’nin en çarpıcı özelliklerinden biri, basit tasarımıyla, denizde seyir halindeyken balık gibi görünmesini sağlıyor. Bu süper yat, sinema, spor salonu, spa veya oyun alanlarında oynamak isteyenler için tam donanımlıdır. Basamaklı güverteleri, denizde insan yapımı bir şelale gibi görünmesini sağlıyor.

Aytaşı Projesi
Bu süper yat, okyanusun rengini yansıtan pırıltılı bir malzeme ile kaplanmıştır. Yansıtacak kadar ışık yoksa, balık gözü kamera lensi, geminin sol tarafındaki gün batımının tam rengini yakalar ve sağ tarafa yansıtarak kısmen kamufle olur. Hiçbir ışık yoksa, Proje Aytaşı’nın sahibi kendi akıllı telefonundan kendi özel ışık şovunu seçebilir, bu yat limandayken görmek büyük zevktir.

Üretilmiş En Lüks YatlarOrigin 575
Origin 575, listemizdeki en büyük yat olmadığı için tasarımından en fazla fark edilen şeylerden biridir. Bu lüks yat, kaba denizlerde yolcular için daha istikrarlı bir deneyim oluştururken sürüklenmeyi azaltan, teknenin daha hızlı gitmesini sağlayan bir süper yattır. Tropikal Ada Cenneti gibi tropikal bir adanın bir kopyası olmayabilir, ancak zengin bir sahibinin bol eğlenceli alanı ve helikopter ve denizaltı parkuru potansiyeli ile arzuladığı her şeye sahiptir.

Deniz Canavarı
Transformatörler gerçek hayatta olsaydı, bu yatın kardeşi olurdu. Bu 75 m olan yat, yarış şeritleri ve zarif bir tasarımla tamamlanmış bir tekneden daha çok bir arabaya benziyor. Büyük ön camı ile, sahibinin salonu için ışık alanının iki katına çıktığı ve önümüzdeki denizin güzel ve geniş bir görüntüsü verdiği görülüyor.
Maltalı Falcon
Bu süper yat lüks bir yattan çok yarış arabasına benziyor. Gerçekten de, bu ikisinin birleşimidir. Teknenin 19’uncu yüzyıla ait kesme gemilerinden türetilen üç direkli tasarımı, rüzgar hızını ve diğer deniz ölçümlerini algılayan ve mekanik olarak döndürülebilen, tek bir kişi tarafından çalıştırılmasına izin veren özel sensörlü yelkenlere sahiptir.
Süper Spor 18
Super Sports 18, listemizdeki diğerlerinin çoğu gibi mega-yat olmayabilir, ancak tasarımının en eksantrik arasında yer alıyor. Uzay mühendisliği ve Formula 1 teknolojisini birleştirerek tasarlanan bu serin konseptli yat, suda 56 knot’a erişebilen hız için tasarlanmıştır. Eşsiz tasarımı, kaba denizlerde bile rahat ve istikrarlı bir yolculuk deneyimi sunar. SS18’de gece konaklayacak kabinleri bulunmamakla birlikte, üreticileri aynı şekilde tasarlanmış 12 konuk kapasiteli yatlar da inşa ediyor.
Sefer
Tasarımcıları tarafından “gerçek bir Range Rover denizi” olarak tanımlanan Expedition (Sefer) süper yat, uzun menzilli balıkçı gemisi tasarımını, dünyayı dolaşmak için mükemmel gemiyi lüks zarafet ile birleştiriyor. Konuklar, bir helikopter alanı, iki limuzin alanı, bir araba, bir denizaltı, kürek tahtası ve hatta jet ski ile birlikte komple olan bu süper yatta sıkılmak mümkün değil gibi görünüyor. Eğlence yeterli değilse, geri çekilebilir bir çatı, sauna, tüplü dalış havuzu ve şarap mahzeni de bulunuyor.
CAT-SWATH
Endüstriyel teknolojinin lüks bir uygulaması olan bu yat, yaklaşık 360 derecelik pencereler yolculara çevresindeki okyanusun rakipsiz manzaralarını verirken üst kattaki bir helikopter pedi, bir süre uzak kalmak isteyenlerin dünyanın herhangi bir yerine uçabileceği imkanı yaratmaktadır.

Manifesto

Manifesto, uzun mesafeli seyir ve sığ koyları keşfetmek için mükemmel, Fransa’da tasarlanmış 71 m uzunluğunda bir yattır. Yat, ruvazör göleti, Japon kaya bahçesi ve denizaltı arasında dinlenebilen 12 kişilik kabin ve içinde eğlenceli alanlar bulunan özel tasarlanmış dizaynla eğlenceli vakit geçirmeyi garanti ediyor.

Simetri
Simetri, doğrusal tasarımla değil, merkezden inşa edilen yat için mükemmel bir isim. “Dünya’nın okyanuslarında özgürce dolaşan, özel olarak tasarlanmış bir özel mülk” olarak tanımlanan simetri (Symmetry), sonsuzluk havuzu, spa ve özel bir alan oluşturmak için okyanusun üzerine uzatılabilen bir güverte dahil olmak üzere zenginler ve ünlüler için hediyelerle doludur.
Çifte Yüzyıl
Dokuz güverte ve iki helikopter yastığı bulunması yeterli değilse, gemide ayrıca 100 mürettebat üyesinin 50 yolcuya kadar beklemesi için yer var. Bu konuklar geminin sekiz asansörüyle katlar arası konforlu dolaşım sağlayabilir, sinema izleyebilir, bar ve disko’da eğlenebilirler.
Trilobis 65
Uzun süren tükenmiş okyanustan yaşayan canlıların adını alan Trilobis 65, listemizdeki en çevre dostu (ve en garip) konsept yatlarından biridir. Bu dört katlı gemi, okyanuslarda hızlanmaya kıyasla koyları ve atolları keşfetmek için daha uygundur. En havalı özellikleri arasında, dış ışık karşısında opaklığını değiştirebilen elektrokimyasal pencereler, yatta 360 derece döndürülebilen bir kumanda çubuğu ve bilgisayarlarla donatılmış bir su altı gözlem küresi bulunmaktadır.

CF8
Listemizdeki en garip konsept yat tasarımlarından biri CF8. “80 metre otomobil ve aileye” kısaca, bu bir araba fanatiği için mükemmel bir oyuncak. Sadece basamaklı bir şelale ile bir akarsu özelliği değil, aynı zamanda bir dans pistine dönüştürülebilen bir havuza sahiptir. Bu harika özelliklere rağmen, CF8’in gerçek satış noktası showroom alanıdır. Bu süperyat, sekiz lüks arabayı taşımak ve göstermek için yeterli alana sahiptir.
Amiral X-Force 145
Amiral X-Force 145, 45 m uzunluğunda, 40 katlı binalardan bile daha büyük bir yattır. Bir yattan daha ticari bir tekneye benziyor olsa da, nihai olarak parti cenneti gibi davranıyor. Bu süper yatta geniş pencereler ve kıvrımlı duvarlar olup, açık havada havadar bir his veriyor. Geminin arka tarafındaki yan paneller, misafirlerin dolaşması için ek balkonlar ve alanlar mevcuttur.

Skyback
Skyback bir yata kıyasla daha çok bir yolcu gemisine benziyor gibi görünüyor. Skyback, altı güverte ve 25 kişilik bir personelle 5-10 konuk arasında bekliyor. Ayrıca, Skyback, soğuk veya zor hava koşullarında gemi yüzme havuzunu ve dış güverteyi örtecek benzersiz ve genişletilebilir bir asma kat sunuyor. (Esas olarak, Antartika’nın kıyılarında yüzerken ısıtılmış havuzda yüzmeye gidebilirsiniz.) Gece dans etmek istiyorsanız, havuz büyük bir dans pisti oluşturmak için katlanır olarak tasarlanmıştır.

L3
Proje L3, 40 knot’un üzerindeki hızlara erişebilen listemizdeki en hızlı süper yatlardan biridir. Ama hızı sadece etkileyici nitelikte değil, Proje L3, yüksek hızlı şişme bot, deniz uçağı yarışları yapabilen bir canavardır. Konuklar, bu güzellik okyanusun etrafında dolaşırken geçen zor bir günün ardından arkanıza yaslanıp köprü güvertesinde bulunan açık hava ateş çukuru ve açılan sinemayla anın tadını çıkarabilirsiniz.
Jazz
Süper yat olan Jazz, bir kruvazörden çok, denizde bir sanat eseri gibi görünüyor, bir katedralin ayak tabanlarına benzer şekilde örülmüş destek ağı ile örtülüdür. Dış destekleri, sanatsal niteliklerinin ötesinde, gemide daha fazla alan bulunduğunu ve böylelikle güverteleri konuklar için kesintisiz alanlar haline getiriyor anlamına gelmektedir.

Shaddai
“Her şeye gücü yeten” anlamına gelen bir adla, Shaddai’nin serin bir yat olduğundan emin olabilirsiniz. Tasarımcı Gabriele Teruzzi geminin sahibine lüksün en üst seviyesinde kelimenin tam anlamıyla vermiştir. Sahibinin kabini, ana güvertelerin üzerinde bir stadyum ışığı gibi yükseltilmiş ve tamamen uzanma alanları ve yüzeyinden düşen bir sonsuzluk havuzu ile donatılmış olup, bir şelale ve barış hissi yaratıyor. Alt güverteden başka bir sonsuzluk havuzu alanı açar ve akvaryum da dahil olmak üzere bölgeyi sular altına almasına izin verir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-luxurious-yachts-designed-for-you-to-drool-over/5/

Yazar:Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.