Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Evinizi Mükemmel Şekilde Döşemek İçin En Özel İpuçları

0 247

Ev dekorasyonu her zaman hem ilgi çekici hem de zorlu bir süreç olur. Evin dizaynı, duvar girinti çıkıntıları, odanın genel şekli, olmasını istediğimiz duvar rengi, zevkler, beğeniler derken birçok parametre ortaya çıktığından dolayı dekorasyon çok kolay bir iş hiçbir zaman olmamıştır.

Buna karşın, aynı zamanda çok zevkli ve bir o kadar da eğlenceli olabilmektedir. Önemli olan, dekorasyonda bizlere gerekli birkaç küçük püf noktayı bilmek ve evleri ya da diğer mekanları buna göre dekore edebilmektir.

7390_interesting-room-designs-14Özellikle de hanımların çok sevdiği ev dekorasyonunda bilinmesi gereken birkaç husus bulunur. Tüm bu noktalar bir araya geldiğinde ise mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir. Hem kişilerin ince zevklerini ortaya çıkaracak hem de rahat ve konforlu eve sahip olmak hiç de zor değil.

Evi dekore ederken öncelikle renk ve stile karar verilmelidir. Minimal tarzın mı retro tarzın mı yoksa klasik tarzın mı kullanılacağı önemlidir. Daha sonra oluşturmak istenen atmosfere göre bir tarz belirlenmelidir, örneğin mevcut durumda çok antika eşya varsa bunu minimal tarza uyarlamak oldukça zor olacaktır. Ancak bu antika eşya eğer tek bir obje ise, ince zevklerle düzenlenmiş köşede ve uygun bir yerde bu eşyayı sergilemek mümkündür.

Dekorasyonda çok keskin noktalar yoktur. Evinizi genel anlamda aynı tarzda dekore edebilecekken, odalara göre bir ambiyans yaratmak da mümkündür. Örnek verilecek olursa, bu farklı tarzları evinizde kullanırken, bir mutfak ve bir salonda ortak kombin kullanmak muhakkak ki ortamda sıcaklık ve güven unsuru oluşturacaktır. Ancak mutfak ve salon aynı tarz diye yatak odanız da aynı havada olacak diye bir kaide de tabi ki yok. Yatak odasında farklı bir tarz seçebilir ve sadece size özel, sizin görebileceğiniz odanızda hayal gücünüzü konuşturabilirsiniz.

7390_ev-dekorasyonu-kartonpiyer-modelleriEvinizi dekore ederken ve bu tarzları belirlerken en kolay yol bir pano oluşturmaktır. Bu panoya çok sevdiğiniz bir dokuyu, bir rengi ya da bir aksesuar resmini iliştirebilirsiniz. Dolasıyla bu size dekorasyon işlerini yaparken çok yardımcı olacaktır. Bunun dışında zaman alacak mekanik ve elektrik uygulamaların girdiği bölümlere en başta karar verip bunların siparişlerini vermeniz gerekir. Diğer türlü, işin bitiş sürecini belirlemiş olduğunuz vakte göre işinizin daha uzun sürmesine neden olacak can sıkıcı sonuçlar ortaya çıkabilir. Evin demirbaşı sayılabilecek banyo ve mutfak bölümlerinde kullanılacak bir banyo mobilyasının ya da bir mutfak mobilyasının kararı önceden verilmelidir.

Aynı zamanda bir diğer püf nokta da dekorasyona başladığınız vakit kararlarınızın kesinleşmiş olmasıdır. Bu süreden sonra değiştireceğiniz karar sizi maddi ve manevi sıkıntıya sokacaktır.

Evinizde dar ve karanlık bir mekan varsa buraya büyük bir ayna koyarak bu mekana ferahlık katabilirsiniz. Ayrıca elinizde çok sayıda çerçeve veya resim varsa bunları değerlendirmek için salonda bir büfenin üzerinde hepsini ahenkli bir şekilde dizerek güzel bir köşe oluşturabilirsiniz. Rahat ve sıcak bir atmosfer oluşturmak için kendi tarzınıza göre belirlediğiniz kriterlerde özellikle de metallerine, ayaklarına dikkat ederek abajurlar seçebilir ve dekorasyonda bu aksesuarlardan yararlanabilirsiniz.

7390_ev-dekorasyon-onerileri-2Eğer “”ben bir keyif insanıyım”” diyorsanız bir şömine köşesi evde harika bir atmosfer meydana getirecektir. Bu şömine köşesine genel mekan renginden daha koyu bir renkle vurgu yapabilir ve renk oyunları sayesinde dikkatleri oraya çekerek iyi bir görsel şölen oluşturabilirsiniz.

Daha rahat bir ortam ve ev dizaynı oluşturabilmek için ise renk seçimlerimizde mavi, mine, lila, akua renklerini tercih edebilirsiniz. Böylelikle natural renklerden yardım alınmış olur ve ortamınız hem şık hem de daha sportif bir görüntü sergiler. Örneğin perde seçerken yanına natürel tonlarda fonlar koyarak mekana zenginlik katabilirsiniz. Bu fonlar sayesinde odak noktası oluşturulmuş olur. Eğer tavanlar çok alçaksa ve dikkatler başka tarafa çekilmek isteniyorsa, dikey boyalı doku ya da dikey şekilli duvar kağıdı kullanılarak bu sorun da çözüme kavuşturulabilir.

Tüm bu ince detayları yerli yerinde kullanan herkesin mükemmel bir ev dizaynına sahip olması işten bile değil. Böylelikle de gıptayla bakılacak bir evin sahibi ve sahibesi olmak kaçınılmaz sonuç olacaktır. Geriye ise, aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte güzel bir yuva atmosferinde güzel zamanlar geçirmek ve çok mutlu hissetmek kalacaktır.

Kaynakça:
Yapı Malzeme ve Dekorasyon Dergileri

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.