Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yaban Marulu Nedir, Bileşenleri ve Kullanım Bilgileri Nelerdir?

0 670

19. yüzyılda insanlar ağrıyı hafifletmek için yabani marul veya afyon marulu olarak bilinen bitki çeşidini yaygın olarak kullanmışlardır. Bu bitkinin güvenli olup olmadığı ise pek çok kişi tarafından merak edilen bir durumdur. Bu yazıda yaban marulunu ne olduğu bileşenleri ve kullanım bilgileri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Yabani Marul Nedir?

Yabani marul (Lactuca virosa) Avrupa ve İran’a özgü bir bitkidir. Günümüzde, Batı Asya, Kuzey Amerika ve Kuzey Afrika’da da bulunmaktadır. Bienal bir bitkidir, yani yaşam döngüsünün ikinci yılında çiçek açmaktadır. 2 metre yüksekliğe kadar büyümekte ve sarıçiçekleri vardır. Genel olarak vahşi marul güneşli, kıyı bölgelerinde gelişmektedir. Yabani marul afyon marul olarak da bilinmektedir. Daha az yan etkisi nedeniyle 19. yüzyıldan beri afyona alternatif olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitki boğmaca, ağrı kesici ve yatıştırıcı veya sakinleştirici olarak kullanılmıştır.

Aktif Bileşikler

Yaban Marulu Nedir, Bileşenleri ve Kullanım Bilgileri Nelerdir?Latince’deki Lactusa virosa zehirli sütlü ekstrakt anlamına gelmektedir. Tüm bitki, yapraklar veya saplar çizildiğinde serbestçe akan sütlü bir meyve suyu bakımından zengindir. Suyu acı bir tada ve kötü bir kokuya sahiptir. Açıkta bırakıldığında kurur, sertleşir ve kahverengiye döner. Ortaya çıkan bu ürün laktukaryum olarak bilinmektedir. Lactucarium, ağrı giderici, yatıştırıcı ve öksürük baskılayıcı özelliklere sahip biyoaktif bileşikler içermektedir. Dolayısıyla, mutluluk ya da hafif bir öfori hissi de üretebilmektedir.
Günümüzde birçok yabani marul ürünü bulunmaktadır. Bunlar, ağrı, uykusuzluk, kaygı ve diğer durumlara yardımcı olduğu iddia edilen tentürleri, çayları, yağları ve kapsülleri içermektedir. Kullanıcılar sadece doğal olduğu için güvenli olduğuna inanmaktadırlar. Bununla birlikte, yanlış hazırlanmışsa yabani marul toksik olmaktadır. Ayrıca sakinleştirici ilaçlarla etkileşime girmektedir. Tıbbi olarak kullanmak isteyen kişiler için, bilgi sahibi olmak tehlikelerden kaçınmanın anahtarıdır.

Yabani Marul Nasıl Kullanılır?

Ne katı marulun ne de takviyelerinin, katı klinik araştırmaların toplam eksikliği nedeniyle FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmadığı unutulmamalıdır. Ekler söz konusu olduğunda, yönetmelikler üretim standartları belirlemektedir, ancak bunların güvenli veya etkili olduklarını garanti etmemektedir. Yabani marul ile takviye almadan önce uzman bir doktorla görüşülmelidir.

Bu Bitkinin Kullanımındaki Zorluklar

Kişi yabani marulları tanımayı başarabilse bile, bitkinin hazırlanması özellikle ağrı kesici bir tentür olarak zor olmaktadır. yaban marulu kullanımında bazı temel zorlukları bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Yabani marul doğru zamanda hasat edilmelidir. Toplandıktan sonra özsu çıkarmak zaman, sabır ve bilgi gerektirmektedir. Ana aktif bileşikler özsu içinde konsantre edildiğinden sadece tüm bitkinin harmanlanması, ağrı kesici bir etkiye sahip değildir.
• Taze bitkinin yutulması veya normal zamandan önce hasat edilmesi örneğin Ağustos / Eylül yerine Mayıs ayında olduğu gibi toksik olmaktadır
• Aktif bileşenler suda sadece az çözünür, yani çay ve su ekstraktlarının (reçine) ağrıyı hafifletici etkisi bulunmamaktadır
• Veriler en iyi hazırlama yönteminden yoksundur
• Klinik çalışmalarda etkileri belirlenmemiştir
Bununla birlikte yabani marul ürünleri ticari olarak ekstreler sıvı veya kapsüllenmiş, yabani yapraklardan toz, çay için kurutulmuş yapraklar, çay poşetleri, tentürler, reçine ve tohum yağı olarak satılmaktadır.

Çayı Nasıl Yapılır?

Belirtildiği gibi, kurutulmuş yapraklardan hazırlanan yabani marul çayının ağrı kesici olmasıYaban Marulu Nedir, Bileşenleri ve Kullanım Bilgileri Nelerdir?olası değildir. Yapraklar aktif bileşiklerde düşüktür ve bunlar da suda iyi çözünmemektedir. Yine de, bazı kişiler sadece tat almak veya bağırsak iltihabını yatıştırmak için kullanmaktadır. Çay yapmak için 1-2 çay kaşığı kurutulmuş yaprak kullanılmaktadır ve yaprakların üzerine kaynar su dökülerek 5-10 dakika bekledikten sonra süzerek tüketilmelidir.

Reçine/Su Ekstraktları ve Tentürler

Yabani marulun özü Lactucarium alkolde çözünmektedir. Bu nedenle, tentürlerin ve alkollü ekstraktların ağrı kesici etkisi olması daha olası bir durumdur. Bazı kaynaklar sadece tüm bitkinin karıştırılmasını ve bir su veya reçine özütü yapmak için ısıtılmasını önermektedir. Bu karışım bağırsak yatıştırıcı, cilt iltihaplarını ve güneş yanıklarını azaltmak için merhem olarak kullanılmaktadır. Ayrıca haşlanmış bitki de lavman olarak kullanılmaktadır ancak ağrı kesici özelliği bulunmamaktadır. Bilimsel literatür açıkça acı veren bileşiklerin yabani marul yapraklarında düşük olduğunu söylemektedir ve dahası suda iyi çözünmemektedirler. Bu yüzden ağrı kesici tentürler geleneksel olarak özsudan hazırlanmakta ve alkolde çözülmektedir.
Bunu akılda tutarak, etkili yabani marul tentürlerinin hazırlanması kolay değildir. Saygın kaynaklardan alkollü özler veya tentürler satın almak en iyi yoldur. Çünkü ağrıyı hafifletmek ve bir tentür hazırlamak için, önce özü çıkarmak için hassas bir süreçten geçilmesi gerekmektedir. Kişi yabani ot hasadı konusunda deneyimli ise, bitki özsuyu toplamayı başarmış olabilir. Bazı kişiler özü doğrudan votka gibi alkolle eritmeyi önerirken, bazıları ise önce kurutmayı önermektedir. Ancak hangi yöntemin daha etkili olduğu belirsizdir.

Dozaj

Yaban Marulu Nedir, Bileşenleri ve Kullanım Bilgileri Nelerdir?Yabani marul FDA tarafından herhangi bir durum için onaylanmadığından resmi bir doz bulunmamaktadır. Daha önemlisi, doz kullanıcının ürününe, yaşına ve sağlık durumuna bağlı olduğu için yabani marul ürünleri için standart bir doz yoktur. Bazı dozajlar anekdot olarak önerilmektedir ve bilimsel çalışmalarda doğrulanmamıştır. Bu dozajlar aşağıdaki gibidir:
• Yabani marul çayı: Günde 3 defaya kadar 1 bardak çay
• Reçine: Gerektiği kadar 1,5 gram reçine. Bununla birlikte ağrı kesici bileşiklerde hem çay hem de reçine çok düşüktür
• Tentür: 12-24 damla, 2x-3x/gün
Hayvan çalışmaları, 2-15 mg/kg ekstrakt ile ağrıyı azaltmayı başarmıştır. 160 lbs ağırlığındaki bir kişi için, en düşük etkili dozaj yaklaşık 150 mg/güne eşittir. Bununla birlikte, bu dozaj hayvanlardan insanlara tercüme edilmemektedir. Güvenlik verilerinin eksikliği ve olası toksisite nedeniyle yüksek dozlar önerilmemektedir. Yabani marul kullanımı bazı semptomları rahatlattığı bildirilmektedir. Bu semptomlar aşağıdaki gibidir:
• Bel, omuz ve kronik ağrı
• Şişkin disk
• Diş ağrısı
• Eklem ağrısı
• Migren ve baş Ağrısı
Bununla birlikte birçok yabani marul takviyesi yaygın olarak bulunmaktadır ancak standart değildir. Bu kısmen etkinliklerinin neden bu kadar değişebileceğini açıklamaktadır. Yabani veya afyon marul neredeyse unutulmuş bir doğal ağrı kesicidir. Mevcut araştırma, insanlara hala bir opioid salgınının ortasında umut vermektedir. Ayrıca en iyi özü veya tentür olarak alınmaktadır.

Kaynakça:
ncbi.nlm.nih.gov
skilledsurvival.com
gaiaherbs.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.