Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Albuquerque Nasıl Bir Yerdir, Nasıl Gidilir?

0 262

Albuquerque Nasıl Bir Yerdir, Nasıl Gidilir?Albuquerque, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletine bağlı bir yerleşim yeridir. New Mexico eyaleti nazara alındığı vakit, eyalet sınırlarında yer alan en büyük şehirlerden biri olan Albuquerque, bu şehrin en popüler yerleşim yeri olarak kabul edilir. Eyaletin en gözde şehirleri arasında yer alan Albuquerque, aynı zamanda Birleşik Devletler genelinde de son derece önemli bir konuma sahiptir. Başka bir ifadeyle şehir, tam anlamıyla bir federal şehir olarak lanse edilebilir. Amerika Birleşik Devletleri topraklarının Meksika sınırında yer alan Albuquerque, tam anlamıyla bir Meksika uzantısı desek abartmış olmayız. Meksika’nın Amerika Birleşik Devletleri topraklarındaki yüzü olan Albuquerque, sahip olduğu nüfus ile de bölgenin en önemli şehirlerinden biri konumundadır. Özellikle de çevresinde yer alan Las Vegas ve de Santa Fe ile etkileşim halinde olan Albuquerque, bu anlamda son derece hareketli bir coğrafyadır. Amerika Birleşik Devletleri sınırları dahilinde yer alan eyaletlerdeki şehirler nazara alındığı vakit, en kalabalık otuz şehirden biri olan Albuquerque, bu anlamda son derece önemli kabul edilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir şehrin popüler ve de önemli kabul edilebilmesi için öncelikle sahip olduğu nüfusun en azından 1 milyon civarında olması gerekmektedir. Albuquerque de sahip olduğu nüfus ile bu şartı fazlasıyla yerine getirmektedir. Şehrin merkezi olarak kabul edilen hatta yaklaşık olarak 600 bin insan yerleşik olarak ikamet ederken, şehrin genel sınırları hesaba katılırsa nüfus sayısı 1,2 milyona ulaşmaktadır. Bu da şehri, eyaletin en kalabalık yerleşim yerine dönüştürmektedir. Şehir, bölgenin Las Vegas ve de Santa Fe ile beraber en önemli destinasyonları arasında kabul edilir. Amerika’nın güney kesiminde Meksika sınırına son derece yakın bir şehir olan Albuquerque, İspanyolca ve İngilizce resmi diller arasında yer alır. Bu eyaletten kaynaklanan bir durumdur. Bakıldığı zaman Albuquerque, Birleşik Devletler topraklarında yer alan en eski şehirlerden biri konumundadır. Şehrin kuruluş tarihi 1706 yılına dayanır. Bu tarihte temelleri atılan bu yerleşim yeri 1891 yılında resmi olarak şehir statüsünü kazanmış ve de Birleşik Devletler’in en yeni şehir statüsü kazanan yerleşim yerleri arasındaki yerini almıştır.

Albuquerque Nasıl Bir Yerdir, Nasıl Gidilir?Bölgede son derece fazla İspanyol izlerine rastlanılır. Bunlara Hispanic de diyen Amerikalılar, yine de çoğunluğu ellerinde bulundururlar. Ancak şehrin sınırları dahilinde yaşayan insanların yüzde 46’sı Hispanic kökenli Amerikalılardır. Şehre Türkiye üzerinden doğrudan ulaşmanız mümkün değildir. Bunun için domestik ya da uluslararası aktarma yapmanız zorunludur. Ancak karayolu ile de Amerika içinden ulaşabileceğinizi de hatırlatmakta fayda var. Bu doğrultuda 25 ve 40 numaralı otoyolları takip etmeniz şehre ulaşmanız için yeterli olacaktır. Türk Hava Yolları, Albuquerque şehrine henüz tarifeli bir sefer düzenlemektedir. Ancak civar şehirlere THY vasıtasıyla ulaşıp burada aktarma yapabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.