Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Y Kromozomu Kaybı, Erkeklerde Kısa Yaşam Süresini ve Yüksek Kanser Riskini Açıklayabilir

0 51

Y Kromozomu Kaybı, Erkeklerde Kısa Yaşam Süresini ve Yüksek Kanser Riskini AçıklayabilirErkeklerin kadınlara göre toplamda daha az ortalama yaşam süresine sahip olduğu genellikle bilinen bir durumdur. Uppsala Üniversitesi araştırmacıları tarafından son zamanlarda yapılan bir çalışmanın bulgularına göre kan hücrelerindeki Y kromozomu kaybı ile kısa yaşam süresi ve diğer organlardaki kanserden ölüm oranının yüksekliği arasında bir ilişki vardır.

Erkeklerde ortalama yaşam süresi kadınlara göre daha düşüktür ve kanser oluşumu ile kanserden ölüm oranı erkeklerde kadınlardan daha fazladır. Fakat bununla beraber, cinsiyetler arasındaki bu farkın arkasındaki Y Kromozomu Kaybı, Erkeklerde Kısa Yaşam Süresini ve Yüksek Kanser Riskini Açıklayabilirmekanizma ve muhtemel risk faktörleri büyük oranda bilinmiyor. Normal hücrelerdeki DNA’larımızda meydana gelen tahribatlar yaşamımız boyunca birikir ve kanser veya diyabet gibi hastalıkların ortaya çıkmasında etkilidirler. Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir grup, Nature Genetics dergisinde yayınladıkları yeni bir çalışmaya göre 1600’den fazla yaşlı erkekten aldıkları kan örneklerindeki DNA’yı analiz ettiler. En yaygın genetik değişimin beyaz kan hücrelerindeki (akyuvarlar) Y kromozomu kaybı olduğunu buldular.

Erkek grubu üzerinde yıllarca çalışmalar yapıldı ve araştırmacılar akyuvar hücrelerindeki Y kromozomu kaybı ve yaşam süresinin kısalığı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarabildiler.

Çalışmanın liderliğini yapan Uppsala Üniversitesi, İmmünoloji, Genetik ve Patoloji bölümünde araştırmacı olarak çalışan Lars Forsberg, “Ölüm nedeni ne olursa olsun kan hücrelerinin büyük bir kısmında Y kromozomu kaybı olan erkekler kısa yaşam süresine sahiptirler. Biz ayrıca Y kromozomu kaybı ile kanserden ölüm riski arasında da bir ilişki tespit ettik.” dedi.

Y kromozomu sadece erkeklerde bulunur ve Y kromozomunda bulunan genler şimdiye kadar büyük oranda cinsiyet belirlenmesi ve sperm üretimiyle ilişkilendirilmiştir.

Uppsala Üniversitesi İmmünoloji, Genetik ve Patoloji bölümünde profesör olan Jan Dumanski, “Muhtemelen daha önce Y kromozomunun küçük, önemsiz ve çok az genetik bilgi içerdiğini duymuşsunuzdur. Aslında bu doğru bir ifade değil. Bizim sonuçlarımızın gösterdiğine göre Y kromozomunun tümör hücrelerinin baskılanmasında önemli bir rolü vardır ve erkeklerin kadınlardan daha sık kansere yakalanma nedenini açıklığa kavuşturabilir. Biz, gelecekte, Y kromozomu analizlerinin erkeklerde kanser gelişme riskinin tahmin edilmesinde kullanışlı ve genel bir belirleyici haline geleceğine inanıyoruz.” dedi.

Kaynakça:
www.sciencedaily.com/releases/2014/…

Yazar: Mücahit Yüce

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku