Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yeterince Uykuya Rağmen Yorgunluk Nedenleri

0 447

“Uyuyorum, yeterince uyuyorum ama uyanınca dayak yemişe dönüyorum, yorgun oluyorum” diyenler, hadi sizlere bunun nedenlerinden bahsedelim. Bilim insanlarının onayladığı bu bilgilere göre, yorgun uyanmanın bazı nedenleri bulunuyor.

Yeterince Uykuya Rağmen Yorgunluk Nedenleriİlk bakmamız gereken uyku döngüleri olmalı. Peki, nedir bu uyku döngüsü? Uyku esnasında iken 1 buçuk saatlik uyku döngüleri meydana gelir. Uyandığınızda bu derin uyku saatlerinde iseniz kaç saat boyunca uyumanızın bir önemi kalmaz ve sizde uyanmakta zorluk yaşarsınız. Yani uyanma anında bu döngüde olmamanız gerek. Buna göre uyanma zamanınız genel olarak bir buçuk, üç buçuk, dört buçuk, altı, yedi buçuk ya da dokuz olmalıdır. Size bir matematik çıkarmamız gerekirse 7 de uyanmanız gerekse 11:20 ya da 12:50 gibi yatağa girmeniz gerektir. Tabi uykuya dalma süresi 7-14 dakika olarak düşünürsek.

Bununla beraber pek tabi bir uyku bozukluğuna da sahip olabilirsiniz. Yani uyku apnesi gibi bir probleme sahipseniz 8 saatlik bir uyku dahi size yetmeyebilir. Fakat bu 8 saat hiçbir zaman belli bir temel olarak alınmamalıdır.
Unutmamamız gereken bir diğer husus ise gece uykunuzda iken herhangi bir nedenle uyanırsanız bu uykunuzun kalitesini düşürecek ve uyandığınızda ne kadar uyuduğunuzun bir önemi kalmayacak kendinizi yorgun hissedeceksinizdir.

Buna her hangi bir dış etken de neden olabilir, örneğin ilaç kullanımı… Bir ilaç kullanıyorsanız ve bunu özellikle de uykuya yakın zamanlarda kullanıyorsanız içersinde bulunan maddeler nedeniyle bazen uykunuzdan feragat etmelisiniz.

“Ilık duşumu aldım rahatça uyuyacağım” diyenler orada bir durun isterseniz çünkü bu tam da böyle olmayabilir. Almış olduğunuz o ılık duş uyku esnasında vücudunuzun yeteri kadar soğumasına engel oluyor. Uyurken vücut sıcaklığının düştüğünü göz önüne alırsak, başta iyi daldığınız uykunuzun kalitesi aslında o kadar da kaliteli olmayabilir.

Bilim insanlarından bazıları bunlarla da yetinmeyip odanızın dağınıklığının dahi uykuyu etkilediğini söylüyor. Nasıl mı? Dağınık bir oda siz uyurken bilinçaltınıza bazı işlerin yarım kaldığına dâir sinyaller gönderir. Bu yüzden de küçük çaplı bir anksiyete yaşarsınız. Dolayısıyla uyku kaliteniz etkilenir. Bu nedenle bilim insanları odada bulunan eşyaların oldukça az ve toplu tutulmasından yana tavsiyelerde bulunuyorlar.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku