Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Furuğ Ferruhzad Kimdir?

0 674

İran sanatının en bilinen sanatçılarının başında Furuh Ferruhzad gelir. Ferruhzad, 20. yüzyıla damga vuran kısacık yaşamında çok şey yapan bir sanatçıdır. Şair, yönetmen, ressam, yazar, oyuncudur. Doğum tarihi, 5 Ocak 1935; ölüm tarihi, 13 Şubat 1967’dir.
Sadece 32 yıllık kısa bir yaşamı vardır. Bugün artık bir sembol haline gelmiştir.
“Kuş ölür sen uçuşu hatırla” dizelerini bilmeyen yoktur ki bu da kendisini dünyanın sanatçısı yapmaktadır.
Babası albaydır. Yedi çocuğu olan ailenin üçüncü çocuğudur. İran’da temel öğrenimini gördükten sonra ülkemizde olduğu gibi bir tür meslek edindirme okulu olan kız sanat mektebine devam etmiş ve burada çok yönlü bir eğitim almıştır. Aldığı bu eğitim sonrasındaki sanat yaşamına etkili olacaktır. Okulunu bitirdiği yaşlarda 16 yaşında Perviz Şapur ile evlenmiştir. Evlendikten sonra kalan eğitimine eşinin yanında devam eder ama bu evlilik uzun sürmez iki yıl sonra boşanır. Evliliklerinin ilk yılında ise erkek evladı Kamyar doğar. Bu onun tek çocuğudur. Lakin boşanınca evlatları kendisine değil, babasına verilir. Bu onun için acının başlangıcıdır.
Boşanmanın sonunda tek başına Tahran kentine döner. Burada artık kesintisiz olarak şiir yazmaya başlar

Furuğ Ferruhzad Kimdir?Boşandıktan dört yıl sonra tanışmış olduğu İbrahim Gülistan ile yaşamında yeni bir sayfa açar. İran’dan ayrılır. Sevdiği adam ile Avrupa ülkelerinde yaşar. Bu dönemde de yazmaya ve üretmeye devam eder.

Yaşamı boyunca peşini bırakmayan bir yalnızlık duygusu ile baş etmeye çalışır ve bu duygu onun eserlerine yansır.
Ölümü ise son derece trajiktir. Geçirdiği bir araba kazası sonucu okul aracına çarpmamak için uğraşırken boynunun kırılması ile yaşama veda etmiştir.

Sanatçının Eserleri

Furuğ Ferruhzad tarafından yazılan eserlerin yayınlanma tarihine göre isimleri şunlardır:
1952 senesinde Tutsak
1957 senesinde Duvar
1959 senesinde İsyan
1964 senesinde Yeniden Doğuş
1967 senesinde İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına. Lakin sanatçı bu eseri tamamlayamadan vefat etmiştir.

Bu kitaplar dışında 1932 yılında çekmiş olduğu Kara Ev isimli film çekmiştir.

Almış Olduğu Ödüller Nelerdir?

Furuğ Ferruhzad yaşamı boyunca iki ödül almıştır.. Bunlardan ilki 192 senesinde çektiği belgeselle İtalya’da belgesel alanında birincilik ödülü. Ertesi yıl da çekmiş olduğu Kara Ev filmi ile Almanya’da yapılan bir film festivalinde en iyi film ödülü aldı.

Kaynakça:
https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRsO8cnXEn19GZXJydWh6YWQ

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku