Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Windows’da Toplu Bir Şekilde Dosya İsmi Nasıl Değiştirilir?

0 510

Windows’da toplu dosya ismi değiştirme işlemi için internetten bulduğunuz programlardan da yararlanabilirsiniz. Ancak biz bu yazımızda sizlere Windowsta toplu dosya ismi değiştirme işleminin programsız nasıl yapılacağını anlatacağız.

57UKydQSBu işlem ile aynı klasörde bulunan dosyaları sıralı bir şekilde rahatlıkla isimlendirebilirsiniz. Hepsini tek tek isimlendirerek vakit kaybetmenize gerek kalmayacak.

Öncelikle isimlerini toplu olarak değiştirmek istediğiniz bütün dosyaların aynı klasörde bulunmaları gerekiyor. Eğer aynı klasörde değiller ise bu dosyaları aynı klasörün içerisine toplayınız.

Bu işlemi yaptıktan klasördeki ismini değiştireceğiniz bütün dosyaları bilgisayarınızın faresini veya Ctrl + A tuş kombinasyonunu kullanarak seçili duruma getiriniz.

2. adımdaki işlemi de yaptıktan sonra en üstte bulunan fonksiyon tuşlarından olan F2 tuşuna bir defa basınız veya bilgisayarınızın faresini kullanarak bilgisayar imlecinizi seçili dosyaların birincisinin üzerine getiriniz ve bilgisayarınızın faresinin sağ tuşuna tıklayınız. Açılan sekme listesinden Yeniden?Adlandır seçeneğine tıklayınız.

Daha sonra dosyalarınıza vereceğiniz ismi yazınız ve sonra bilgisayarınızın Enter tuşuna tıklayınız.

İşleminizi 4. adımla bitirmiş olacaksınız. İşlem bittikten sonra dosya isimlerinizin örneğin; Manzara (1), Manzara (2), Manzara (3) , Manzara (4) gibi sıralandığını göreceksiniz.

Yazımızın başında söylediğimiz gibi bu işlemi profesyonel programlarla da yapabilirsiniz. Ancak yazımızda anlattığımız işlemle programlara gerek kalmadan kolayca dosya isimlerini toplu olarak değiştirerek sıralayabilirsiniz. Ayrıca dosyaların isimlerini tek tek değiştirmenize de gerek kalmayacak.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.