Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bebeklerin Bilişsel Gelişiminde Televizyonun Etkileri Nelerdir?

0 78

2 yaşından küçük çocukların televizyon seyretmeleri üzerine yapılan araştırmalar sonucunda televizyonun zararları gözler önüne serilmiştir. Çocukların sadece oyalanması için kullanılan bu eğlence aracı, farklı sorunların oluşmasına neden olabiliyor.

Televizyon izlemek, bebeklerin beyinleri için zararlı olurken özellikle bilişsel gelişimlerinde fark edilir seviyede yavaşlama gözlenebiliyor. Bilinçsiz ebeveynler için son derece normal bir davranış gibi görünen televizyon maalesef günümüzde hızla artan bir trend gösteriyor. Yapılan araştırmalar neticesinde bebeklerin yaklaşık yarısının daha 6 aylık Bebeklerin Bilişsel Gelişiminde Televizyonun Etkileri Nelerdir?olmadan televizyonla tanıştığı ve faklı formattaki videoları seyrettiği ortaya çıktı.

“Televizyonun bebekler üzerindeki zararları nedir?” sorusunu araştıran uzmanlar özellikle bebekleri ilk 3 yaşlarına kadar hızla büyüyen beyin gelişiminin bilişsel gelişimlerinin yavaşladığını tespit etmişlerdir.

Televizyondaki görüntüler, gerçek hayattan farklı olarak göründüğünden yani 2 boyutlu olduğundan bocalama içine girebilirler. Bu süreç, özellikle ilk 2 yılda sorun yaratabildiği gibi çocuğun 2 boyutlu görüntülerin normal dünyadaki karşılıklarını görmesi 2 yaşından sonra mümkün olabilir. Bebeklerin yemek yerken oyalanması veya annelerin ev işlerini yapabilmesi için zaman kazanmaları için kullandıkları televizyon, çocukların başta dil gelişimini zararlı yönde etkilenirken kısa dönem hafıza ve okuma becerisinde de olumsuzluklar yarattığı ortaya çıkmıştır.

Televizyonun çocuk üzerindeki zararları sadece boyut farklılıklarından kaynaklanmamakla birlikte yeni doğandan itibaren çocukların çevresiyle iletişimi sekteye uğrayabilmektedir. Çocuk televizyon izlediğinde anne babası ile iletişim kesileceği gibi gerçekte öğrenmesi gerekenler duraklamaya uğrayacaktır. Bebeğin yanında bunu yapan anne babalarda elbette olması gereken iletişimi kuramamakta ve çocukları ile konuşma ve temasları olumsuz etkilenmektedir. Televizyon seyredildiğinde saatte yaklaşık 770 kelime kullanılırken normal zamanda bu sayı ortalama 940 kelime olacak ve bebekler daha fazla öğrenme şansını yakalayabileceklerdir.

2 yaşından sonra televizyon izleme konusunda biraz esnek davranılabileceği gibi burada da izlenilen programların seçimi öne çıkacaktır. 2 yaş üzeri çocukların iyi hazırlanmış eğitici programlar izlemelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku