Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yeşilçamın 5 Efsane İsmi

0 580

Siyah beyaz filmler denince akıllara ilk gelen Yeşilçam filmleri oluyor. Bir nesil Yeşilçam filmleri ile güldü, ağladı, öğlendi ve büyüdü. Yeşilçam’ın unutulmaz isimleri de akıllara kazınmıştır. Bu isimler ise Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit, Ayhan Işık, Ayşen Gruda gibi çok başarılı isimlerdir. Filiz Akın, Fatma Girik, Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit hem oyunculukları hem de güzellikleri ile akıllara kazınan isimler arasında yerini almıştır.

Türkan Şoray

Türkan Şoray 28 Haziran 1945 tarihinde İstanbul’da doğmuş oyuncu, senarist ve Yeşilçamın 5 Efsane İsmiyönetmendir. Sinema camiasında sultan lakabı işe tanınmış ve sinema ile 1960 yılında ilk kez tanışmıştır. Pek çok ödüle layık görülen Türkan Şoray ilk ödülünü 1964 yılınsa Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Acı Hayat filmi ile en başarılı kadın oyuncu ödülünü almıştır. Türkan Şoray bu zamana kadar 222 filmde oynamıştır. Bu yönü ile dünyada en çok film çeviren kadın oyuncu olmuştur. Yeşilçam dönemlerinde yönetmenlik yapan tek kadın oyuncu olmuştur. 1972 yılında başrolünü Kadir İnanır ile paylaştığı Dönüş, 1982 Yılanı Öldürseler, 2015 Uzaklarda Arama ve 1973 Azap filmlerine yönetmenlik yapmıştır. Memur bir ailenin ilk çocuğu olan Türkan Şoray İstanbul’un Eyüp ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası vefat etmiş ve iki kız kardeşi daha vardır. Annesi Mediha Şoray’ın desteği ile sinemaya ilk adımını atmıştır. 1964 yapımı Acı Hayat filminde Metin Erksan ile başrolünü paylaşmış ve kariyerinin en önemli adımlarını bu film ile atmıştır. 90’lı yıllardan itibaren ise televizyon dizilerine yönelmiştir. İkinci Bahar dizisi ve Tatlı Hayat dizisinde rol almış ve iki dizide de büyük başarı sağlamıştır.

Hülya Koçyiğit

Hülya Koçyiğit 12 Aralık 1947 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası tüccar olan başarılı oyuncu üç kız kardeşin ilkidir. Hülya Koçyiğit Ankara Devlet Konservatuarı’nda sanat eğitimine başlamıştır. Sinema hayatına 1963 yılında Susuz Yaz filmi ile giriş yapmıştır. Berlin’de Altın Ayı ödülüne layık görülmüştür. Türk Film Haftalarında Türkiye’yi en çok temsil eden sanatçı olmuştur. Günümüzde bile çok fazla ödül alan kadın sanatçıdır. Filmleri pek çok ülkede ilgi görmüştür. Derman filmi birçok kıtada yayınlanmıştır. İlk kez yabancı televizyon kurumlarına satılan film ise Kurbağalar filmidir. Hülya Koçyiğit 4 televizyon dizisinde, 180’den fazla da filmde rol almıştır. Yeşilçam’ın en önemli isimlerinden olan Hülya Koçyiğit 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçilmiştir.

Fatma Girik

Fatma Girik 12 Aralık 1942 yılında İstanbul Sultanahmet’te doğmuştur. Türk sinemasının ve Yeşilçam’ın en güçlü ve en başarılı isimlerinden biridir. Babası Hayri Bey annesi ise Münevver Hanım’dır. 60’lı ve 80’li yıllara damga vuran dram filmlerinde çok başarılı performanslar sergilemiştir. Fatma Girik oyunculuğa 1957 senesinde köy filmi olan Leke filmi ile giriş yapmıştır. Aynı zamanda 1968 yılında şarkı söylemeye de başlamıştır. Oynadığı filmler ile çok sayıda ödüle layık görülmüştür. 1987 yılında Gönül Dostları isimli dizi ile televizyona geçiş yapmıştır. Bu dizi ile Kültür Bakanlığı dâhil olmak üzere pek çok ödül almıştır.

Kemal Sunal

Malatya’nın Doğanyol ilçesinde 1944 yılında dünyaya gelmiştir. Kemal Sunal sanat hayatına Zoraki Tabib isimli sinema ile başlamıştır. İlk kez 1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı filmler ile sinema sektörüne geçiş yapmıştır. Kemal Sunal tiplemeleri ile çok sevilmiş ve benimsenmiştir. En çok akıllara kazınan tiplemesi ise İnek Şaban olmuştur. Herkes tarafından çok sevilen bir insan olmuştur. Yeşilçam’ın komedyenleri arasında ilk sırada yer alan Kemal Sunal art arda oynadığı filmler ile ticari açıdan da büyük bir kazanç sağlamıştır. 1977 yılında Antalya Film Festivali’nde En Başarılı Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Sergilediği tiplemeler ile komedi sektörüne yeni bir soluk getirmeyi başarmıştır. Filmleri 90’lı yıllardan itibaren televizyonlarda yayınlanmaya başlamıştır. Yaşadığı süre boyunca 82 filmde oynamıştır. 3 Temmuz 2000 tarihinde ise hayata gözlerini yummuştur.

Adile Naşit

Yeşilçamın 5 Efsane İsmiAdile Naşit 17 Haziran 1930 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Adile Keskiner’dir. 1944 senesinde Her şeyden Biraz oyunu ile Çocuk Tiyatrosu’na girmiştir. Lüküs Hayat filmi ile 1948 yılında sinema hayatına giriş yapmıştır. 1963 yılında Gazanfer Özcan tiyatrosuna girerek 1975 yılına kadar hiç aralık vermeden tiyatro sahnesinde boy göstermiştir. Rıfat Ilgaz’ın eseri olan Hababam Sınıfı filmi ile büyük beğeni kazanmıştır. 1978 yılında tiyatro ve müzikallerde rol almıştır. Oynadığı basit, saf ve iyi kalpli kadın tiplemeleri ile büyük bir başarı sağlamıştır. 11 Aralık 1987’de İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku