Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

FC Barcelona Nasıl Bir Takımdır?

0 598

FC_Barcelona_(crest).svgFutbol Club Barcelona, İspanya La Liga’da mücadele veren bir İspanyol takımıdır. İspanya’nın Katalan bölgesini temsil eden Barcelona, Avrupa’nın gelmiş geçmiş en çok Avrupa kupası kaldırmış takımlarından birisidir. 1899 yılında İsviçreli, İngiliz ve İspanyol bir gurup futbolcu tarafından kurulan Barcelona, İspanya’nın en güzide takımlarından biri olarak kabul edilmektedir. Katalan kültürüne sahip olan Barcelona, dünyanın en değerli ikinci takımı konumundadır. Forbes Dergisi’nin araştırmasına göre kulübün marka değerinin yaklaşık olarak 3.2 milyar $ olduğu tahmin edilmektedir. Kulübün ortalama olarak yıllık net karı, 484.6 milyon Euro civarındadır ve buda onu dünyanın en çok kar eden 4. kulübü yapmaktadır.

Dünyanın en köklü geleneklerinden birine sahip Barcelona, son 8 yıl öncesine kadar forma reklamı dahi almayan bir kulüptü ancak 8 yılda Katarlılarla kurduğu ilişki sonrası forma reklamı almaya başlayan Barcelona buradan da hatırı sayılır bir meblağı kasasına koymuş oldu. Barcelona La Liga’da toplam 22 kez şampiyonluk sevinci yaşarak bu alanda Real Madrid’in ardından en çok şampiyonluk yaşayan ikinci kulüp olmayı başarmıştır. La Liga’da elde edilen 22 şampiyonluğun yanı sıra 26 kez de İspanya Kral Kupası’nı kazanma başarısı gösteren Barcelona bu alanda en başarılı İspanyol kulübü olmayı başarmıştır. 11 tane de İspanya Süper Kupası bulunan Barcelona, en büyük başarılarını Avrupa arenasında elde etmiştir. 4 kez UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşayan Barcelona, 4 kez de UEFA Kupa Galipleri Kupası’nı kazanarak erişilmesi oldukça güç bir rekora imza atmıştır.

2013-08-02_FC_BARCELONA_-_SANTOS_-_052-Optimized.v13756215454 kez elde edilen UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupa Galipleri Kupası’nın yanı sıra 4 kez de UEFA Süper Kupası’nı kazanan Barcelona, 3 kez de UEFA Kupası’nı kaldırırken kırılması oldukça güç bir rekora imza atmıştır. Barcelona Avrupa’da toplam 19 adet majör kupa kaldırarak bu alanda en çok kupa kazanan Avrupa kulübü olarak kayıtlara geçmiştir. En büyük ve ezeli rakibi olan Real Madrid ise 10 kez UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşasa da toplam Avrupa kupası adedi olarak Barcelona’nın gerisinde kalmıştır. Buda Barcelona’yı gerek İspanya gerek Avrupa bazında kazanılan kupalar bakımındna en iyi takım yapmaktadır.

fc-barcelona-11837Barcelona gerek ulusal gerekse de Avrupa kupalarında ciddi zaferlere uzanırken Lionel Messi, Diego Maradona, Hagi, Ronaldo, Rivaldo, Kluivert, Iniesta, Xavi, Ronaldinho, Henry gibi aynı zamanda da dünyaca ünlü yıldızlara ev sahipliği yapmış ya da yetiştirmiştir Barcelona, maçlarını dünyanın en popüler ve görkemli statlarından biri olan Nou Camp’ta oynamaktadır. Stadın kapasitesi hemen hemen 100.000 civarındadır. Ancak koltuk kapasitesi bakımından 99.000 kapasitelidir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.