Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Renkli Kapatıcılar Nasıl Kullanılır?

0 1.798

Her zaman güzel ve sağlıklı görünmenin anahtarı olan makyaj kozmetik firmalarının ürettikleri ürün çeşitleri sayesinde bu görünüme kolaylıkla ulaşmamızı sağlar. Sağlıklı bir cilde ulaşmak için cildimizdeki kusurları kapatmaya çalışırız. Bunun için üretilen ürünlerin başından da kapatıcı dediğimiz corrector ve concealer ürünleri başta gelir.

Renkli Kapatıcılar Nasıl Kullanılır?Concealer denen ürünler kapatmak için kullanılan ürünlerdir. Sivilce izleri gibi ciltteki lekeleri kapatmak için kullanılır. Özellikle göz altlarında kullanılan bu ürünler yoğun kapatıcılık istenildiği durumlarda fondöten olarak ya da baz olarak da kullanılabilir. İzleri kapatmak için kullanılan ürünlerin iz renginden daha koyu bir ten rengi olması gerekir. Ürünü sürtmeden tampon hareketlerle uygulamak gerekmektedir. Böylece daha doğal bir sonuç elde edilir. Daha sonra cilt tonu ile aynı renk olan bir fondöten ile üzerinden geçilerek koyu renk ten rengi ile eşitlenir.

Corrector denen ürünler ise renk düzenleyici ürünlerdir ve farklı renklerde çeşitleri vardır. Correctorlar karşıt renk yöntemi ile renkleri dengeleyerek nötr hale getirir. Renk teorisine göre her renk karşıt rengi ile nötr hale getirilir. Yani bir rengi nötr hale getirmek için onun üzerine karşıt rengini uygulamak gerekmektedir. Üç ana renge göre ele alındığında bir rengin karşıt rengi diğer iki rengin karışımı olan renktir. Örneğin üç ana renkten biri olan mavi kırmızı ve sarı arasından kırmızının karşıt rengi sarı ve mavinin karışımı olan yeşildir. Renkli kapatıcılar bu mantık ile hazırlanmıştır. Renk çeşitlerine göre kapatıcılar ise şu amaçla kullanılır:

Yeşil kapatıcılar: Yeşil kırmızı rengin karşıt rengi olduğu için yüzdeki kızarıkları nötrlemek için kullanılır. Bu kızarıklıklar sivilceler, yüz derisine yakın kılcal damarlar olabilir. Göz kapakları çok ince yapılı bir deriye sahip olduğu için kılcal damarlar çok belli olabilir. Bunları nötrlemek için göz kapaklarına da yeşil kapatıcı kullanılabilir.
Sarı kapatıcılar: Göz altı morluklarını nötrlemek için sarı renkli kapatıcılar kullanılabilir. Fakat çok yoğun göz altı morlukları varsa sarı renk kapatıcı yeterli olmayacaktır.

Mor/lila kapatıcılar: Donuk ve cansız görünen ciltler için gerekli olan mor kapatıcılar donukluğun giderilmesini ve daha sağlıklı bir cilt elde edilmesini sağlar.

Pembe kapatıcılar: Pembe kapatıcılar sayesinde mavimsi morluklar nötrlenir. Mavimsi görünen kılcal damarları kapatmak için etkili bir kapatıcıdır.

Şeftali/ somon kapatıcılar: Göz altlarındaki mor halkaları nötrlemek için şeftali ya da somon alt tonlu kapatıcılar uygundur.

Bu kapatıcılar uygulanırken uygun bir kapatıcı fırçası kullanılabileceği gibi ıslak bir süngerle tampon hareketle de uygulanabilir. Cildin ihtiyacına uygun olan kapatıcı uygulandıktan sonra üzerinden cilt tonu ile aynı renk bir fondöten uygulanarak cilt makyajı tamamlanır.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.