Egzersizler Hakkında Doğru Bildiğimiz 7 Yanlış

Egzersiz yapmak vücudumuzu zinde tutar ve günlük olarak yapmamız gereken hareketleri yapmamızı sağlar. Bunlarla beraber egzersiz yapmak sağlıklı yaşamın gereğidir. Kimi insanlar sadece sıkılaşmak ve kilo vermek için egzersiz yapmak ister. Her ne için yapıyorsanız yapın egzersiz yapmak vücudunuza çok fayda sağlayacaktır. Ama egzersiz çok uzun araştırma gerektiren bir uğraş olmalıdır. Hem bünyenizi aşırı yormaktan hem de sakatlıktan kaçınmalısınız. Bu şekilde hazırlayacağınız düzgün bir egzersiz programıyla çok daha sağlıklı olabilirsiniz. Peki ama egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyiz diye hiç düşündünüz mü? Aslında egzersiz yaparken doğru sandığımız bir çok yanlış mevcuttur. Gelin bu yanlışlardan 7 tane en bilinen örneğini inceleyelim.

1. Sürekli Aynı Hareketi Yapmak!
Sürekli aynı hareketleri yapıp gözle görülür değişime kadar her gün tekrar ederseniz vücudunuzun bir kısmını çok yormuş ama diğer kısımlarını da hiç çalıştırmamış olursunuz. Bu dengesizlik size pratikte bile çok sorun yaşatabilir. Düşünsenize kol kasları muhteşem ama bacakları kırılacak gibi biri olduğunuzu. O yüzden sürekli aynı hareketleri yapmamalıyız. Farklı farklı hareketlerle her gün farklı bir yerimizi çalıştırarak çok daha oranlı bir şekilde kas gelişimimizi sağlayabiliriz.

2. Çok Yüksek Hedefler Koymak!
Kimi insanlar egzersiz yaparken çok yüksek hedefler koymanın daha iyi olduğunu düşünür. Fakat durum aslında öyle değildir. Çok yüksek hedefler koymak bünyenizi aşırı yormaya neden olur. Bu yorgunluk sonucunda da çeşitli sakatlanmalar yaşanabilir. Bu gibi sakatlanmalardan kaçınmak için kendinize güzel ve başarılması muhtemel hedefler koyun. Onları gerçekleştirdikçe yenilerini ekleyin. Bu şekilde sürekli hedeflerinizi egale ederek çok daha başarılı bir egzersiz programı oluşturabilirsiniz.

3. Uzun Aralar Vermek!
Uzun aralar vermek kalp ritminizi düşürür. Tabii ki spor yaparken aralar verip tekrardan başlayacağız ama aralar çok uzun olursa kalp ritmimiz de yavaşlar. Kalp ritmi yavaşladıktan sonra tekrardan onu hızlandırmak kalp rahatsızlıklarına neden olur. Bu yüzden spor aralarınızı dinlenebileceğiniz ama çok da temponuzu düşürmeyecek şekilde yapmalısınız.

4. Sadece Spor Salonu Cihazlarını Kullanmak!
Özellikle modern hayatla beraber spor salonu dışında egzersiz yapmaz olduk. Ama arada sırada da olsa egzersizlerinizi temiz havada yapmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır. Açık havada hem oksijen depolarken hem de egzersiz yapabilirsiniz. Fakat spor salonları oksijen konusunda baya bir şanssız yerlerdir. Her zaman yapamasak da fırsatını buldukça açık havada egzersiz yapmalıyız.

5. Sadece Kardiyo Yapmak!
Egzersizden anladığımız sadece kardiyo olmamalı. Daha önce de dediğimiz gibi farklı farklı egzersizleri bir arada yapmalısınız. Tek yönlü egzersizler sizi geliştirmez hatta sakatlanmanıza neden olabilir. Mesela koşuyu kesinlikle programınızdan çıkartmamalısınız.

6. Yanlış Kıyafetler Seçmek!
Spor için kimilerimiz yanlış kıyafetler seçebiliyor. Spor kıyafetlerinin en büyük özelliği hava aldıran pamuklu kıyafetler olmalıdır. Bununla birlikte aşırı kalın kıyafetlerden de kaçınalım ki pişik olmayalım. Kolumuzu ve bacağımızı rahatça hareket ettireceğimiz aşırı dar olmayan kıyafetler de sporda bize çok yardımcı olur.

7. Tutarsız Olmak!
Sporda en önemli hususlardan biri de tutarsızlık. Ben göbeğimi eriteyim de sonra sporu bırakırım mantığında spora başlayanlar genelde bıraktığında tüm eriyenleri geri alırlar. Ne çok hızlı ne çok yavaş orta seviyede sporunuzu yapacaksınız ve amacınız kilo vermekse ortalanma aynı hızda kilo vereceksiniz. İdeal kilonuza ulaştığınızda da aynı şekilde egzersize devam edeceksiniz ki hem daha sağlıklı yaşayın hem de verdiğiniz kiloları geri almayın.

Kaynakça:
://www.besthealthmag.ca/best-you/fitness/common-workout-mistakes

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar