Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bilgisayar ve Transistör

0 298

Transistör yarı iletken bir elektronik devre elamanıdır. Transistörün keşfi ile teknoloji dünyasında adeta bir çığır aşılmıştır. Bu önemli gelişmenin tarihçesine kısaca bakacak olursak; 2. Dünya Savaşında daha hızlı bilgisayarlar ihtiyaç duyulması bu alanda yapılan çalışmaları hızlandırmıştır. Bu çalışmaların sonunda hepimizin de sürekli adını duyduğumuz ENIAC 1945 yılında yapılmıştır. Günümüzdeki bilgisayarın atası sayılan bu sistemin en büyük özelliği ise; elektron tüpler ve RAM Bellek kullanmasıdır. Ancak iş gören bu yeni sistem bir ev kadar yer kaplamaktaydı (167 m2) ve saatte yaklaşık 180 kW elektrik tüketiyordu. ENIAC’ın ardından DEVAC ve UNİVAC adı verilen bilgisayarlar tasarlanmıştır, ancak bunları günümüz kişisel bilgisayarları ile karşılaştıramayız bile. İşte ev kadar olan bu bilgisayarların birçok eve girmesi transistörün icadı ile sağlandı. Transistörün sağladığı avantaj ile artık bir bilgisayarı dizin üstüne alıp milyarlarca işlemi saniyeler içerisinde yapabiliyorsunuz.

Yüzyılın İcadı Transistör

Bilgisayar ve Transistör1960 yılında Transistör adında minik bir elektronik devre elemanın icadı yüzyılın en iyi icadı sayılabilir. Çünkü, teknoloji alanında yaşanan ivmede bu elektronik devre elemanın önemi çok büyüktür. Transistör adındaki bu elektronik devre elemanın mucitleri; John Bardeen ve Walter Brattain’dir. Bu iki önemli mucit 1956 yılında bu icatlarından dolayı Nobel Ödülü almışlardır. Bugün elimizdeki akıllı telefonlarla dilediğimiz her şeyi yapıyorsak, tablet bilgisayarlarda dilediğimiz oyunları oynuyorsak, yazılım yönetici, web tasarımcısı olarak ekmeğinizi bilgisayar sektöründen yiyorsanız…. Kısaca bilgisayar ile aklınıza gelen her şeyi yapabiliyorsak ilk teşekkür edeceğimiz isimler bu iki önemli isimdir.

Transistör Nedir, Elektronik Devrelerde Ne İş Yapar?

Transistör yarı iletken bir devre elemanıdır. 3 tane kutbu vardır, bu kutupların adı Beyz(B), Kollektör(C) ve Emiter(E) ‘dir. Elektronik devrelerde girişine uygulanan sinyali yükseltir. Böylece akım ve gerilim kazancı sağlar. Gerektiği zaman anahtarlama devrelerinde de kullanılır. Transistörün kutuplarından Emiter; akım taşıyıcıların harekete başladığı bölgedir. Beyz bölgesi; transistörün çalışmasını etkileyen bölgedir. Kollektör, toplayıcı bölgedir yani, akım taşıyıcıların toplandığı bölgedir.

Dünyanın En Küçük Transistörü Üretildi (Tek Moleküllük Transistör)

Bilgisayar ve TransistörTransistör devre elemanın ilk icadı 1947 yılıydı. İlk transistör haliyle çok büyüktü. Yıllar geçtikçe transistörlerin boyutu küçüldü. Transistörün boyutundaki bu küçülmeler ile işlemciler üretildi, işlemciler küçüldü boardlar oluştu. Böylece hayatımızda kullandığımız elektronik cihazlarında boyutları oldukça ufaldı. Transistör boyutunun bu kadar önem arz etmesinden dolayı araştırmacılar her zaman transistör üzerinde çalışmalar yapmışlardır ve yapmaya da devam etmektedirler. ABD‘li araştırmacıların yapmış oldukları yeni bir çalışma ile dünyadaki en küçük transistör üretildi. Çalışanlar tek bir molekülden oluşan transistörü uzun araştırma ve çalışmalar sonucunda yapmayı başardılar. Bu tek moleküllük transistör ile eski transistörlerdeki bir sorun giderilmiş oluyor. Eski transistörleri üç tane ucu var. Bunlardan birisi kaynak, birisi gider diğer uç ise vana olarak algılanırsa; akım kaynaktan gidere doğru akar, vana ise uygulanan voltaja göre açılıp kapanarak akışı kontrol eder. Geçmişte transistörlerde vana olarak adlandırdığımız kısımların büyüklüğünü beş nanometrenin altına düşürmenin imkânsız olduğu söylenmekteydi. Ancak yapılan çalışmalar bunun imkânsız olmadığını ispatlamış durumda. Araştırmacılar bu sorunu kendi imal ettikleri transistörlerde silikon yerine MOS2 kullanarak aştı. Yeni üretilen tek moleküllük transistör henüz dünyaya uyum sağlamış değil ancak, çalışanlar çok yakın bir gelecekte tek moleküllük transistörlerin kullanılacağını böylece elimizdeki cep telefonlarının süper hızlı birer bilgisayar olacağını söylemekte. Böylece elektronik ve teknoloji dünyasında çok önemli bir içme daha kat edilmiş olacak.

Kaynakça:
shiftdelete.net/dunyanin-en-kucuk-transistoru-62631
robotiksistem.com/transistor_nedir_transistor_cesitleri.html
tr.wikipedia.org/wiki/Bilgisayar%C4%B1n_tarih%C3%A7esi

Yazar:Serpil Baç

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku