Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Birmingham Nasıl Bir Şehirdir?

0 760

Birmingham Nasıl Bir Şehirdir?Birmingham, 1973 yılında Avrupa Birliği’ne katılan Birleşik Krallık’ın sınırları dahilinde yer alan İngiltere’de bulunan bir şehirdir. Şehir, gerek Britanya gerekse de İngiltere açısından son derece önemli bir konuma sahiptir. Britanya’nın en eski ve de en tarihi şehirleri arasında kabul edilen Birmingham, günümüzde de bölgenin en önemli yerleşim yerleri arasında kabul edilir. İngiltere’nin orta-batı olarak adlandırılan hattında yer alan Birmingham, Londra haricinde bu bölgeye en yakın ve de en kalabalık olan şehir olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca Londra dışı nazara alındığı vakit, en çok nüfus artışı yaşanan şehir olması da bölgenin emlak potansiyelini son derece artırmaktadır. Öyle ki, Londra sonrasında en yüksek gayrimenkul fiyatları bu şehir sınırları dahilinde gözlemlenmektedir. Bölgenin en büyük şehirleri arasında yer alması şehre çeşitli unvanlar verilmesini de beraberinde getirmiştir. Aslında unvandan çok lakap olarak da adlandırabileceğimiz bu yakıştırmalar, şehri daha da bir popüler hale getirir. Bazı lakaplar ise şunlardır; ”Ticaret şehri”, ”Kuzeyin Venedik’i”, ”Bin ticaretin yapıldığı şehir”. Görüldüğü gibi şehir birçok lakapla anılır olmuştur. Ayrıca şehre özel bir de motto bulunur; bu ”İleri” olarak belirlenmiştir.

Birleşik Krallık’ın güney, İngiltere’nin ise orta kesiminde bulunan Birmingham, Türk nüfus açısından da son derece sık tercih edilen bir şehir olarak belirlenmiştir. Birleşik Krallık’a bağlı ülkelerde yaşayan yaklaşık olarak 400 bin Türk bulunur. Bu Türklerin yarısından fazlası ise başkent Londra ve civarında ikamet ederler. Londra’dan sonra Türk nüfusunun en çok olduğu yer ise Birmingham şehridir. Bu anlamda, olurda Birmingham‘a giderseniz; şehir merkezinde çok sayıda Türk işletmesine de rastlamanız son derece olağan bir durum olacaktır.

Birmingham Nasıl Bir Şehirdir?İngiltere açısından ele alındığı vakit, ülkenin West Midlands bölgesinde bulunan Birmingham, tarihin izlerini en yoğun taşıyan şehirlerin başında gelir. Konumu sebebiyle her dönem stratejik bir öneme sahip olmuş olan Birmingham, 600’lü yıllarda kurulmuş bir yerleşim yeridir. 1166’da şehir olarak lanse edilmeye başlayan Birmingham, 1889 yılına gelindiği vakit, resmi olarak bir şehir statüsüne kavuşmuştur. Birleşik Krallık metropolü olarak da 1 Nisan 1974 tarihinde ödüllendirilen bu şehir, günümüze dek uzanan süreçte son derece hızlı bir gelişim göstermiştir

Birleşik Krallık ve İngiltere açısından stratejik öneme sahip olan Birmingham, ülke şehirleri arasında en kalabalık olanlarındandır. Öyle ki, şehrin nüfusu nazara alındığı vakit, Birleşik Krallık’ın en kalabalık ikinci şehri olduğu ortaya çıkar. Şehir, merkezinde 1,2 milyona yakın bir insan topluluğuna ev sahipliği yaparken, şehrin sınırları dahilinde ikamet eden insan sayısı ise 3,7 milyon seviyelerine dayanmıştır. Bu da yaklaşık 10 milyonluk Londra sonrasında bu şehri, ülkenin en kalabalık şehri haline getirmektedir. Birmingham, aynı zamanda da Krallık sınırlarında yer alan en kozmopolit şehirlerdendir.

Bu şehirde de tıpkı Londra’da olduğu gibi her milletten insana rastlamanız mümkündür. Ayrıca şehir, Birleşik Krallık ekonomisine çok büyük bir katkı sağlar. Bu parametreye göre şehir, ülkenin en büyük ekonomiye sahip ikinci şehri konumundadır. Son yıllarda yapılan tanıtımlarla beraber Birmingham şehrine çok sayıda turist akın etmektedir. Turistler bölgeye birçok yolla ulaşma imkanına sahiptir. Bu anlamda şehir, hava meydanı ve tren bağlantılarına sahip oldukça büyük bir metropoldür. Londra’ya ziyaret gerçekleştirdiyseniz ve de Birmingham şehrini de görme arzunuz var ise, bu durumda tren ya da karayolu vasıtasıyla bölgeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Londra Birmingham arasında uçak seferleri de bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.