Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

William Boeing Kimdir?

0 2.218

William Boeing Kimdir?

William Boeing Amerika’nın Michigan Eyaletinin Detroit şehrinde doğmuştur. William Boeing aslen Alman’dır. Ancak Amerikan vatandaşlığına geçince Wilhem olan adı William, Böing olan soyadı ise Boeing olarak değiştirildi. Havacılık sektörünün en büyüğü olmasına rağmen Boeing Şirketinin kurucusu bir Uçak Mühendisi değildir. William Boeing, Maden Mühendisidir. Uzun yıllar kereste ticaretiyle uğraşmıştır. William Boeing İsviçre’de okumuştur ardından Yale Üniversitesi’ne geçmiştir. Ancak Yale Üniversitesi’nden mezun olmadan ayrılmıştır. William Boeing Pasifiğin Grace Harbor bölgesinde bir arazi satın almıştir. Bu süreçte kereste ticaretine devam etmesinin yanı sıra yarış atı işinede girmiştir. 1909 yılında Pasifikte Alaska Fuarına gitmiştir. William Boeing bu fuarda bir makine görmüş ve bu makine onu çok etkilemiştir. Gördüğü şey insanlı uçan bir makinedir. Boeing bunun üzerine Glenn L. Martin firmasından bir uçak satın almıştır ve Martin’den uçuş dersleri almaya başlamıştır. Ancak bir gün uçağı arızalanınca, uçağı satın aldığı firmadan gelip uçağın incelenmesini istemiştir. İncelemeye gelen yetkililer uçağın bir parçasının değişmesi gerektiğini söyleyince bunun üzerine William Boeing parçanın en erken ne zaman gelebileceğini sormuş parçanın 1 aydan önce takılamayacağını duyan William Boeing çılgına dönmüş ve bu yüzden arkadaşı Martin’le tartışmıştır. Bunun üzerine William Boeing arkadaşı olan Westervelt’le kendi uçaklarını yapmaya karar vermiştir. Boeing Westervelte aynen şöyle der ” Kendi uçağımızı kendimiz üretelim, hemde çok hızlı bir şekilde” Bunun üzerine Boeing ve Westervelt anlaşmışlar ve B&W Flying Boat Şirketini kurmuşlar. Boeing kuracakları fabrika için arazi bakmaya koyulmuş ve kendisine Seattle’da bir arazi bulmuştur.

William Boeing Kimdir?

1921 yılında William Boeing Bertha Marie Paschall ile evlendi ve çocukları oldu. Bertha Marie Paschallın daha önceki evliliğinden iki çocuğu vardı. Öz çocuğu ünlü bir pilot ve gayrimenkul uzmanı oldu. Üvey çocukları ise havacılık sektöründe kariyer yaptılar.Boeing ve Westervelt 1916 yılında ilk uçaklarını ürettiler. Şirketin adı ilk uçakla beraber Pasifik Aero Products Co. olarak değiştirildi. 1917 yılında Amerika 1. Dünya savaşına girince şirketin adı Boeing Airplane Company (Boeing Uçak Şirketi) olarak değiştirildi ve şirket 50 adet uçak siparişi aldı. Bu siparişi veren Amerikan Donanmasıydı. Siparişi zamanında ve başarılı olarak teslim eden şirket savaş sonrası ticari havayollarıyla sözleşmeler imzaladı. Uçak sipariş eden ilk ticari havayolu şirketi United Havayolları oldu. Boeing daha sonra Amerikan Posta Sevisine de uçak tedarik etti.

William Boeing Kimdir?

1934 yılında, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tekelci uygulamaları nedeniyle William Boeing’i suçladı. Çünkü Boeing sektörünün tek başina hakimiydi ve her şey onun dilediği gibi oluyordu. 1937 yılında William Boeing havacılık sektörüne yaptığı yatırımın yanı sıra ayrıca yarış atlarına’da yatırım yaptı. 2. Dünya savaşının başlamasıyla Boeing zor günler geçirdi

William Boeing 2. Dünya savası sonunda emekli oldu. Ancak yarış atı yetiştiriciliğine devam etti. 28 Eylül 1956 tarihinde, William Boeing yatta kalp krizi geçirdi ve öldü, külleri denize döküldü.

Yazar:Rahman Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku