Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yacon’un (Kara Elma) Sağlık Açısından Faydaları

0 487

Öğütülmüş elma olarak da bilinen yacon, sağlık açısından pek çok faydası olan ve dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen lezzetli bir meyvedir. Yacon’un bilimsel adı Smallanthus sonchifolius’tur ve Asteraceae familyası olan Smallanthus cinsine aittir. Ayrıca Yacon, Bolivya sunroot, Strawberry jicama, Earth Apple , Sweet root, Yacon Strawberry, Yacón ve Peru yer elması olarak da bilinmektedir. Genel olarak, tatlı tadı, gevrek ve yumrulu kökleri için Kolombiya’dan Kuzey Arjantin‘e kadar kuzey ve orta And Dağları’nda yetiştirilmektedir. Tazmanya, Güney Avustralya ve Yeni Zelanda’da iyi yetiştirilmektedir. Son zamanlarda Malezya, Filipinler, Çek Cumhuriyeti, Güney ABD, Rusya, Kore, Tayvan ve Japonya‘da tanıtılmıştır. Bu meyvenin Güney Amerika’nın Andean bölgelerine özgü olduğuna inanılmaktadır, ancak günümüzde aynı zamanda evsel ve ticari amaçlarla tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir.
Yacon, Kudüs enginarının ve ayçiçeğinin yakın akrabasıdır. Bitki, etli depolama köklerine bağlı çok yıllık köksaplara sahiptir. Köksaplar toprak yüzeyinin altında oluşmaktadır ve sürekli olarak hava filizleri üretmektedir. Yenilebilir bir depolama yumruğunun ağırlığı birkaç yüz gramdan bir kilograma kadardır. Bitkiler, büyüme mevsiminin sonunda küçük ve göze çarpmayan sarı renkli çiçekler üretmektedir. Yumrular, fruktozdan yapılan sindirilemeyen bir polisakkarit olan fruktooligosakkaride sahiptir. Fructooligosaccharides, düşük kalori değerine sahip olduğu için insan sindirim sisteminden metabolize edilmeden geçen tatlı bir tada sahiptir. Prebiyotik etkisi nedeniyle kolon sağlığını ve sindirimi destekleyen faydalı bakteriler tarafından kullanılmaktadır. Yacon bitkileri, yaklaşık 2 m yüksekliğe kadar kolayca büyüyebilmekte ve büyüme mevsiminin sonunda küçük, göze çarpmayan sarıçiçekler sağlayabilmektedir. And Dağları’nın yerli halkları (ulluco, oca ve mashua) tarafından evcilleştirilen bir dizi diğer kök sebzenin aksine, fotoperiyoda duyarlı değildir ve subtropiklerde de endüstriyel bir verim yaratabilmektedir.
Geleneksel olarak kökleri, çiftçiler tarafından Amazon’a doğru inen And Dağları’nın doğu yamaçlarındaki midelevasyonlarda geliştirilmektedir. Sulu yumruların saha çalışması sırasında hoş bir ferahlık kaynağı sağladığı tarla sınırları boyunca ara sıra geliştirilmiştir. 2000’lerin başına kadar, sınırlı yerel menzilinin hemen dışında nadiren tanınmıştır ve kentsel pazarlarda mevcut değildir; ancak, önerilen antihiperglisemik nitelikleri nedeniyle Japonya’da kullanıldığına dair basın raporları, mahsulün diğer Peru şehirleriyle birlikte Lima’da yaygın olarak tanınmasını sağlamıştır. Ayrıca şirketler yacon şurubu ve çayı gibi yeni ürünler geliştirilmiştir. Her iki ürün de şeker hastaları ve diyet yapanlar tarafından çok beğenilmektedir.

Yacon'un (Kara Elma) Sağlık Açısından FaydalarıYacon Bitki Tanımı

Yacon, yüksekliği 1,5 ila 2,5 metre arasında büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Kök sistemi, 25 cm uzunluğunda ve 10 cm çapında 4 ila 20 etli, fuziform ve yumrulu kökten oluşmaktadır. Bir hava gövdeleri, yoğun bir şekilde tüylü ve yeşil ila morumsu olan yarı köşeli veya silindiriktir. Bir üst yapraklar aceleci, deltoid, yoğun tüylü yan kanatlara sahiptir ve yaklaşık 33 cm uzunluğunda ve 22 cm genişliğindedir. Alt yapraklar aceleci veya subhastattır, genişçe ovaldir, tabanda birleşmektedir ve yoğun şekilde tüylüdür. Üst ve alt epidermiler, 0,05 mm çapında ve 0,8 ila 1,5 mm uzunluğunda trikomlara sahiptir. Çiçeklenme, 1 ila 5 eksenden oluşan terminaldir ve çiçekler parlak turuncudan sarıya değişmektedir. 12 mm uzunluğunda ve 7 mm genişliğinde 2 veya 3 dişli kıkırdağa ve 13 ila 15 ışın çiçeğine sahiptir. Yacon (Öğütülmüş Elma) yüksek miktarda C Vitamini, A Vitamini, Kalsiyum, Demir ve fruktooligosakkaritler içermektedir. Sağlık yararları arasında bağışıklığın güçlendirilmesi, şeker hastalığının önlenmesi, sindirimin iyileştirilmesi ve kanseri de önlemesi yer almaktadır.

Yacon’un Besin Değeri

Yacon birçok Vitamin, Mineral ve diğer bileşenleri içermektedir. Yacon vitaminlerinden bazıları C Vitamini, A Vitamini, Riboflavin, Tiamin, Folat, Niasin, Piridoksin, Pantotenik asit ve Riboflavin’dir. Ayrıca birçok sağlık avantajı olan uçucu yağ, diyet lifi, sodyum ve potasyum içermektedir. Bunun dışında ayrıca kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, bakır ve manganez gibi mineraller de vardır. Yacon’un en iyi yanı sıfır kolesterol içermesidir.

Yacon’un Sağlık Açısından Yararları

Yacon yumruları su ve fruktooligosakkaritlerden oluşmaktadır. Bu, karbonhidrat şekerlerinin çoğunun vücut tarafından sindirilemediği anlamına gelmektedir, bu da düşük kalori seviyesine neden olmaktad ve fazla şekerin kan dolaşımına girmesini önlemektedir. Diğer tüm besinlerin mineral ve vitamin emiliminde vücudun artışına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve fosfor içermektedir. Yacon’un birçok sağlık yararları bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Sindirime Yardımcı Olur

Yacon, fruktooligosakkaritlerin ve inülinin varlığından dolayı sindirim sistemine çeşitli avantajlar sunar. Prebiyotik bir besin olarak, sindirim sistemini sağlıklı ve iyi işleyen bir durumda tutmaya yardımcı olan sindirim sistemi dostu mikropların gelişimine yardımcı olmaktadır. Çalışmalar, düzenli olarak Yacon tüketiminin sindirimi iyileştirebileceğini, mide de kompleks protein ve karbonhidratın sindirimine yardımcı olan sindirim suyunun üretimini teşvik etmeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Yacon, vücutta mikrofloranın sağlığının yanı sıra büyümeyi de uyaran prebiyotik bakterilere sahiptir. Probiyotik bakteriler sağlıklı olduğunda veya iyi bakıldığında, vücut mineral ve vitamin alımını en üst düzeye çıkarabilmektedir. Yacon, şişkinlik, kabızlık, kolon kanseri ve mide ülseri gibi diğer mide-bağırsak rahatsızlıklarını azaltan hafif bir müshil etkisine sahiptir.

Diyabet Riskini Önler

Şeker hastalığının temel nedeni kandaki şeker seviyesinin yükselmesidir. Kan dolaşımındaki şeker emilimini yavaşlatmaya yardımcı olan fruktooligosakkaritlerin varlığı nedeniyle, yacon tüketiminin insülin üretimini iyileştirmeye yardımcı olduğu ve böylece şeker seviyesinin düşeceği farklı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Kişide şeker hastalığı varsa, şeker seviyesini kontrol etmek ve diyabet riskini önlemek için düzenli olarak yacon tüketmesi önerilmektedir.

Anti-inflamatuar Özellikler İçerir

Yacon, ağrı ve şişliği azaltmak için çok faydalı olan anti-enflamatuar özellikler içermektedir. Yacon’da bulunan yüksek miktarda mineral ve vitamin içeriği nedeniyle, antiinflamatuar görevi görmektedir; Düzenli olarak tüketiminin artrit gibi iltihapla ilgili çeşitli sorunları azaltabileceği kanıtlanmıştır.

Kilo Vermeyi Yardımcı Olur

Yacon şurubunun yacon bitkisinin köklerinden geldiği ve kilo vermede faydaları olduğu bulunmuştur. Şurup, sindirim sistemi tarafından işlenmeyen fruktooligosakkaritler (FOS) içermektedir ve bu nedenle ek kalori içermemektedir. Midenin içinde fruktooligosakkaritlerin varlığından dolayı bağırsak dostu bakterileri besleyebilmekte ve obezite önleyici özelliklere sahip kısa zincirli doymamış yağlar vermektedirler. FOS’un aynı şekilde, grelin adı verilen iştah hormonunu azaltarak aşermeyi kontrol etmede yararlı olduğu gözlemlenmektedir. Araştırmacılar, yacon tüketiminin kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olduğunu doğrulamıştır. Nişasta içermemesine rağmen vücudu düşük kalori ile doldurmaktadır. Bu, yacon’un müshil etkisi nedeniyle mümkündür ve bu bitki tükettikten sonra tokluğu arttırmaktadır.

Yacon'un (Kara Elma) Sağlık Açısından FaydalarıKanser Riskini Önler

Yacon’da bulunan yüksek miktarda antioksidan nedeniyle genel sağlık için çok faydalıdır ve ayrıca çeşitli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olmakta ve sağlıklı hücrelere oksidatif hasar vermelerini önlemektedir. Bu serbest radikaller, kolon kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri vb. gibi çeşitli kanser türlerinin ana nedenidir. Yacon şurubunda kanserle savaşan yiyecekler var. Bir çalışma, insan rahim ağzı kanseri hücrelerinin incelenmesi üzerindeki antikanser etkisini göstermek için yapılmıştır. Çalışma, Yacon’daki bileşiklerin kanser hücrelerinin çoğalmasını ve büyümesini engellediğini göstermektedir. Başka bir çalışma, Yaco’nun yapraklarında ve köklerinde büyüyen bir mantarın kolon, deri, kan ve beyin kanserlerine karşı antikanser etkiler gösterdiğini göstermektedir. Araştırmalar, Yaco şurubunun kanser için doğal bir tedavi olduğunu göstermektedir.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Yacon’da bulunan fruktooligosakkarit bileşiği sadece kilo kaybını teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda LDL kolesterol seviyesini ve trigliseridleri düşürmeye de yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tüketenlerin vücutlarında daha az LDL kolesterolü olduğu farklı çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yacon C vitamini ve A vitamini mevcut yüksek miktarda bağışıklık sistemi için çok faydalıdır. C vitamini, vücuttaki beyaz kan hücrelerinin üretimini artırarak vücuda bakteri ve virüs gibi yabancı istilacılardan korumaya ve ayrıca hücrelere oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olmaktadır. Çalışmalar, düzenli olarak tüketiminin bağışıklığı geliştirebileceğini ve soğuk algınlığı, grip vb. gibi çeşitli yaygın hastalıkları önleyebileceğini kanıtlamıştır.

Kemikleri Güçlendirir

Yacon, vücutta kalsiyum emilimini artıran fruktooligosakkaritlere sahiptir. Kritik kemiklerini kaybetme şansı yüksek olan menopoz sonrası ve menopoz öncesi kadınlar için çok önemlidir. Araştırmalar, Yacon’un osteoporoz gibi kemik hastalıklarının önlenmesinde ana faktör olan kemiklerdeki magnezyum ve kalsiyum gibi mineral konsantrasyonunu artırdığını göstermektedir. Doğal bir tedavi rejimi olan osteoporoz diyetine Yacon şurubu eklenmelidir. Fructooligosaccharides, kolondan mineral emilimini artırmaya yardımcı olmaktadır. Kemik kütlesinin düzenlenmesinde rol alan magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi diyet minerallerine daha fazla maruz kalma sağlayarak kemik kütlesinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Kan Basıncını Düzenler

Yacon’da bulunan yüksek miktarda Demir nedeniyle genel sağlık için çok iyidir ve kansızlığı önlemeye yardımcı olmaktadır. Herkesin bildiği gibi anemi vücuttaki demir eksikliği hastalığıdır. Yani Yacon gibi demir açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesi vücuttaki demir seviyesini artırabilmektedir ve böylece anemi riskini engellemektedir. Bununla birlikte Yacon, kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olan ve kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı azaltan vazodilatör görevi gören potasyum içermektedir. Vücudun en çok ihtiyacı olan kısımlarına kan akışını ve oksijenlenmeyi arttırmaktadır. Ayrıca ateroskleroz, felç veya kalp krizi gelişme riskini azaltmaktadır. Potasyum, sodyum ile vücuttaki doku ve hücrelerdeki sıvı dengesini de düzenlemektedir.

Vücudu Detoksifiye Eder

Yacon, doğası gereği idrar söktürücüdür, yani vücuttaki fazla suyu, toksini, ürik asidi ve diğer istenmeyen elementleri vücuttan atmaya yardımcı olan idrar sıklığını iyileştirmektedir, bu nedenle düzenli olarak tüketimi azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Karaciğerde ve böbreklerde taş oluşumu idrarla vücuttaki fazla kalsiyumu attığı için taş oluşumunun ana sebebidir. Düzenli olarak bu Yacon tüketiminin yanı sıra, idrarın % 4 oranında yağ içerdiği için vücut ağırlığının da düşürülmesine yardımcı olmaktadır, böylece vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olan fazla vücut yağının idrar yoluyla atılmasına yardımcı olmaktadır.

Karaciğeri Korur

Karaciğer glikoz kaynağıdır, bu nedenle Yacon tüketimi yoluyla glikozun düzenlenmesi karaciğeri osme şekilde etkilemektedir. Çalışmalar, Devedikeni ile birleştirildiğinde yeterli miktarda Yacon’un karaciğerde yağ birikimini önlediği ve karaciğerin işlevlerinin yanı sıra uygun sağlığı da koruduğunu göstermektedir. Katılımcılarda günde 0,8 gram silimarin ve 2,4 gram yacon ile yapılan çalışma, takviye kombinasyonunun kolesterol seviyesini iyileştirdiğini ve karaciğerde yağ birikimini önlediğini göstermektedir. Bu nedenle araştırmacılar, silimarin ve yacon’un karaciğerin sağlıklı işlevlerini desteklediği sonucuna varmışlardır.

Kardiyovasküler Sağlığı Korur

Kardiyovasküler hastalıklar, dislipidemi ana risk faktörü haline gelen ölümün başlıca nedeni haline gelmiştir. Yacon, ana rezerv karbonhidrat olan fruktooligosakkaritleri içermektedir. Ayrıca hem yapraklarda hem de köklerde önemli miktarda polifenol bulubnaktadır. Yapılan çalışma, Yacon ekstraktının yüksek fenolik bileşen varlığı nedeniyle hipolipidemik, hipoglisemik ve antioksidan aktiviteler gösterdiğini ortaya koymuştur.

Testosteronu Geliştirir

Düşük testosteron seviyesi, tip 2 diabetes mellitus ve ayrıca kardiyovasküler hastalıklar geliştirme şansını düşürmekle ilgilidir. Yacon şurubu, testosteron için doğal bir güçlendirici ve kısırlık tedavisi görevi görmektedir. Hayvan üzerinde yapılan çalışma, Yacon özlerinin serum testosteron seviyelerini ve sperm sayısını arttırdığını göstermektedir. Terapötikler ve Biyomoleküller üzerinde yapılan başka bir çalışma, bitkisel takviyenin erkek kısırlığını tedavi etme olasılığını ve geç başlangıçlı hipogonadizm sendromu gibi düşük testosteron seviyelerini azaltma olasılığını göstermektedir.

Yacon'un (Kara Elma) Sağlık Açısından FaydalarıYacon’un Geleneksel Kullanımlar

• Halk hekimliğinde yapraklar tıbbi çay olarak hipoglisemi için,
• Geleneksel And tıbbında, kökler diyabette şeker kamışı yerine ve obeziteyi önlemek için,
• Maca, yorgunluk, kısırlık, tüberküloz ve anemiyi iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Yacon Nasıl Tüketilir?

• Yumrular deri soyulduktan sonra çiğ olarak tüketilmektedir.
• Yacon kökleri susuz ürünler, un, cips, dilim, püre, meyve suları ve şurup veya çay şeklinde tatlandırıcılar haline getirilmektedir.
• Yacon’un kurutulmuş yaprakları çay için kullanılmaktadır.
• Meyve salatalarına ekleyerek taze olarak tüketilmektedir.
• Meyve suyu şeklinde karıştırarak bir meyve suyu hazırlanmaktadır.
• Yacon kurutulabilmektedir ve ayrıca fermente turşu haline getirilebilmektedir.
• Köksaplar ve saplar sebze olarak tüketilmektedir.

Yacon Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Yaprakları sadece çay için kullanılmalıdır, çünkü doğrudan tüketildiğinde böbrekler için hafif toksik olduğu bulunmuştur.
• Sağlık sorunları olan kişiler kullanım için doktora başvurmalıdır.
• Çok fazla tüketim bağırsaklarda ağrıya neden olmaktadır.

Kaynakça:
https://www.organicfacts.net/health-benefits/other/yacon.html
https://draxe.com/yacon-syrup/
http://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=JP9303102
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4963912/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.