Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kediler Neden Çok Uyur?

0 582

Yavru kedilerden büyük aslanlara kadar neredeyse tüm kediler sıcak bir köşe bulup tüm gün uyumak isterler. Kediler günde ortalama olarak 16 saat boyunca uyumaktadırlar hatta, bazıları günde 20 saat uyuyabilirler. Bu da bizi kediler neden bu kadar çok uyur diye düşünmeye sevk ediyor. Bu makalede cevabı bulmaya çalışacağız.

6296_catvet

Biliyor Muydunuz?

Kediler uyku sanatında usta olmalarına rağmen, uykuları hafiftir. En ufak gürültü veya dokunma ile uyanma eğilimleri genetik olarak hayatta kalma mekanizmalarıdır. Hızlı bir şekilde uyanmak ve tetikte olmak için yetenekleri vardır.

Bir kedinin en sevdiği eğlence güzel görünmek için kendini tımarlamak ya da komşunun köpeğine bir sonraki saldırıyı planlamak değil, güzel bir uyku çekmektir. Bizim yaklaşık iki katımız süre kadar uyurlar. Ama onları suçlayamayız. Doğa ana onları uzun saatler boyunca uyuma yeteneği ile kutsamıştır. Evcil bir kedinin hayatında dört temel faaliyet bulunur: yemek, miyavlamak, oynamak ve uyumak. Bir kedi için bazen uyku diğer üç faaliyetin de önüne geçebilir. Kedilerin büyük bir kısmı alacakaranlık hayvanlarıdır, yani şafakta ve alacakaranlıkta uyanıklardır. Bu yüzden eğer sizi sabah 05:00′ de uyandırırsa, kedinizin bütün gece ayakta olduğunu düşünmeyin.

Bu alacakaranlık mirası kedilere atalarından miras kalmıştır. Kediler kemirgenler, kuşlar ve böcekler gibi küçük hayvanları avlayan yırtıcı hayvanlardır. Avları şafak ve alacakaranlık sırasında aktiftir ve hepimizin bildiği gibi avcılık oldukça çok izleme ve kovalamaca içerir. Bu nedenle kediler avlanırken harcadıkları enerjiyi yerine koyabilmek için gündüz saatlerinde oldukça uzun süre uyurlar. Kedilerin bu kadar çok uyumalarının başka sebepleri de vardır. Şimdi diğer sebepleri de inceleyerek kedilerin neden bu kadar çok uyuduklarını bulalım.

6296_a-cat-sleeping-with-a-toy-shiriny-18518907-500-339

-Can Sıkıntısı:

Kediniz herhangi bir oyun arkadaşı, oyuncak ya da sizinle geçirebileceği vakit bulamaz ise canı sıkılır. Evcil bir kedi yalnız bırakıldığında çok çabuk sıkılır ve uyumak en iyi çözüm gibi görünür. Bizler işe ya da okula gidip rutin yaşamımıza döndüğümüzde evcil hayvanlarımız evde yalnız kalır. Sıkılmış bir kedi ise başka şeyler ile ilgilenen bir kediye göre daha çok uyuyacaktır. Can sıkıntısını azaltmak için ona oynayacak bir şeyler verebilirsiniz. Bir fare ya da diğer hayvan türlerinin hareketlerini taklit eden pille çalışan pek çok oyuncak mağazalarda mevcuttur. Ona eşlik edecek başka bir kedi de gün içinde sıkılmasını önleyecektir.

-Şişmanlık:

Kilolu bir kedi uyuşuk ve yavaş olur. Fonksiyonları ve hareketleri meslektaşları ile karşılaştırıldığında oldukça yavaştır. Obez bir kedi sağlıklı bir kediyle aynı enerjiyi paylaşmaz. Şişmanlık kedinizi yavaşlatır ve ileride daha çok kilo alımına ve sağlık problemlerine yol açabilir. Bu tür kediler genellikle 16 saatten fazla uyumaktadırlar çünkü, enerji seviyeleri oldukça hızlı düşer ve böylece kolayca yorulur ve uyuyakalırlar.

-Avcılık:

Kediler doğada yırtıcı hayvanlardır bu da yiyecekleri için avlanmaları gerektiği anlamına gelir bu da çok fazla enerji harcamak demektir. Hedefi izleme, kovalama ve hedefi yakalama faaliyetleri çok fazla fiziksel güç gerektirir. Avcı bir kedi bu harcadığı enerjiyi aralarda küçük şekerlemeler yaparak karşılar. Evcil kediler hayatta kalmak için avlanmak zorunda olmasa da, onlar da 14 saatten fazla uyuma içgüdülerini hala korumaktadır.

-Hastalıklar:

Tıpkı insanlar gibi hayvanlarda hastalandıklarında dinlenme ihtiyacı hissederler. Atak, koşan ve tırmalayan bir kedi canlı bir kedidir ancak kediniz her zamankinden daha uyuşuk görünüyor ve çok daha fazla uyuyorsa bir veterinere gitmeniz gerekebilir. Anemi ve hipotiroidi gibi hastalıklar kedinizde güçsüzlüğüne neden olabilir ve bu da kedinin normalden daha çok uyumasına neden olabilir.

6296_stock-footage-cat-sleeping-by-pool

-Yaş:

Bir yaşın altındaki bebekler gün boyu uyuma eğilimindedir tıpkı insanlar gibi, yavru kediler de büyürken yetişkin kedilerden daha çok uyumaktadır. Bir kedinin yaşı onların uyku alışkanlığında önemli bir rol oynar. Yeni doğmuş bir yavru ilk birkaç hafta boyunca neredeyse tüm gün uyur. Eklem sorunları ve artrit gibi sağlık sorunları da onların hareketliliğini etkiler, onları yavaşlatır. Kedilerin günde 16 saate kadar uyuması normaldir ancak yavru kedilerin ve yaşlı kedilerin daha çok uyuyabileceklerini hatırlatalım.

-Hava Durumu:

Kediler de tıpkı bizim gibi hava şartlarından etkilenmektedir. Kapalı bir ortamda yaşasalar bile, soğuk ve yağmurlu bir gün kedinizi daha uykulu yapacaktır ve böyle bir günde kediniz hemen uyumak için sıcak bir köşe arayacaktır.

-Zamanlama:

Daha öncede bahsedildiği gibi kediler alacakaranlık hayvanlarıdır. Gece karanlık saatlerde ve gündüz saatlerinde uyumaktadırlar. Özellikle yavrular olmak üzere kediler genellikle geceleri ve sabaha karşı ayaktadırlar. Ancak bazı kedilerin sevdikleri ile vakit geçirebilmek için uyuma paternlerini değiştirdikleri görülmüştür. Hatta bazı kediler uyuma saatlerini yemek saatlerine uygun hale getirirler. Bu nedenle evcil kedilerin uyuma süreleri farklı olabilmektedir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/why-do-cats-sleep-so-much.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.