Farklı Mutluluk Türleri Var Mıdır?

Mutluluk arayışı insanoğlunun, en yaygın arayışlarından biri olmasıyla birlikte aynı zamanda zor bir amaç olma eğilimindedir. Neyse ki, bizim için, “mutluluk” deneyimi aslında birçok şekilde olabilir. Çeşitli davranışlardan ve yaşam koşullarından kaynaklanabilir. Araştırmalar şimdi yaşamlarımızdaki bu çeşitli mutluluk biçimlerini bulabileceğimiz veya geliştirebileceğimiz somut yollara işaret edebilir.

Sevinç

Sevinç; sahip olduklarınızı takdir etmekten gelir. Olayları çok fazla irdeler ve çok fazla analiz etmeye çalışırsanız bazen kaybolabilir. Şayet doğru tutum ve bakış açısına sahipseniz birçok yerde sevinç duygusunu bulabilirsiniz, bu da bu duyguyu aranması kolay bir erişilebilirliğe getirmiştir. Sevinme duygusuna ulaşmanın en kolay yolu, genellikle size mutluluk getirecek aktivitelere katılmaktır. Bu, yogadan eğlence parklarına ve en sevdiğiniz müziklere kadar her şey olabilir. Yeni sevinçler bulabilmek için yeni şeyler denemek gerekir.

Heyecan


Heyecan duygusu sevinme duygusuna göre daha kısa sürse bile, bu duygu yoğun hissedilen bir duygudur. Heyecan oldukça çabuk dağılır ve can sıkıntısına dönüşebilir. Ancak, motive edici bir faktör olabilir. Örneğin, yeni bir işle ilgili heyecan, sizi daha çok çalışmaya motive edebilirken, yeni bir ilişki hakkındaki heyecan, sizi zorluklarla çalışmak için daha fazla çaba göstermeye motive edebilir.
Bu duygu size yardımcı olabilir. Araştırmalara göre; şayet kendinize endişeli ya da gergin olduğunuzdan çok heyecanlandığınızı söylerseniz, potansiyel olarak rahatsız edici enerjiyi daha yapıcı bir faaliyete yönlendirebilirsiniz. Heyecan, bir faaliyetten edindiğiniz olumlu duyguları da uzatabilir. Ayrıca beklenti hislerinize odaklanırsanız, tatilin keyfi ayrılmadan önceki günlere ve haftalara kadar uzanabilir. Heyecanlanmak zor olmadığı gibi takip edilmesi kolay bir olgudur.

Şükür 

Şükür duygusu önemli bir mutluluk şekli olmasına rağmen aktif olarak odaklanmazsanız kaybolur. Araştırmaya göre düzenli olarak şükür duyanlar, bu duygulara daha az eğilimli olanlardan daha mutlu ve sağlıklı olma eğilimindedir. Dahası, şükür duygusunu beslemek çok basittir. Şükür duygunuzu aktif tutmak için şükredeceklerinizin listesini tutabilir, sevgiyle yoğrulan nezaket duygularınızı besleyebilirsiniz. Hatta hayatınızdaki insanlara onları takdir ettiğinizi söyleyebilir ve sık sık yapabilirsiniz. Bu şükran duygularını geliştirmenin diğer şeylerin yanı sıra depresyon duygularını engellediği tespit edilmiştir. Şükür duygusunda mutluluğu tekrar tekrar yaşama şansı olabilir.

Gurur

Kendini beğenmiş veya rekabetçi bir gurur olumsuz bir şey olsa da başarılarınızdaki gurur duyguları içe dönük bir minnettarlık biçimi olabilir. Ve mutluluk duygusunun coşkusunu artırmak için etkin bir yol olarak izlenebilir. Kendinizle ailenizle evinizle, işinizde gurur duyabilirsiniz. Kendinizle ilgili her şeye özen, çaba ve sevginizi verin.
Şükür günlüğünüze kişisel başarılar ekleyerek veya her günün sonunda “kazananlar” listesini tutarak sağlıklı olarak gurur duygusu geliştirebilirsiniz. Bu övünmek ya da kibirlenmek olmakla aynı şey değildir. Başarılarından dolayı diğerlerinden daha iyi olduğunu söylemiyorsun, aslında kendini sevdiğini ve bunu takdir ettiğini söylüyorsun.

İyimserlik

Çalışmalar ayrıca iyimserliği yaşamdaki daha büyük sonuçlarla bağdaştırıyor. İyimserler olasılıklara odaklanma eğilimindedir, şükür ve gururun bir kombinasyonuna sahiptir. İyimser olan kişiler; yaşamın sunduğu tüm imkanlara minnettarlar, bu kaynakları kullanma yetenekleri ile gurur duyuyorlar ve kendilerine güçlü bir inanç duyuyorlar. Ve başarılı oldukları hedeflere ulaşmak için girişimlerini yapma yetenekleri var.
İyimserler, hayal kırıklığına uğradıklarında bunu en aza indirgeme eğilimindedir, bir dahaki sefere nasıl daha iyi yapabileceklerini tam olarak belirler ve olumsuz sonuçlarına yol açan hafifletici faktörleri görürler. Başarılı olduklarında, kendilerine kredi verir ve bunu daha iyi şeylerin işareti olarak alırlar. İyimserlik genelde mutlu olmak için bir sebebi bulma eğilimidir, bu yüzden diğer mutluluk biçimlerinden daha kalıcı ve uzun sürer.

İyimser Olmak İçin Adımlar

Hoşnutluk yani memnuniyet, sahip olduklarınızdan mutlu olmak demektir. İyimser olanlar hayatlarının ters giden noktalarında daha az hayal kırıklığına uğrarlar ve yaşamlarında olanlara sahip oldukları için kendilerini şanslı hissederler. İnsanlar sahip oldukları hoşnutluk duygusunu hissetmek için çabalarlar. Bu çaba karşısında aldıkları ödüllere de şükrederler. Başarılarınızda ve sahip olduğunuz her şeyde memnuniyet duygusu geliştirin, bu yüzden sahip olduklarınıza odaklanmak, mutlu olarak kalmanın harika bir yoludur.
Aşk, sevgi ve mutluluğun; bazen birbirinin yerine geçebileceği söylenir. Aşkın sonsuz bir mutluluk kaynağı olduğu ve mutluluğun kendisinin bir sevgi biçimi olduğu bahsedilir. Ancak ona bakarsanız, her ikisinin de yaşamınızda olması çok önemlidir. Gerçek aşkın bulunmasının çok zor olduğu söylense de gerçekte her yerde aşk bulunabilir. Bu duygu aile, arkadaşlar, doğa hatta evcil hayvanların hepsi sevgi kaynağı olabilir ve tüm bu ilişkilere odaklanmak hayatınızı büyük ölçüde zenginleştirebilir. Bu sınırsız arzla gelebilecek bir mutluluk biçimidir.
Stresli ilişkiler bize mutluluk verebilse bile, sağlıklı ve destekleyici ilişkiler büyük ve kalıcı mutluluk getirebilir. İlişki becerilerine odaklanmak, sevdiklerinizle zaman geçirmek ve bu ilişkileri geliştirmek başka yollarla bu mutluluğu yaşamınızda sürdürmenize yardımcı olabilir.

Kaynakça:
Adler MG, Fagley NS. Takdir: Öznel İyi Oluşun Benzersiz Bir Öngörüsü Olarak Değer ve Anlam Bulmadaki Bireysel Farklılıklar. Kişilik Dergisi,Şubat 2005. DOI: 10.1111 / j.1467-6494.2004.00305.x .

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar