Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Danzig-Gdansk Neresidir?

0 795

Danzig-Gdansk Neresidir?Gdansk,

ya da bir dönem Almanların da dediği gibi Danzig, Avrupa Birliği’ne 2004 yılında resmi olarak tam üye olan Polonya’nın sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeridir. Bu şehir, ülkenin en önde gelen kentlerinden olup, Polonya tarihi için de son derece farklı anlamlara sahiptir. Polonya’nın kuzey batısında yer alan bu şehir, ülkenin en güzel yerleşim yerleri arasında sayılır. Hal böyle olunca Gdansk de Polonyalılar için her anlamda gezilip görülmesi gereken önemli merkezlerden biri haline gelmiştir. Polonya tarihi açısından dönüm noktası olarak da kabul edilen bu şehir, 1 Eylül 1939 tarihinde Almanların işgali sonucunda II. Dünya Savaşı’nın başladığı yer olarak da bilinir. Almanların üstün güç olduğu o dönemde bölgeyi çok kısa bir sürede işgal ederek topraklarına katması Fransa ve de dolayısıyla Birleşik Krallık’ın da otomatik olarak Almanya’ya karşı savaş ilan etmesi sonucunu doğurmuştur. Her ne kadar Almanya’ya karşı savaş açılmış olsa da Almanya sadece 1 günde bütün Fransa’yı işgal etmeyi başararak son derece korkutucu bir düşman olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Gdansk işgali ile başlayan bu savaşın dönüm noktası ile Almanların Ruslara savaş açması olacaktır. Bu Almanlar tarafından yapılan en büyük hataların başında gelir.

Danzig-Gdansk Neresidir?Polonya’nın bu kuzey şehri, savaş sırasında çok ciddi anlamda yıkıma uğramıştır. Öncelikle Almanlar tarafından işgal edilen bu topraklar sonrasında Almanya ile savaşan Ruslarca işgal edilmiştir. Tüm bunlar da şehri adeta bir hayalet kente dönüştürmüştür. Polonya’nın Baltık Denizi’ne kıyısı bulunan şehirlerinden olan Gdansk, savaş sırasında çok stratejik bir şehirdi. Baltıklarda denizaltısı bulunan Almanlar da bunun farkında olduğundan ilk işgal bu şehre gerçekleştirildi. Günümüz Polonya’sının Avrupa Birliği üyeliği ile yaşanan tüm bu sorunları sildiği söylenemese de, önemli ölçüde bir iyileşme yaşandığı vurgulanabilir. Savaşta yaşanan yıkım sonrasında tekrardan onarılsa da bu sefer de komünizmin rüzgarları ve de Rusların hegemonyası gerek Gdansk gerekse de Polonya üzerinde fazlasıyla hissedilmiştir. Ancak Polonya’da yaşanan devrim sonrasında komünizm tamamen lağvedilmiştir. Polonya’nın liman şehirleri arasında yer alan Gdansk, Pomeranian Voivodeship bölgesinde bulunur.

Danzig-Gdansk Neresidir?Bu şehir ayrıca bu bölgenin başkenti olma özelliğini de haizdir. Polonya’nın en önemli şehirleri arasında yer almasının sebebi, bölgenin stratejik öneminidir. Bir liman şehri olması sebebiyle Polonya ihracatı ve de ithalatı açısından kilit rol oynayan Gdansk, bu anlamda tam bir iktisadi merkez konumundadır.

Her anlamda gezilip görülmesi gereken lokasyonlardan olan Gdansk, tam bir kartpostal şehri olarak da adlandırılabilir. Türkiye’de yaşıyorsanız ve de bölgeyi ziyaret etmek istiyorsanız bu durumda aktarmalı olarak seyahat etmeniz gerekecektir. Gdansk şehrine Varşova üzerinden aktarmalı olarak Türk Hava Yolları ya da LOT Polish Airlines vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Şehrin nüfusu aşağı yukarı 1 milyon seviyelerindedir. Merkezinde ise yarım milyona yakın insan yerleşik olarak ikamet eder. 1263 yılında kurulan bu şehir, her dönem için birçok medeniyet tarafından fethedilmek istenen son derece önemli merkezler arasında yer almıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku