Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uzaktan Antrenörlük ve Kişisel Antrenörlük Sistemleri

0 367

8852_1Sistemin temelleri esasında televizyon programlarına spor eğitmenlerinin çıkmalarıyla atılmıştı. Hatırlarsanız özellikle ev hanımlarının spor yapmalarına teşvik amacıyla belirli saatlerde televizyonda grup aerobik dersleri yayınlanıyor ve seyirci onları izlerken aynı anda kendi de o hareketleri yapıyordu. O dönem, bu son derece yaygınlaşan fikir çok başarılı sonuçlar elde etmiş ve insanları aktive etmişti. Başarının sebebi, spor salonlarındaki mevcut düzenin eve taşınmış olmasıydı. Böylece üyelik yapabilecek bütçesi olmayanlar, spor salonlarına gidemeyenler ve özellikle yaşlılar bile spor yapabilmekteydi. Ancak durum yıllar içinde çeşitli teknolojik gelişmelerle daha kapsamlı hale gelmeye başlasa da, insani ölçütlerden uzaklaşmaya da başlamış oldu…

8852_2Dvd ve videolar hazırlanıp satışa sunularak, canlı televizyon programlarının yerini aldılar. Bu gelişme sayesinde insanlar artık ne zaman spor yapacaklarını, ne yapacaklarını kendileri belirleyebilir, seçebilir oldular, ki bu avantajın farkedilmesiyle birlikte çok ciddi büyüklükte bir sektör de oluşmuş oldu. Sporun ticarete dönüşmesi olarak algılandığı da kaçınılmaz bir gerçekti tabi ki. Ancak temel felsefe olan “görerek öğrenme” değişmemiş olduğundan ciddi sorunlar çıkmadı ve tepkiler olumlu yöndeydi.

Esas endişe, kontrol edilmeden yapılmakta olan egzersizlerin sağlığı riske atıp atmadığı üzerineydi. Giderek bilinçlenerek ve üzerine düşünülerek spor konusuna eğilenlerin ortak fikri her zaman egzersiz sırasında bir uzman kişinin bulunması yönündeydi, ki bu çok hayati önem taşır gerçekten de.

Hiçbir spor geçmişi olmayan kişilerin sakatlanma riski üzerine önce uyarılar listesi oluşturulmasına, daha sonra da direktiflerin vurgulanmasına karar verilen süreçte, dünya çapında yayılan bir protokol söz konusu olunca, güvenli spor yapmak parlayan ihtiyaç halini aldı.

Personal trainer helping woman at gymKişisel antrenörlük anlayışı ise bu ihtiyaca yönelik bir hizmet sektörü gelişmesi anlamına geldi. Artık spor salonlarına gidenler dahi grup dersleri yerine kendileri birebir antrenman yapabilecekleri uzman eğitmenler talep ediyordu. Nitekim bu günümüzde de halen çok talep gören bir hizmet şeklidir. Ve spor okullarından, sertifika programlarına kadar yaygınlaşmış ve uluslararası platformda da belli zorunluluklar getirilmiş yoğunlaştırılmış özel bir eğitimin alınmasını şart koşar.

Antrenör konseptinin artık sadece spor takımları ve kulüpleri için değil, profesyonel olmayan bireylerin de ihtiyacı olduğu kanıksanmıştır. Bu sayede kişiye özel antrenman programı oluşturulması, her bireyin farklı alt yapıdan gelmiş olmasından dolayı, farklı bir sistemle programa dahil edilmesi, kişisel sağlık sorunları var ise bunlara özel çözümler getirilmesi kalıplaşmış bir anlayıştır ve tüm dünya tarafından kabul görmüştür. Dizinde rahatsızlık olan biri ile sorunu olmayan bir kişinin aynı performansı göstermesi, sakatlığı da mutlaka beraberinde getirir.

8852_4Ancak kişisel antrenör ile çalışmanın çok ciddi büyüklükte maliyeti olması üzerine, teknoloji yeniden sahneye çıktı ve günümüz günlük yaşantısının ciddi manada en kilit noktası olan akıllı telefon kozuyla o bir zamanların televisyon programlarındaki, daha sonrasında satışa sunulan fitness DVDlerindeki ve hatta bütün kişisel antrenörlerin kişiye özel hazırladıkları programlardaki sistemler birleşip birer akıllı telefon ve tablet uygulaması halini aldı. Bu sayede kişiler, hem yapacakları egzersizlerin her hareketinin görsellerine, hem uyarı ve önlemleri ile nasıl yapılacağına dair komutlara, hem de kendi boy, kilo, cinsiyet gibi verilerini girerek kişiye özel antrenman programlarına aynı anda ulaşabilir oldular. Bu telefon ve tablet uygulamalarına çanak tutan ise, kişisel antrenörlük hizmetlerinin e-mail yoluyla uzaktan antrenörlük anlayışıyla yapılmasıyla başladı.

İnternette araştırarak bulunabilen ve hatta bunun üzerine şirketlerin dahi açıldığı bu sistemde, kişi belli bir ücreti hesaba yatırdıktan sonra, haftalık veya aylık olarak kendine özel antrenman programlarını e-mail gönderilmesi sayesinde elde edebiliyordu. Ancak bu sistemdeki açık, antrenör olan kişinin vereceği emek üzerinden ortaya çıkıyordu. Mesela sadece hangi gün hangi sporu yapacağını ve o antrenmanda yapılacaklar listesini gönderip, herhangi bir görsel göndermeyenler de vardı. Bu durum, bilgi yani esasında doğru yönlendirme ve açıklamalı anlatım eksikliği yüzünden bazı kişiler internette arama motorları üzerinden yaptıkları araştırmalarda çok gayret göstermiş olsalar bile, tam olarak istenen ve beklenen fiziksel açıklamaya ulaşamayıp yanlış şekillerde spor yapmış oluyorlardı.
Ancak maalesef bu e-mail sistemi sayesinde maliyet o kadar azalmış oluyordu ki, spor salonu, spor hocası gibi unsurlar için genel kanaat gereksiz olduğu yönündeydi. Tabi ki neticesi anlık süreçlerde gözlemlenemediği için, daha sonraları ortaya çıkan rahatsızların çoğunda doktorlara sunulabilen açıklamalar yetersiz kalıyordu.

Belki de bu noktada “antrenör” kelimesinin doğru açıklanması lazım……

Antrenörlerin en önemli görevleri, sporcuların fizyolojik ve psikolojik kapasitesini sporda en yüksek verimi elde etmek için yönlendirmek, kapasitelerini geliştirici teknikler uygulayarak sporcuları en iyi şekilde yetiştirmektir.

Antrenör Neler Yapar?

  • Uluslararası kural, teknik ve gelişmeleri yakından takip eder ve bu konularda sporcuları bilgilendirir,
  • Günlük, haftalık, aylık ve yıllık çalışma programları hazırlar ve uygular,
  • Sporculara verilen spor malzemeleri, spor araç ve gereçlerinin takip ve kontrolünü yapar ve yaptırır,
  • Branşı ile ilgili spor dalında; eğitici video, bant, kitap, dergi vb. eğitim araç ve gereçleriyle ilgili araştırma yapar, temin eder ve uygulamalı olarak yararlanır,
  • Branşı ile ilgili kurs, seminer ve diğer eğitim faaliyetlerine katılır,
  • Sporcuların sağlık ve psikolojik kontrollerinin periyodik olarak yapılmasını sağlar,
  • Sporcuların gelişimi için gerekli olan beslenme ve diyet programları hazırlar veya hazırlatır ve bu konularda bilinçlenmelerini sağlar.
  • Sporcuların; dayanıklılık, hız, çabukluk ve kondisyonlarını arttırıcı; koşu, yürüyüş ve diğer çalışmaları yaptırır,
  • Sporcuları; teknik, taktik, fizik kondisyon ve psikolojik olarak karşılaşmalara hazırlar,

Bir Antrenör Nasıl Olmalı?

Antrenörler öncelikle sporu ve sporcuyu sevmelidirler, başarılı olabilmeleri için sporun belli bir alanında yetenekli olmaları gerekir.Antrenör olacak kişilerin, görevlerini yerine getirmeye engel, bedensel eksiklikleri, sağlık sorunları olmaması gerekir,

– Bu alanda çalışan insanlar bir anlamda eğitimci olarak görev yaptıkları için, insanlarla iyi iletişim kurabilmek, sabırlı ve dayanıklı olabilmek bu meslekte başarıyı arttırıcı faktörlerdir,
– İnsanları seven, çabuk iletişim kurabilen, düşüncelerini rahatlıkla aktarabilen, kurallara uymayı ilke haline getiren, tutarlı, uyumlu, güvenilir, otoriter ve bir gurubu yönetebilecek özelliklere sahip kişiler bu meslekte başarılı ve mutlu olabilirler,
– Antrenörlerin sürekli yeniliklere açık bir kişiliğe sahip olması gerekir,
– Antrenörlerin, branşları ile ilgili spor dalındaki gelişmeleri, yenilikleri, uluslararası kurallardaki değişiklikleri takip edecek düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olması gerekir.

Kişisel Antrenör

Bütün yukarıda sayılan maddelerin tek bir kişi için birleştirilip, odak noktasının o kişi olması halidir.
Güvenliğin sağlanmasından, fiziksel ve psikolojik desteğe kadar her faktörde aktif rol alınması demektir. Kişi profesyonel bir sporcu da olsa, sedanter de olsa, kişiye özel bir sistemdir ve temelinde sağlıklı aktif yaşam vardır. Hedefler değişse bile temeli “insan”dır. Zaten okurken farkettiyseniz antrenörlük “insan” boyutlu bir çalışmadır ve sırf bu sebepten bile bir yazlım programı onun yerini alamayacaktır samimiyetle.

Peki bütün bu sistemler arasında ne gibi faydalar ve zararlar olabilir dersek;

Uzaktan antrenörlük sadece maddi açıdan net bir avantaja sahiptir. Spor salonu üyelikleri, antrenör ücreti gibi unsurlar ortadan kalkmış olan her durumda masraf azalacağından tercih edilebilir.
Bunun dışında ise öne sürülebilecek geriye tek bir özellik kalabilir belki, o da herkesin ulaşmasını kolaylaştırmış olmak. Ancak daha geniş kitlelere ulaşabilmesinin veya ucuz olmasının, esas amacı “insan” olan bir faaliyette ne kadar anlamlı olduğu tartışılır.

8852_6Doktor söz konusu olduğunda hastaneye veya muayenehaneye gidilmesi, teşhis konabilmesi için fiziksel olarak oralarda bulunulması gerekmesi ne kadar ortak fikir ise, konu spor olduğunda da durum değişmemelidir.
Elbette herkes tek başına spor yapabilir; ancak sorun bunu yapabilecek bilgi ve birikime sahip olmayanların tek başına bu işe kalkışmasından doğabilecek sağlık sorunlarıdır.

Personal Trainer = Kişisel Eğitmen = Kişisel Antrenör

Faydaları sıralamadan evvel şunun belirtmek isterim ki, Personal Trainerler sadece film yıldızları veya profesyonel sporcular için değildir.
Üstelik Personal Trainer eşliğinde spor yapmak sağlığınıza ve ruhsal durumunuza yapabileceğiniz en önemli yatırımlardan biridir.

Motivasyon

Kendi başınıza egzersiz yaparken motivasyonunuzu korumak genellikle zordur. Eğitmen ile düzenli dersler yaptığınızda, egzersizleri disiplinli ve sürekli yapabilmemiz için motivasyonunuz artar. Eğitmen size egzersiz programı devam ederken gelişmenizi göstererek motivasyonunuzu sağlayacaktır.

Rutin Oluşturmak

Egzersizin faydalı olabilmesi için belli bir süre belli bir ritimle gün atlamadan egzersiz yapmalısınız. Kendi iş ve sosyal hayatınız içerisinde, egzersiz günlerini atlamanız ya da tamamen egzersizleri bırakmanız olasıdır. Fakat bir eğitmen ile çalıştığınızda egzersizlere karşı iç disiplininiz daha üst düzeyde olacaktır.

Güncel ve Sağlıklı Bilgi

Personal trainer kendi zaten bir spor alt yapısından geldiği için, güncel bilgileri sürekli araştırıp takip edecek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda size yeni sistem ve öneriler getirecektir.

Sağlam, Tutarlı ve Tarafsız Destek

Mevcut olan fitness durumunuzu egzersiz yoluyla ne kadar ilerletebileceğinizi anlatır. İstediğiniz hedefleriniz hakkında fikir sahibi olsa da, profesyonel belirli ve gerçekçi ulaşılabilir küçük hedefleri belirleyerek basamaklayabilir. Kişisel antrenör bu hedeflere, doğru ve sağlıklı ilerlediğinizin zaten her zaman değerlendirmesini yapar. Hedeflerinizden haberdardır.

Doğru Teknik ve Form

Profesyonel bir eğitmen size rutin olarak her egzersiz hareketini gerçekleştirmek için doğru yolu öğretir. Sık sık hareketi gösterir ve duruşunuzu ya da tekniğinizi düzeltir. Hareketin nasıl yapılacağını doğru öğrenmeniz yaralanma riskinizi azaltır.

Doğru Beslenme

Donanımlı bir personal trainer sizi adım adım takip eder ve nasıl bir ‘Sporcu Beslenmesi uygulamanız gerektiğini önerir.

Branşa Özel Antrenman

Yaptığınız spor dalının gerektirdiği özel antrenman metodlarını programınıza ilave ederek, performans artışını sağlar.

Maksimum Fayda & Minimum Zaman

Antrenman programının hedefe odaklı oluşu ve belli bu hedefe yönelik hazırlanmış bir sistem kurulumu ile her antrenman sizi amacınıza yaklaştırırken, kendi başınıza olmamanız ve antrenman sürecince sürekli yönlendirilmeniz spor sırasında vakit kaybını önler. Her egzersizi sizin yerinize bilen biri olması, “sırada ne var” gibi soruları kafanızdan siler.

Kişiye Özel Program

Eğitmen, egzersiz programınızda fitness seviyeniz geliştikçe ayarlamalar yapabilir ve gelişiminizi sürekli hale getirirken, rutinin dışına çıkarak egzersizleri sizin için daha ilginç hale getirir.

Sonuçlar

Gerek metabolik (yüksek tansiyon, diyabet, kalp-dolaşım sistemi v.b.) gerekse kassal ya da eklem ve kemik (bel fıtığı, boyun fıtığı, bursit v.b.) rahatsızlığınız varsa eğitmeniniz sizler için en doğru egzersiz programını dizayn edecek, bu programı size en doğru şekilde uygulatacak ve bu rahatsızlıklar nedeni ile düşen yaşam kalitenizi en kısa sürede ve sağlıklı bir biçimde üst seviyeye çıkaracaktır.

Yazar:Emine Yeşim Aydın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.