Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yakın Gelecekte Kullanılacak İnşaat Teknolojileri Nelerdir?

1 408

2022 mühendislik ve inşaat sektörü görünümüne göre, mühendislik ve inşaat yöneticilerinin yüzde 76’sı ileriki yıllarda dijital teknolojiye yatırım yapmayı planlıyorlar. En son inşaat teknolojisine yatırım yapmak, işletme sahiplerinin dijital dönüşümleri kolaylaştırmasına ve rekabette bir adım önde olmalarına yardımcı oluyor.Yakın Gelecekte Kullanılacak İnşaat Teknolojileri Nelerdir?

Mevcut süreçleri modernize etmenin gerçek, pratik uygulamaları ve faydaları vardır. Ve herhangi bir inşaat şirketi rekabet avantajını sürdürmek istiyorsa, yeni yaklaşımları stratejisine ve iş akışlarına entegre etmenin yollarını bulması gerekiyor.

Bu son teknolojiler, endüstrinin çalışma şeklini ve gelecekteki projelerin nasıl tamamlanacağını büyük ölçüde değiştirir.

Sektörü Etkileyen İnşaat Teknolojisi Türleri

Veri Toplama Uygulamaları
Dronlar
Yapı Bilgi Modelleme (BIM) Yazılımları
Sanal Gerçeklik ve Giyilebilir Cihazlar
3D Baskı
Yapay zeka

1. Veri Toplama Uygulamaları

Uygulamalar, inşaatta daha fazla norm haline geliyor ve bunun iyi bir nedeni var. Tabletlerin ve akıllı telefonların artan taşınabilirliği, daha fazla iletişim ve her yerden çalışma olanağı sağlar. Daha spesifik olarak, veri toplama uygulamaları inşaat şirketlerinin şantiyeden daha hızlı, daha doğru ve daha kaliteli veriler toplamasına yardımcı oluyor. Bu tür bir teknolojiyi mevcut süreçlerinize entegre etmek basittir ve aşağıdakiler dahil olmak üzere büyük faydalar sağlamaya devam ederken daha küçük bir ön yatırım gerektirir:

Önemli zaman tasarrufu ve azaltılmış veri girişi hataları. Veri toplama uygulaması kullanıcıları, veri girişi hatalarında yüzde 50’lik bir azalmayla birlikte her hafta 20’den fazla saha ve yönetim saatinin kaydedebilir.

Gelişmiş iş akışları. Veri toplama iş akışlarını otomatikleştirebilir, böylece bir formun gönderilmesi başka bir formun gönderilmesini tetikler ve bu şekilde, belirli bir görev tüm gerekli imzalar ve toplanan verilerle tamamlanana kadar devam eder. Ek olarak, bazı veri toplama uygulamaları, ekibinizin akıllı telefonlarında, tabletlerinde, dizüstü bilgisayarlarında, masaüstlerinde – temelde herhangi bir dijital cihazda – form gönderebilmesi için mobil formlar ve web formları uygulamaları sunar.Yakın Gelecekte Kullanılacak İnşaat Teknolojileri Nelerdir?

Geliştirilmiş güvenlik uyumluluğu. Veri toplama uygulamaları, günlük ekipman denetimlerinden ramak kala raporlamaya ve kapsamlı bir iş güvenliği analizine kadar her şeyi kolaylaştırabilir.

Anında raporlama. İster günlük iş raporlarına ister müşteri çıktılarında hızlı geri dönüşe veya yasal belgelere hızlı erişime ihtiyacınız olsun, bir veri toplama uygulaması raporlamayı kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca iş gereksinimlerinize göre raporları kolayca özelleştirebilirsiniz.

2. Dronlar

Dronlar en yaygın kullanılan gelişen inşaat teknolojisidir. Yerdeki bir ekipten daha hızlı ve doğru bir şekilde saha araştırmaları yapabilirler ve havadan görüntülemeden daha ucuzdurlar. Yüksek çözünürlüklü kameraları ve toplanan veriler, etkileşimli 3D veya topografik haritalar ve modeller oluşturabilir ve hacim ölçümleri alabilir.

Drone kullanmanın bir diğer faydası da köprüler veya yüksek binaların etrafı gibi ulaşılması zor yerleri denetleme ve bunu güvenli bir şekilde yapabilme yeteneğidir. Bunları ayrıca bir iş sahasındaki ilerlemeyi izlemek ve insanların nasıl çalıştığını görmek için de kullanabilirsiniz.

3. Yapı Bilgi Modelleme (BIM) Yazılımı

BIM’in kullanımı, daha iyi bir iş birliği için alan sağlar çünkü her bir kişi ve uzmanlık alanı, 2B kağıt çizimin birden çok versiyonuna bölünmüş olmak yerine kendi parçalarını aynı modele ekleyebilir. Bu şekilde, insanlar katkıda bulundukça model hemen gelişir, süreci düzene sokar ve verimliliği artırır. BIM ayrıca çakışma algılamayı otomatikleştirerek ve projenin daha eksiksiz bir resmini sağlayarak bir projenin tasarım ve planlama aşamalarında problem çözmeye yardımcı olur.

Hindistan, Hong Kong, Fransa, Güney Kore, Almanya ve İtalya dahil olmak üzere büyük ölçekli tesis projeleri için BIM’i zorunlu bir prosedür haline getirmek için giderek daha fazla küresel hükümet girişimi görülüyor. Birleşik Krallık ‘ta BIM , hükümet inşaat projeleri için zaten zorunludur. Araştırmacıların yaptığı 2021 Yapı Bilgi Modelleme Pazar Raporu’na göre, sektör üzerinde doğrudan etkisi olacak yükselen trendler arasında BIM’de yapay zeka geliştirme, BIM tabanlı bulut işbirliğine yönelik artan talep ve modüler yapı ve prefabrikasyon yer alıyor.

4. Sanal Gerçeklik ve Giyilebilir CihazlarYakın Gelecekte Kullanılacak İnşaat Teknolojileri Nelerdir?

Sanal gerçeklik teknolojisi, karmaşık projelerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak için genellikle BIM ile birlikte kullanılır. Potansiyeli bir düşünün: BIM ile bir bina tasarımı yaratırsınız ve ardından aslında etrafında dolaşmak için VR’yi kullanabilirsiniz. Oldukça havalı, değil mi? Bu, ekibinize veya müşteriye projenin tamamlandığında nasıl görüneceğine dair daha gerçekçi bir fikir verecektir. Başlamadan önce proje hakkında daha eksiksiz bir kavrayışa sahip olmak, size yolun ortasında büyük değişikliklerden ve pahalı değişiklik siparişlerinden kaçınma fırsatı verir.

Giyilebilir ürünler, yalnızca güvenlik üzerinde değil, aynı zamanda üretkenlik üzerinde de olumlu bir etki yaratan bir inşaat teknolojisidir. Araştırmacılar, konuyla ilgili yakın tarihli bir makale yayınladılar ve inşaat sektöründe giyilebilir teknolojinin üretkenliği yüzde 8,5 ve işyeri memnuniyetini yüzde 3,5 artırabileceğini bildirdiler. Makale ayrıca XOEye Akıllı Gözlükler, Spot-r Giyilebilir Sensör ve Redpoint Konumlandırma Güvenlik Yeleği Sensörleri dahil olmak üzere piyasadaki bazı önemli ürünleri de vurguladı.

5. 3D Baskı

Bir inşaat teknolojisi olarak 3D baskı, malzeme tedarikini değiştirme potansiyeline sahiptir. Prefabrikasyon için, bir proje için malzemeler yazdırılabilir ve ardından hemen kullanıma hazır olacak şekilde şantiyeye taşınabilir. Bu, malzemeleri daha hızlı almanıza ve ortadaki fazladan adımları kaldırarak süreci kolaylaştırmanıza olanak tanır.

3D baskı, malzemeleri yerinde basmayı mümkün kılar, atıkları azaltır ve nakliye ve depolama maliyetlerinden daha fazla tasarruf sağlar. Bununla birlikte, bu teknolojinin benimsenmesiyle ilgili mevcut zorluklardan biri, seri üretimle ilgili sınırlamalardır. Bazı 3D yazıcılar daha büyük ölçekte üretebilse de pahalıdır.

6. Yapay Zeka

Yapay zeka (AI), yıllardır artan güvenlik, iş akışlarını iyileştirme ve işlerin daha hızlı ve daha iyi yapılmasını sağlayarak inşaat projelerine fayda sağladı. Bununla birlikte, birçok inşaat şirketi, bu karmaşık teknolojinin organizasyonlarında en iyi nasıl uygulanacağını öğrenmeye ve gezinmeye devam ediyor.

Bazı büyük firmalar, dahili karar verme süreçlerine ve operasyonlarına yardımcı olmak için kendi AI programlarını oluşturmaya başladılar. Diğerleri, mevcut uygulamalarını denetlemek ve AI ve/veya makine öğrenimi uygulaması için fırsatları belirlemek için AI danışmanları ve çözüm sağlayıcıları gibi üçüncü taraflara güvenir.

Kaynakça:
BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Güvenlik Kamerası diyor

    Teknolojinin gelişmesi ile birçok alanda üretilen yan ürünlerde de gelişmeler gözlenmektedir. Örneğin bizim kamera sistemleri ve akıllı ev sistemleri de teknolojiye ayak uydurarak hızla gelişmektedir. Makaleniz çok güzel okumak çok zevkliydi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku