Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünya’da Görülmeye Değer 10 Gizemli Orman

1 38

1- Sagona Bambu Ormanı (Japonya‘da bulunur)
Tam bir bambu ormanıdır.
2-Sequoia Ulusal Anıtı (Amerika’da, Kaliforniya eyaletinde bulunur)
4,829 kilometrekare olan ormanın 38’den daha fazla değişik ağaç türü vardır.
3- Redwood Ulusal Parkı(Amerika’da, Kaliforniya eyaletinde bulunur)
Kaliforniya’da ne kadar da yeşil bölge var dedirtiyor. 158 kilometre kare gibi bir alanı kapsayan parkta, dünyada bulunan çok yaşlı ve çok uzun ağaçları vardır.
4- Black Forest (Almanya‘da bulunuyor)
Almanca ismi “Schwarwald” olan bu ormanın Türkçe ismi “Kara Orman”‘dır. Ormanın bölgesi gün ışığının yüzeye gelmesine mani olacak kadar gür olduğu için adları böyle haketmişlerdir.
5- Crooked Forest ( Polonya’da bulunuyor)
Crooked sözü Türkçe’de “çarpık, çurpuk” manasına geliyor. 1930 yılında dikilen bu orman ağaçları, eğri büğrü olması bakımından sebep olarak insanların müdahale etmesinin olduğu düşüncesi var. Crooked ormanına verilen isim bu sebepten olsa gerek.

6- Jiuzhaigou Vadisi, Sichuan (Çin’de bulunuyor)
Şelale ile ünü çok olan ve “Dokuz Köyün Vadisi” ismiyle de anılan bu orman, 1997 yılından bu yana Biyosfer Rezervi listesinde bulunuyor.
7- Monteverde Bulut Ormanı (Kosta Rika’da bulunuyor)
Bu orman 10,500 hektarı kapsayan bir alanda bulunurken senede hemen hemen 70,000 ziyaret eden insanı buraya çekiyor.  bölgesi ekolojik bölge olan ormanın %90 kadar bir bölümü henüz balta girmeyen bir biçimde bulunuyor.
8- Daintree Yağmur Ormanı (Avustralya‘da bulunuyor)
Avustralya’da orman olmadığı düşünülemez.Dünyanın en yaşlı ormanı olarak tropik bir orman olan Daintree’nin hemen hemen 110 milyon senelik bir mazisi olduğu anlatılır.
9- Amazon Yağmur Ormanı (Güney Amerika’da bulunuyor)
Amazon, 5,500.000 metrekarelik bir bölgede yer alıyor. Dokuz tane ulusun sınırları içinde yer alan bu ormanın dünyada bulunan yağmur ormanlarının hemen hemen yarısı civarı hacmi vardır.
Hangi ülkelerin içinden geçer?; Brezilya, Kolombiya, Peru, Ekvador, Venezuela, Bolivya, Surinam, Guyana ve Fransız Guyana’sı.
10- Olimpik Ulusal Ormanı (Amerika’nın Washington eyaletinde bulunuyor)
Washington dediğimizde bizlerin aklına portakal geliyor.Büyük bir alan olduğundan ısıyı dengeleyen bir yağmur ormanı olan bu orman aynı zamanda Amerika’da bulunan en yaş bölgedir.

Yazar: Dilek Karslıoğlu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. İlginç ve Gizemli Bilgiler diyor

    Gizemli bilgiler her zaman dikkatimi çekiyor. Bu şekilde dünyada ne var ne yok, ilginç yerler hakkında bilgi sahibi oluyorum. Bilgi sahibi olduğum ilginç bilgiler hakkında makaleler yazarak öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşabiliyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.