Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Wakame Bitkisinin (Deniz Yosunu) Sağlık Açısından Faydaları

0 966

Wakame’nin bilimsel adı Undaria pinnatifida olan Alariaceae familyasına ait yenilebilir bir deniz yosunudur. Kendine has tatlı ve güçlü bir tada sahip olan ince yapılı yosun, koyu yeşil renklidir ve kendine has dokusu vardır. Bir tür kahverengi algdir ancak işlendiğinde yeşile dönmektedir. Kuzey yarımküre okyanuslarının gelgit arası soğuk sularında 3 ila 10 metre derinlikte yetişmektedir. Ayrıca kendine özgü yeşilimsi ila kahverengi tondan sorumlu olan fukoksatin adı verilen bir pigmente sahiptir Bu deniz sebzesinin Nara döneminden beri Japonya‘ya özgü olduğuna inanılmaktadır, ayrıca genellikle salata ve çorbalarda kullanılmaktadır.
Wakame yosunu manganez sodyum, magnezyum ve kalsiyum gibi bir çok mineral açısından zengindir.Ayrıca C, A, K, E ve B vitaminleri (folat gibi) içermektedir. Bulunan çeşitli vitaminler, mineraller ve besinler nedeniyle, birçok sağlık yararı vardır. Sağlık yararlarından bazıları arasında kilo vermeyi teşvik etmek, kalp sağlığını iyileştirmek, kolesterol seviyelerini düşürmek, çeşitli kanser türlerini önlemek, hormonal yönetimi teşvik etmek, enerji seviyelerini artırmak, kemik sağlığını iyileştirmek, sindirim sistemini düzenlemek, kan dolaşımı artırmak ve iyileştirmek saç ve cilt sağlığını destekleyerek metabolizmayı hızlandırmak vardır. Deniz yosunundaki antioksidan ve antienflamatuvar seviyelerin varlığı, kalp rahatsızlığı olasılığını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca, depresyona yardımcı olan harika bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır, hormon bir DEHB çıkarmaktadır.

Wakame Bitkisinin (Deniz Yosunu) Sağlık Açısından FaydalarıBesin Değeri

Birçok vitamin, mineral ve diğer bileşenleri içermektedir. Canlandığında A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, kolin, folat, niasin, Riboflavin, Tiamin, piridoksin ve pantotenik asit bulunan vitaminlerden bazılarıdır ve birçok sağlık avantajı olan sodyum ve potasyum içermektedir. Ayrıca iyot, kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez ve demir gibi mineraller bulunmaktadır. Bunun dışında, neredeyse sıfır kolesterol ve yağsız besinler vardır. Wakame’in sağlık yararlar bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Wakame’nin Sağlık Açısından Yararları

Kilo Yönetiminde Yardımcı Olur
Wakame’deki kalori, yağ ve karbonhidrat içeriğinin çok az olması nedeniyle kilonun korunması için çok faydalıdır. Kilo verme rejiminde olanlar ve kilolarını korumak isteyenler; wakame’i korkmadan yiyebilirler çünkü bu yosunu tüketmek diyete çok daha az miktarda kalori katmaktadır ve böylece vücuttaki fazla yağ erimektedir. Wakame’de bulunan bu fukoksantin bileşiğinin yanı sıra vücutta yağ depolamanın oksidasyonunda çok faydalıdır, bu bileşik fotosenteze de yardımcı olmaktadır. Kilo vermek isteyenler bu deniz ürünlerini düzenli olarak günlük diyetlerine ekleyebilirler. Lifin faydaları ile yoğunluğa hacim katar ve daha uzun süre tok tutmaktadır.
Sindirim Sağlığını Destekler
Wakame, sindirim işlevlerini sürdürmek için gerekli olan harika bir lif kaynağıdır. Lif, vücudun düzenli olarak yayılmasını kolaylaştırmaktadır ve ishal olasılığını önlemektedir. Bağışıklık güçlendirme özellikleri, mide-bağırsak sistemini hastalıklardan arındırmaktadır. Düzenli bağırsak hareketi, vücudun besinleri verimli bir şekilde emmesini ve gıdalardaki yağların yanı sıra karmaşık karbonhidratları kolayca parçalamasını sağlamaktadır.
Kolesterolü Düşürür ve Kalp Sağlığını İyileştirir
Fukoksantin, wakame’de bulunan, kalp için çok iyi olan ve aynı zamanda kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan bir ksantofildir. Araştırmacılara göre, vücuttaki kötü kolesterol veya LDL kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olan bir tür yağ asidi olan vücutta daha fazla DHA üretmek için karaciğeri canlandıran fukoksantindir. Bu tip kolesterol, ateroskleroz ve arter tıkanıklığının ana nedenidir. Bu nedenle, kolesterol seviyelerini dengede tutmak için günlük diyete düzenli olarak eklenmesi önerilmektedir.
Kan Dolaşımı İyileştirir
Wakame’de bulunan yüksek miktarda demir içeriği nedeniyle, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olduğu için genel sağlık için çok yararlıdır. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretimi vücuttaki dolaşımı artırmaktadır. Vücudun her bölgesine giden kan dolaşımının artması nedeniyle oksijen akışı ve enerji artmaktadır, bu nedenle cilt daha sağlıklı ve parlak olmaktadır. Çalışmalar, düzenli olarak yiyenlerin daha iyi dolaşım ve daha iyi kalp damar sağlığına sahip olduklarını bildirmektedirler.
Anemi Tedavisinde Faydalıdır
Wakame yosunu, 10 gram porsiyonda 0.28 mg bakır, 0.28 mg demir bulunmaktadır. Bu yüzden demir eksikliği yaşayan kişiler için faydalı hale getirmektedir. Bakır ve demir alımını teşvik etmek için salatalara, çorbalara ve salamura garnitür olarak eklenebilmektedir. Ayrıca anemi gibi hastalıklarla çelişir ve yüksek düzeyde enerji sağlamaktadır.
Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır
Yaşlanma, nihayetinde durdurulamayan doğal bir süreçtir, ancak süreç yavaşlatılabilmektedir. Wakame, özellikle kolajen oluşumunu destekleyen, cilde esneklik sağlayan, cilde daha genç görünen ve serbest radikallerin etkilerini azaltan bir bileşen olan C vitamini antioksidan kaynağıdır.
İltihap Oranını Düşürür
Wakame, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve ayrıca mide ekşimesini azaltmaktadır. İltihap, sağlık sorunlarının ana nedenidir ve ciltte, eklemlerde iltihapları yatıştırmaya yardımcı olmaktadır ve ayrıca ateşi düşürmektedir. Bununla birlikte artrit, osteoporoz ve eklem ağrılarını önlemektedir.
Bilişsel Sağlığı Korur
Mineraller, vitaminler ve iyi yağlar gibi besinler ile yüklü olan vücut fonksiyonlarını desteklemekte ve beyin sağlığını korumaktadır. Yapılan bir çalışma, günlük yosun alımına sahip bireylerin, tüketmeyenlere kıyasla yüksek uyanıklık ve sağlıklı beyin aktivitesi gösterdiğini göstermektedir. İnsanlar yaşlandıklarında hafıza kaybını etkilemeden sağlıklı hafızayı ve beyin fonksiyonlarını korumaktadır.
Wakame Bitkisinin (Deniz Yosunu) Sağlık Açısından FaydalarıŞişkinliği Azaltır
Wakame düşük sodyum içeriğine sahiptir ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir ve vücutta su tutulmasını desteklemektedir. Şişkinlik, su tutulmasından kaynaklanmaktadır ve düzenli alımı bu durumu önlemeye yardımcı olmaktadır.
Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur
Wakame, sağlık için çok iyi olan iyot açısından oldukça zengindir. Araştırmacılar, düzenli olarak iyot bakımından zengin gıda tüketiminin meme kanseri gelişimini önlemeye yardımcı olabileceğini kanıtlamışlardır. Ayrıca lignanlar gibi kimyasal içeriğe sahiptir ve bu da meme kanseri riskini azaltmak için çok yararlıdır. Lignanlar, bağışıklık sistemini destekleyen ve vücutta hormon dengesini koruyan bir antioksidandır. Bunun dışında wakame’de bulunan C Vitamini, serbest radikallere karşı savaşmaya yardımcı olan ve sağlıklı hücrelere her türlü oksidatif hasarı vermeleri için stabilize eden, böylece vücuttaki maküler dejenerasyonu ve çeşitli kanser türlerini önleyen güçlü bir antioksidandır. Bununla birlikte Wakame, demir eksikliğini önleyen gerekli demirin elde edilmesine yardımcı olmaktadır ve meme kanserinin başlamasını önlemektedir. C vitamini, lignanlar ve selenyum, kanserli hücrelere odaklanan ve göğüslerde tümör büyümesini ve topaklanmayı engelleyen güçlü bir antioksidandır. Hücreleri oksidatif hasardan korumaktadır ve serbest radikal hücreleri ortadan kaldırmaktadır.
Enerjiyi Düzeyini Arttırır
Wakame’de bulunan magnezyum içeriği vücut için çok faydalıdır çünkü enerjiyi arttırmaktadır, böylece daha verimli ve aktif bir şekilde çalışmak mümkündür. Ayrıca, içindeki iyot nedeniyle vücuttaki hormon üretimini sürdürmeye yardımcı olmaktadır, bu da vücudun büyümesini, hızlı iyileşmeyi ve hasar hücrelerinin onarımını destekleyen proteinin uygun şekilde kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Sağlığı korumak ve enerjik kalmak için düzenli olarak tüketilmelidir.
Bebek Sağlığı İçin İyidir
Wakame, B9 Vitamini olarak da bilinen Folat bakımından oldukça zengindir, bebeklerde nöral tüp defekti riskini önlediği için hamile kadınlar için çok önemli bir vitamindir. Araştırmacılar, nöral tüp defekti riskini önlemek için hamilelik sırasında kadının günlük diyetlerinde düzenli olarak tüketmesi gerektiğini öne sürmektedirler.
B Vitaminleri Açısından Zengindir
Wakame yosunu mükemmel bir B12 Vitamini ve B6 Vitamini kaynağıdır. Bu vitaminlerin sebzelerden elde edilmesi zordur. Wakame, vücutta demir emilimini uyaran ve diğer anormallikleri önleyen folat içermektedir. Folat, çocuklarda nöral tüp defekti olasılığını engellediği için kadınları beklemekte faydalıdır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin sayımını da teşvik eder. B vitaminleri duygudurum yükseltici olarak kabul edilmektedir ve aynı zamanda enerji seviyelerini artırmaktadır.
Kemik Sağlığını İyileştirir
Wakeme, kemikler daha güçlü ve sağlıklı tutan en önemli minerallerden biri olan kalsiyum gibi mineralleri içermektedir, çünkü kalsiyum kemik büyümesini ve onarımı desteklemektedir. Çalışmalar, düzenli olarak wakame tüketiminin kemiği güçlü ve sağlıklı tutabileceğini, ayrıca osteoporoz gibi çeşitli kemikle ilgili hastalık türlerini önlemeye yardımcı olduğunu bildirmektedirler. Bunun yanı sıra vücutta kalsiyum emilimini artırmaya yardımcı olan C vitamini, ayrıca serbest radikallerle savaşan ve kemiklere herhangi bir oksidatif hasar vermemeleri için onları stabilize eden C vitamini de vardır.
Wakame Bitkisinin (Deniz Yosunu) Sağlık Açısından FaydalarıHormonal Dengeyi Korur
Wakame, vücutta hormonal dengenin korunmasına yardımcı olan çok önemli bir bileşen olan İyot açısından oldukça zengindir. İyot, tiroit bezinin düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu tiroit bezi, kandan iyot kullanımı ile hormon üretilmesine yardımcı olmaktadır, bu hormon insan vücudundaki biyolojik süreci daha da desteklemekte ve vücutta gerekli enerjinin üretilmesine yardımcı olmaktadır. İyot, vücuttaki hormonal dengenin en önemli bileşenidir. Araştırmalar, vücuttaki hormon dengesini koruduğundan, günlük beslenmede düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini söylemektedirler.
Hipertansiyonu Tedavisinde Faydalıdır
Hipertansiyon zihni etkilemenin yanı sıra kalbi de olumsuz etkilemektedir. Kalp yetmezliğine yol açabilmekte ve felç ile ilgili semptomlara neden olabilmektedir. Vücuttaki yüksek tansiyon ile yakından ilişkilidir ve uygun şekilde tedavi edilmezse ciddi etkilere neden olmaktadır. Diyet, kana izotiyosiyanat eklemenin ve ayrıca yüksek tansiyonun yanı sıra diyabete yol açan diğer hastalıkları yönetmenin bir yoludur.

Kaynakça:
https://www.mindbodygreen.com/0-5344/7-Awesome-Health-Benefits-Of-Wakame.html
https://www.wellandgood.com/what-is-wakame/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.